V roce 2012 se zpřísní podmínky pro výplatu vdovského a vdoveckého důchodu. V oblasti sirotčího důchodu se naopak rozšíří skupiny osob, po kterých ho děti mohou pobírat.
Rušení výplaty dvanácti měsíčních splátek důchodů, které byly vypláceny vdově nebo vdovci při uzavření nového manželství, se zavádí od ledna 2012. Další změnou je rozšíření skupiny osob, po kterých nezaopatřenému dítěti náleží sirotčí důchod.
Nárok na vdovský/vdovecký důchod není automatický. Je potřeba splnit určité podmínky a zažádat si o něj písemně na Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). Nárok na něj mají pouze manželka či manžel při splnění zákonných podmínek na vdovský důchod. Družka nebo druh nedostanou nic. I přesto, že měli společnou domácnost a žili spolu třeba několik desítek let.
Vdova má nárok na vdovský důchod po zemřelém manželovi, který:
- požíval starobní nebo invalidní důchod, nebo
- splnil ke dni smrti podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod nebo podmínky nároku na starobní důchod, nebo pokud zemřel následkem pracovního úrazu (nemoci z povolání).
Vdovec má nárok na vdovecký důchod za stejných podmínek jako vdova na vdovský důchod.
Vdovský nebo vdovecký důchod se pozůstalým partnerům ve většině případů nepřizná proto, že zemřelý nezískal potřebnou dobu pojištění (byl například dlouho v evidenci úřadu práce).
Vdovský (vdovecký) důchod náleží po dobu jednoho roku od smrti manžela (manželky).
Po uplynutí této doby má vdova (vdovec) nárok na vdovský důchod, jestliže:
- pečuje o nezaopatřené dítě
- pečuje o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II až IV
- pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II až IV
- je invalidní ve třetím stupni
- dosáhla alespoň věku o čtyři roky nižšího, než je důchodový věk pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší
Nárok na vdovský důchod vznikne znovu, jestliže se splní některá z uvedených podmínek do dvou let po zániku dřívějšího nároku na vdovský důchod. Lhůta se od roku 2012 tedy zkracuje z pěti let na dva roky.
Nová dvouletá lhůta se vztahuje pouze na nároky vzniklé v roce 2012. U nároků vzniklých v roce 2011 a dříve je zachována pětiletá lhůta. O obnovu vdovského důchodu je vždy nutné si písemně zažádat na OSSZ.
Pokud vdova nebo vdovec uzavřou nové manželství, zanikne jim nárok na výplatu důchodu. Od ledna 2012 nebudou mít ani nárok na roční výplatu důchodu jako dříve.
Výměra důchodu
Základní výměra: 2 270 Kč
Procentní výměra: 50 % procentní výměry důchodu starobního nebo invalidního pro invaliditu třetího stupně, na který měl nárok zemřelý manžel či manželka
Změny v sirotčím důchodu
Rovněž oblast sirotčích důchodů nezůstane beze změn. Pokud bylo nezaopatřené dítě převzato do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí soudu o svěření dítěte do výchovy nebo do společné výchovy manželů, vzniká dítěti nárok na sirotčí důchod i po osobě, která nebyla rodičem nebo osvojitelem.
Jestliže již dítě pobírá sirotčí důchod po rodiči a vznikne mu nárok na sirotčí důchod po zesnulé pečující osobě stejného pohlaví, jako byl rodič, náleží mu pouze jeden důchod, a to ten vyšší. Pro splnění podmínek pro nárok na sirotčí důchod nově postačí, pokud zemřelý splnil podmínky nároku na předčasný starobní důchod.
Nárok na sirotčí důchod vzniká nezaopatřenému dítěti i tehdy, pokud zesnulá osoba sice nesplnila podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod, ale získala alespoň polovinu této doby. Délka potřebné doby pojištění se přitom zaokrouhluje na celé dny dolů.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.