Vytvoření registru přestupků by vedlo k efektivnějšímu projednávání drobné kriminality. Sloužit má i jako nástroj pro trestní postih u recidivy vybraných druhů přestupků.
Centrální ani místní registr všech přestupků v současné době neexistuje. Orgány, které řeší přestupková řízení, si vedou pouze dílčí evidence pro své účely. Konkrétní správní orgán tedy neví o přestupcích téhož pachatele projednávaných jinými správními orgány. Zohlednění opakovaného páchání přestupků je tedy v praxi spíše výjimkou.
Vláda se proto v programovém prohlášení zavázala k vytvoření podmínek pro vznik centrálního elektronického Registru přestupků, který by poskytoval informace orgánům činným v trestním řízení, správním orgánům projednávajícím přestupky a případně i dalším orgánům veřejné moci.
„Správním orgánům má informace o předchozím postihu za přestupek sloužit k uložení odpovídající přísnější sankce. Orgánům činným v trestním řízení bude, v případě zavedení trestní odpovědnosti za opakované páchání určitých přestupků, tato informace sloužit k rozhodnutí o zahájení trestního stíhání pachatele,“ říká k návrhu ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
Registr přestupků by mohl vzniknout v polovině příštího roku
Podle analýzy ministerstva spravedlnosti lze Registr přestupků zřídit při Rejstříku trestů jako informační systém veřejné správy. Údaje by do něj zapisovaly správní orgány, které přestupek uloží v prvním stupni řízení.
Ministerstvo zastává názor, že v registru by se měly z důvodu důsledného postihu ve správním řízení evidovat všechny druhy přestupků. A ne jen ty, u kterých by při jejich opakovaném páchání přicházela v úvahu trestní odpovědnost.
Pokud ministerskou analýzu v lednu schválí vláda, začne ministerstvo ihned zpracovávat paragrafové znění potřebných legislativních úprav. Návrh novely zákona o přestupcích, trestního zákoníku a dalších souvisejících zákonů, které vytvoří podmínky pro vznik Registru přestupků včetně možné trestní odpovědnosti u vybraných druhů přestupků, má být vládě předložen do 30. června 2012. Zákon by potom mohl začít platit v polovině roku 2013.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.