Exekutoři nemohli dosud provést exekuci, pokud neobdrželi soudní pověření. Úprava navrhuje, aby na pověření čekat nemuseli.
Ke zrychlení exekučního řízení má přispět novela o exekutorech. Měla by ulevit soudcům, pro které je pověření spíše formální. Soudy se tak budou moci lépe zaměřit na jiná rozhodování v této oblasti jako návrhům na zastavení nebo třeba odkladům exekucí, o kterých nerozhodl exekutor. Soudy budou mít tím pádem více prostoru pro dohled nad činností exekutorů.
Návrh předkládá, aby exekuce začala zápisem do speciálního rejstříku, kde by exekutor zaevidoval zahájení příslušného řízení. Tento rejstřík by vedlo ministerstvo spravedlnosti.
Novela občanského soudního řádu navíc počítá také s vymezením druhů soudem vymahatelných pohledávek a těch, u kterých bude věřitel moct sám rozhodnout, jestli se svých pohledávek domůže prostřednictvím soudu či exekutora.
Soudce by pak rozhodoval také ve věcech, které se týkají nezletilých dětí, vykázání ze společného bydlení či vyklizení bytu s bytovou náhradou. Matky, které se domáhají výživného, by se mohly například rozhodnout, zda se obrátí na soud nebo exekutora.
Návrh chce změnit také právní úpravu dalších způsobů výkonu rozhodnutí, a to například u exekuce přikázáním pohledávky, kde by byla nově umožněná její dražba. Vydražit by bylo možné také podíl dlužníka ve společnosti či firmě, stejně tak jeho členská práva a povinnosti.
Sídlo Exekutorské komory ČR by se nově mělo přesunout z Brna do Prahy.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.