Řada zdravotně postižených se obává podnikání, aby nepřišli o svůj invalidní důchod. Na jejich podnikání je však pohlíženo jako na vedlejší činnost, což znamená značné výhody pro oblast zdravotního pojištění, sociálního pojištění i daně z příjmů.
Řada zdravotně postižených se obává do oblasti provozování samostatné výdělečné činnosti (nejčastěji na základě živnostenského oprávnění) proniknout. Nejčastěji ze strachu, že přijdou o svůj invalidní důchod.
Nicméně ani tato oblast není pro zdravotně handicapované žádné „tabu“ a pokud má tato osoba potřebné „know-how“, zjednodušeně řečeno má čím zaujmout své okolí, nic jí nebrání vrhnout se do víru podnikání.
Začátky totiž v takovém případě nemusí být tak náročné, jak by se mohlo na první pohled zdát. „Hlavní činností“ stále zůstává pobírání invalidního důchodu. Zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, § 9 odst. 6 písm. b) totiž uvádí, že samostatná výdělečná činnost se považuje za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud osoba samostatně výdělečně činná, která není účastna nemocenského pojištění osob samostatně výdělečně činných, měla v kalendářním roce nárok na výplatu invalidního důchodu nebo jí byl přiznán starobní důchod.
Podnikání jako vedlejší činnost
Proto je v tomto případě na podnikání pohlíženo jako na vedlejší činnost. Co to v praxi znamená? Značné výhody pro oblast zdravotního pojištění, sociálního pojištění a daně z příjmů.
Po splnění ohlašovací povinnosti na živnostenském úřadě máte povinnost do osmi dnů nahlásit své zdravotní pojišťovně, ČSSZ a finančnímu úřadu skutečnost, že jste se stali OSVČ. Při této příležitosti oznámíte, že vaše podnikání je pro potřeby zdravotního a sociálního pojištění vedlejší činností.
To znamená, že v prvním roce svého podnikání nemusíte platit žádné zálohy na zdravotní a sociální pojištění. V druhém roce jsou pak stanoveny zálohy dle dosaženého zisku za minulý rok, případně doplatek. Nicméně výše těchto záloh jsou mnohem nižší nežli v případě OSVČ provozující hlavní činnost.
V případě zdravotního pojištění jde o desítky korun či stokoruny ročně, v případě sociálního pojištění při nepřekročení limitu zisku, který pro rok 2012 činí 60.328,- Kč, pak dokonce nehradíte žádné zálohy po celý rok 2013.
Uvedený limit platí pro případ podnikání po celých 12 měsíců. Pokud provozujete živnost např. od září 2012, pak je tento limit stanovený na 4/12 této částky (září až prosinec, tj. 4 měsíce). To znamená úsporu v řádech tisíců korun ročně.
Výhody pro zdravotně postižené
Do svého daňového přiznání si můžete uplatnit slevy na dani stejně tak jako v případě zaměstnání. Zde však tyto slevy uplatníte v roční výši.
Mezi základní „daňové úlevy“ patří sleva na poplatníka, která činí 2.070,- Kč měsíčně (24.840,- Kč ročně). Tu si může uplatnit každý bez ohledu na to, zda je osobou se zdravotním handicapem či nikoliv. Osoby se zdravotním postižením si pak mohou uplatnit další slevy na dani: invalidita I. a II. stupně 210,- Kč měsíčně (2.520,- Kč ročně), invalidita III. stupně 420,- Kč měsíčně (5.040,- Kč ročně), držitel průkazu ZTP/P 1.345,- Kč měsíčně (16.140,- Kč ročně).
O tyto položky se pak výsledná daň sníží. Výsledkem je často nulová nebo minimální daňová povinnost.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.