Celkem 105 nových interaktivních tiskopisů připravila Česká správa sociálního zabezpečení. Hlavní výhodou nových tiskopisů je logická kontrola vyplňovaných údajů, která upozorní na případné chyby či neúplné vyplnění, a jednoduché odeslání.
Celkem 105 nových interaktivních tiskopisů připravila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Jejich poslední sérii nasadila ČSSZ na svém ePortálu na začátku července. Hlavní výhodou nových tiskopisů je logická kontrola vyplňovaných údajů, která upozorní na případné chyby či neúplné vyplnění, a jednoduché odeslání na ČSSZ nebo příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ). Interaktivní tiskopisy fungují i na tabletech a chytrých telefonech.
Nejvíce frekventované tiskopisy mohli zájemci začít využívat již v průběhu prvního pololetí letošního roku. Jen letos za prvních šest měsíců ČSSZ automatizovaně zpracovala 9,8 milionu elektronicky zaslaných tiskopisů. Oproti stejnému období loňského roku je to o zhruba 1,8 milionu e-tiskopisů více, což představuje meziroční nárůst o více než 20 %.
Možnosti elektronického odeslání formulářů zůstávají beze změny. Lidé, firmy či instituce mají možnost vybrané interaktivní tiskopisy odeslat podepsané kvalifikovaným elektronickým podpisem nebo prostřednictvím datové schránky, pokud ji mají zřízenou. Vyplněný a odeslaný tiskopis si samozřejmě můžete vytisknout a založit do své evidence. Nechybí ani funkce uložit data rozepsaného formuláře na disk počítače.
Načtení datové věty (xml souboru), které si vytvoříte ve svých mzdových či účetních programech, do interaktivního tiskopisu umožní jednoduše a rychle zkontrolovat její správnost, což je předpokladem k přijetí tiskopisu systémy ČSSZ.
Klasické papírové tiskopisy můžete posílat i nadále
Práce s tiskopisy není podmíněna přihlášením se do systému datových schránek. Pokud se však k ePortálu ČSSZ za pomoci přihlašovacích údajů do své datové schránky přihlásíte, budete mít při práci s tímto formulářem automaticky předvyplněné identifikační údaje z databází ČSSZ.
Kromě elektronického podání nadále zůstává zachována možnost používat klasické papírové tiskopisy, které jsou k dispozici na webu ČSSZ pro ruční vyplnění, anebo lze vyplnit jejich interaktivní verzi na počítači. Po nezbytné kontrole vyplněných dat si tiskopis vytisknete, připojíte vlastnoruční podpis a zašlete či odevzdáte ČSSZ nebo příslušné OSSZ. Tento postup nadále platí zejména pro tiskopisy, které se týkají výplaty důchodu či souvisí se zahraniční agendou.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.