Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Minimální mzda zůstane na osmi tisících korunách

Vláda odsouhlasila zvýšení životního a existenčního minima. Minimální mzda se jiné výše v příštím roce nedočká.

Přestože se minimální mzda od roku 2007 nezměnila, zůstane i další rok na stejné úrovni. Původně se ministři při jednání tripartity s odboráři dohodli o jejím navýšení o 400 až 500 korun z původních osmi tisíc. Nakonec se ale vláda rozhodla, že její výši ponechá.
 
Premiér Petr Nečas se v parlamentu obával, že by zvýšení minimální mzdy vedlo k nárůstu počtu nezaměstnaných, a tím pádem i k zhoršení situace na trhu práce. Podle předsedy opoziční ČSSD Bohuslava Sobotky se ale Vláda svým rozhodnutím výši neměnit vysmála všem, kteří dávají přednost hůře placené práci před pobíráním sociálních dávek.
 
Vláda pouze zvýšila životní minimum na 3 410 korun (z původních 3 126 korun) pro jednotlivce a existenční minimum na 2 200 korun (z původních 2 020 korun). Je to především z důvodu zvýšení dolní sazby DPH z 10 na 14 procent, která začne platit od roku 2012.
 
„S rozhodnutím vlády jsem spokojený. Hlásím se k tomu, abychom těm nejpotřebnějším kompenzovali zvýšené náklady domácností v souvislosti s růstem DPH. Podporu těchto rodin i jednotlivců považuji za správnou a potřebnou, stejně jako vyloučení ze systému těch osob, které jej zneužívají. Devítiprocentní růst životního a existenčního minima bude předpokládaný růst cen kompenzovat několikanásobně,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.
 
Částky životního minima jsou odstupňovány podle pořadí osob v domácnosti a věku nezaopatřeného dítěte či dětí. Životní minimum je součtem všech částek životního minima jednotlivých členů domácnosti.
 
Životní minimum je minimální společensky uznaná hranice peněžních příjmů k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb. Existenční minimum je minimální hranice peněžních příjmů osob, která se považuje za nezbytnou k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb na úrovni umožňující přežití.
 
Životní minimum ani existenční minimum nezahrnuje nezbytné náklady na bydlení. To se řeší v rámci systémů pomoci v hmotné nouzi a státní sociální podpory.

Životní minimum od 1. 1. 2012 (za měsíc)

jednotlivec – 3 410 Kč
první osoba v domácnosti – 3 140 Kč
druhá a další osoba v domácnosti, která není nezaopatřeným dítětem – 2 830 Kč

nezaopatřené dítě ve věku:
do 6 let – 1 740 Kč
6 až 15 let – 2 140 Kč
15 až 26 let (nezaopatřené) – 2 450 Kč

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Rychlé zprávy

  • Jednotné hlášení zaměstnavatelů schváleno

    |

    Vláda schválila návrh zákona o Jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele (JMHZ), který od ledna 2026 výrazně sníží administrativní zátěž firem. Zaměstnavatelé budou místo až 25 různých formulářů podávat jediné elektronické hlášení měsíčně, které ministerstvo práce následně sdílí s dalšími institucemi. Nový systém zefektivní digitalizaci státní správy, odstraní duplicitní vykazování a přinese výhody i zaměstnancům, například v podobě předvyplněného daňového přiznání. Projekt je prvním krokem k vytvoření Jednotného inkasního místa.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících