Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Senátoři zamítli návrh na zvýšení DPH

Zvýšení DPH u potravin by podle senátorů vyhnalo lidi na nákupy do zahraničí. Návrh u nich neprošel, poslanci o novele budou muset hlasovat znova.

Senát zamítl návrh na zvýšení snížené sazby daně z přidané hodnoty na 14 procent. Peníze vybrané navíc chce vláda použít na rozjezd důchodové reformy. Zvýšení hranice z dosavadních 10 procent by zdražilo mimo jiné potraviny a knihy.
 
Základní sazbu chtěla vláda prozatím ponechat na 20 procentech. Od roku 2013 navrhují potom sjednocení obou daní z přidané hodnoty na 17,5 procenta.
 
Ministr financí Miroslav Kalousek dnes uvedl, že zhruba 22 miliard korun, které by zvýšení snížené sazby DPH za rok vyneslo, půjde výlučně na pokrytí schodku penzijního účtu. Senátory ale ani tak nepřesvědčil.
 
„Ačkoliv navrhovaná sazba 14, respektive 17,5 %, je výhodnější než původně avizovaných 20 %, i tak zařazuje Českou republiku do skupiny zemí s extrémním zdaněním potravin. Vyšší DPH u potravin tak bude mít v Evropě pouze Slovensko, Dánsko a Maďarsko. Ve svém konečném důsledku to odnese nejen potravinářský průmysl, ale bude mít silný dopad také do sociální oblasti,“ vyjádřil se senátor Jan Hajda (ČSSD).

Nákup nekvalitních dovozových potravin

Podle Hajdy by se někteří lidé mohli uchýlit k nákupu levných a nekvalitních dovozových potravin. „Už dnes jsme hodnoceni jako „odpadní žumpa“ pro potraviny v Evropě,“ dodal Hajda.
 
Vysoce pravděpodobné je také to, že by lidé jezdili za nákupy přes hranice, protože sousední země mají podstatně nižší DPH u potravin. „Opravdu nevím, kde naši politici čerpají inspiraci, když ve všech zemích unie s výjimkou Dánska existují dvě různé úrovně DPH. Běžná, snížená na potraviny, a někde i nulová pro základní potraviny. Nebo je to jen další ze snah, jak omezit zemědělství a potravinářský sektor v České republice,“ uvedl dále Hajda.
 
Novelou dostanou zpět poslanci. Pokud ji budou chtít znovu schválit, a Senát tak přehlasovat, budou potřebovat nejméně 101 hlasů.

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Rychlé zprávy

  • Jednotné hlášení zaměstnavatelů schváleno

    |

    Vláda schválila návrh zákona o Jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele (JMHZ), který od ledna 2026 výrazně sníží administrativní zátěž firem. Zaměstnavatelé budou místo až 25 různých formulářů podávat jediné elektronické hlášení měsíčně, které ministerstvo práce následně sdílí s dalšími institucemi. Nový systém zefektivní digitalizaci státní správy, odstraní duplicitní vykazování a přinese výhody i zaměstnancům, například v podobě předvyplněného daňového přiznání. Projekt je prvním krokem k vytvoření Jednotného inkasního místa.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících