Ministerstvo průmyslu a obchodu si chce došlápnout na nepoctivé obchodníky. Připravuje novelu, která znemožní podnikatelům požádat o novou živnost ve stejném oboru, pokud jim byla v minulosti zrušena pro závažné porušení zákona.
Jednatelé nebo členové představenstva právnické osoby, které byla sankčně zrušena živnost, nebudou moci pokračovat v podnikání v oboru tím, že založí jinou právnickou osobu. Stane se tak v případě, že projde legislativním procesem novela, kterou se chystá předložit Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).
Kromě této novely chystá MPO na základě připravované evropské směrnice aplikaci mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. To by mělo přinést jednoduché, rychlé a místně dostupné řízení, za které navíc nebudou spotřebitelé platit poplatky.
Pracovník příslušného kontaktního místa bude navíc v neutrálním postavení, což by mělo odbourat možnou bariéru ze strany spotřebitelů. Pracovník kontaktního místa si od spotřebitele převezme pouze potřebné doklady a sám pak kontaktuje prodejce.
Zákaz činnosti ve stejném oboru pod novou firmou
Dalším opatřením bude v souvislosti s přijatým kontrolním řádem, který začne platit od ledna 2014, používání záznamových zařízení kontrolory České obchodní inspekce (ČOI).
„Navrhujeme nastavit kontrolní a legislativní systém tak, aby takoví agresivní prodejci s nekalými praktikami byli potrestáni nejen odpovídající pokutou, ale hlavně nemohli svoji činnost již dále vykonávat ve stejném oboru třeba pod novou firmou,“ uvedl náměstek ministra pro oblast podnikání a ochranu spotřebitele Tomáš Hajdušek.
Připravovaná opatření tak doplní neustále probíhající kontroly ČOI, která dohlíží na dodržování zákonů na předváděcích akcích a uděluje pokuty za jejich porušení. Jen v loňském roce provedli inspektoři ČOI celkem 281 kontrol, při nichž byly ověřovány podmínky prodeje zboží v rámci předváděcích prodejních akcí.
Zaměřili se zejména na odhalování různých forem nekalých obchodních praktik používaných k manipulaci a ovládnutí účastníků těchto akcí. Z provedených 281 kontrol zjistila inspekce porušení předpisů ve 204 případech (72,6 procenta) a udělila pokuty za více než 5,6 milionu korun.
V loňském roce byla také dopracována metodika, na základě které předává ČOI zjištěné případy porušení zákona obecným živnostenským úřadům jako podnět ke zrušení živnostenského oprávnění podnikatele, který se dopustí například klamavých či agresivních obchodních praktik.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.