Změny, které schválila vláda v novele zákona o stavebním spoření, omezí využití státní podpory. Pokud ji lidé budou chtít od roku 2014 dostat, budou muset ve spořitelně při ukončení smlouvy prokázat účelové využití naspořených peněz.
Ke třem zásadním změnám dojde od roku 2014 u stavebního spoření. Lidé budou muset stavební spoření účelově využít, jinak přijdou o státní příspěvek. Další novinkou bude možnost používání stavebního spoření jako penzijní připojištění nebo na úhradu školného. Stavební spoření nebudou poskytovat už jen stavební spořitelny, ale také banky.
Stavební spoření lidé často využívají na jiné účely, než bytové, pro které bylo spoření primárně určeno. Pro řadu účastníků se tak „stavebko“ stává spíš výhodným spořicím produktem než pomocníkem k zajištění pěkného bydlení. Od roku 2014 toto pro mnohé lidi výhodné spoření skočí, protože začne platit novela zákona o stavebním spoření.
Pokud budou chtít dostat od státu příspěvek na stavební spoření, budou muset doložit účelové využití spoření. Bude stačit, když si schovají například účet, který prokáže, že financovali nějaké bytové potřeby. Podle ministerstva financí by se výdaje z veřejných peněz díky zavedení těchto změn v budoucnu snížily.
Při ukončení smlouvy o stavebním spoření a výplatě částky budou muset lidé prokázat, že příspěvek od státu využili například na rekonstrukci, nákup domu či bytu nebo stavbu. Bude stačit donést kopii dokladu do stavební spořitelny. Teprve potom spořitelna vyplatí naspořenou částku i se státním příspěvkem. Jinak s ním nemohou počítat.
Peníze ze „stavebka“ na stáří či na studium
Našetřené peníze ze stavebního spoření i se státní podporou budou moci lidé převést také na penzijní spoření v rámci III. pilíře (platí to i na předdůchod) nebo na vlastní studium. Tato novinka se bude týkat i smluv, které byly uzavřeny před rokem 2014, tedy před datem účinnosti novely.
Poslední změna děsí především stavební spořitelny samotné, než zájemce, kteří si chtějí uzavřít stavební spoření. Vládou schválený návrh rozšířil totiž také okruh subjektů, které budou poskytovat stavební spoření i na tzv. univerzální banky. Stávající stavební spořitelny se pak budou moci přeměnit na „klasické“ banky.
„Stavební spoření je finanční produkt a neexistuje jediný racionální důvod, proč by měly toto spoření nabízet pouze stavební spořitelny,“ zdůvodnil ministr financí Miroslav Kalousek, co vedlo k tomuto kroku.
Nyní může stavební spoření poskytovat jen omezený počet stavebních spořitelen. O licenci by tak mohly žádat i jiné bankovní ústavy. Naopak stavební spořitelny by mohly nově rozšířit své služby o další produkty. Novinka si tímto klade za cíl posílit konkurenční prostředí, ale také zajištění podpory stability systému penzijního spoření.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.