Expertní tým tripartity vypracoval návrh na zavedení „kurzarbeitu“. Platit by mohl už od druhé poloviny příštího roku.
Místo propouštění zkrácení pracovní doby a nižší mzda, na kterou by přispíval stát. Přesně to znamená termín „kurzarbeit“, který fungoval v několika evropských zemích v posledních letech během ekonomické krize.
Podniky, které zasáhne krize, a nebudou mít dostatečné množství zakázek, by se tak nemusely uchýlit k propouštění. Mohly by ponechat částečně nebo úplně své zaměstnance doma a stát by jim přispěl rovnou polovinou na náklady na jejich mzdy. Lidé by potom nemuseli být na úřadu práce a pobírat podporu v nezaměstnanosti.
Kurzarbeit se chce opřít o paragraf 209 zákoníku práce. Ten říká, že v případě překážky na straně zaměstnavatele náleží zaměstnanci náhrada mzdy ve výši minimálně 60 procent jeho průměrného výdělku. Nejdéle však po dobu jednoho roku. O tyto náklady by se podělila právě firma a stát každý půlkou.
Kurzarbeit využívá a pochvaluje si například Německo. V době největší krize umožnil firmám snížit platy a zároveň nepropouštět zkušené pracovníky. Po odeznění krize mohly podniky znovu obnovit výrobu naplno.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.