Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Rekvalifikace jsou nyní „v kurzu“

Většina lidí, kteří v současné době hledají zaměstnání, je ochotna se rekvalifikovat. Někteří dokonce i na nižší úrovni vzdělání, než které doposud dosáhli. Může za to nepříznivá situace, která panuje dlouhodobě na trhu práce.

O tom, že rekvalifikace může výrazně pomoci při hledání nového místa, je přesvědčeno téměř devět z deseti respondentů ankety na portálu Prace.cz. Téměř třetina z nich je potom ochotná se rekvalifikovat i na nižší úrovni vzdělání.
 
Nic jiného některým lidem totiž nezbývá. V některých oborech na jednu pozici nyní připadá v průměru více než 40 uchazečů. Nelichotivý primát drží administrativa se 70 uchazeči na každé pracovní místo.
 
Pouze sedm procent lidí se vyjádřilo, že práci budou i nadále hledat jen ve své stávající profesi.
 
„Vysoká míra ochoty rekvalifikovat se je rys, který přispívá pružnosti na trhu práce. Klíčová je přitom volba vhodného oboru i konkrétní profese. Na českém trhu je totiž dlouhodobě jistá nerovnováha. Zatímco například v administrativě lidé uplatnění získávají jen s velkými obtížemi, u řady technických specializací mají firmy o kvalifikované zaměstnance i v současných podmínkách nouzi,“ říká k výsledkům ankety Tomáš Ervín Dombrovský, mluvčí společnosti LMC, která portál Prace.cz provozuje.
 
Zajímavá je také skutečnost, že poměrně velká část uchazečů o práci je ochotná při rekvalifikaci přijmout i nižší úroveň vzdělání, než jaké dosud dosáhli. Podle Dombrovského to svědčí o skutečnosti, že lidé hledají opravdu praktické dovednosti.

Při snaze získat v nové profesi uplatnění je však klíčové přesvědčit zaměstnavatele o tom, že danou práci chce uchazeč opravdu vykonávat i v delším časovém horizontu.
 
„Určité riziko může v takové situaci plynout z nevhodně sestaveného životopisu. Budoucí zaměstnavatel může nabýt dojmu, že uchazeč je na práci, o níž se uchází, příliš kvalifikovaný, a jeho perspektiva na dané pracovní pozici tudíž není příliš velká,“ dodává Dombrovský.

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Rychlé zprávy

  • Jednotné hlášení zaměstnavatelů schváleno

    |

    Vláda schválila návrh zákona o Jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele (JMHZ), který od ledna 2026 výrazně sníží administrativní zátěž firem. Zaměstnavatelé budou místo až 25 různých formulářů podávat jediné elektronické hlášení měsíčně, které ministerstvo práce následně sdílí s dalšími institucemi. Nový systém zefektivní digitalizaci státní správy, odstraní duplicitní vykazování a přinese výhody i zaměstnancům, například v podobě předvyplněného daňového přiznání. Projekt je prvním krokem k vytvoření Jednotného inkasního místa.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících