U pohovoru se občas můžete setkat s dotazy, na které vám není příjemné odpovídat. Jaké typy otázek jsou na přijímacím pohovoru do zaměstnání nepřípustné? Jak na takové otázky případně reagovat, pokud se vás na ně přece jen někdo zeptá?
Podle průzkumu, který se uskutečnil už před více než rokem, je každý šestý pracovní inzerát diskriminační. Postupně se situace začíná zlepšovat, ale uchazeči o zaměstnání na pohovorech stále dostávají otázky, na které by se budoucí zaměstnavatel rozhodně ptát neměl.
Uchazeči mohou být hodnoceni a posuzováni pouze podle vzdělání, praxe a dalších znalostí a schopností. Nesmí být posuzováni podle pohlaví, věku, rasy, počtu dětí nebo vyznání. Zaměstnavatel po vás tedy smí v souvislosti s jednáním před vznikem pracovního poměru vyžadovat jen takové údaje, které bezprostředně souvisejí s uzavřením pracovní smlouvy.
Opřít se v případě diskriminace můžete o antidiskriminační zákon (zákon č. 198/2009 Sb.), případně o zákoník práce (č. 262/2006 Sb.). Se stížností se můžete obrátit například na inspektorát práce.
Přípustné a nepřípustné otázky u pohovoru
Diskriminací není to, když z povahy zaměstnání vyplývá, že tento důvod představuje podstatný a rozhodující požadavek pro výkon práce, kterou má dotyčná osoba vykonávat a který je pro výkon tohoto zaměstnání nezbytný.
Zaměstnavatel má například právo vyžadovat u uchazečů minimální věk či délku praxe. Také v případě, že je pracovní místo nějakým způsobem rizikové (např. práce s toxickými látkami), má právo vědět, zda je žena těhotná, aby ji před takovou prací ochránil. Diskriminací také nebude, když se bude jednat o tzv. pozitivní opatření, které předchází nebo vyrovnává nevýhody (např. chráněné dílny).
Přípustné otázky ze strany zaměstnavatele:
- zdravotní stav – důležité vědět kvůli alergennímu prostředí, velkému fyzickému výkonu atp., kdy by mohlo dojít k přímému ohrožení zaměstnance
- těhotenství – pokud je v rozporu s ochranou těhotných žen dle zákoníku práce
- výkon trestu – určité pozice vyžadují trestní bezúhonnost (časté ve státní správě)
- víra – jestliže se ucházíte o zaměstnání v církevních organizacích, může být taková otázka položena
- politická orientace – když se ucházíte o místo v politické straně či podobné organizaci, také byste měli s touto otázkou počítat a nebrat ji jako diskriminační
Nepřípustné otázky ze strany zaměstnavatele:
- zdravotní stav a těhotenství – pokud k tomu není vážný důvod (viz výše)
Trápí vás nějaká nemoc?
Jak často býváte nemocný/á?
Byl/a jste někdy hospitalizován/a?
Trpíte někdy depresemi?
Jste těhotná?
- sexuální orientace
Jste homosexuál?
- víra a politické přesvědčení (výjimku tvoří církevní a politické organizace, viz výše)
Jakého jste vyznání?
Jste v nějaké politické straně?
- osobní situace
Kolik máte sourozenců?
Jste svobodný/á, vdaná, ženatý, rozvedený/á?
Mají vaše kamarádky už děti?
Máte přítele/přítelkyni? Jak dlouho spolu žijete?
Jak trávíte dovolenou?
Kouříte?
Kdy půjdete do důchodu?
- rodinná situace
Jak dlouho jste vdaná?
Máte v plánu založit rodinu? Kdy?
Máte děti? Kolik?
Jak často jsou vaše děti nemocné?
Když budou děti nemocné, jak zajistíte péči o ně?
Kde jde váš partner/ka zaměstnán/a?
Bydlíte daleko od rodičů?
Jak správně na diskriminační otázky reagovat?
Typy odpovědí:
1. přímá odpověď
Můžete použít v případě, že to bude znamenat plus ve vyjednávací pozici. Pokud vám nevadí otázka ani sdělení důvěrných informací, je dobré se zamyslet, zda odpověď bude ve váš neprospěch nebo zda můžete takovou otázku obrátit ve váš prospěch.
Ano, mám dítě a babičku v důchodu, která je vždy a ráda k dispozici.
Ano, jsem křesťanka, a proto je pro mě důležité pomáhat ostatním lidem.
2. odmítnutí otázky
Můžete poukázat na příslušné zákony či vysvětlit, že otázku považujete za nepodstatnou. Důležitý je přátelský a vstřícný tón hlasu a pozor byste si měli dávat také na neverbální komunikaci (řeč těla). Můžete doplnit vysvětlením, co vás k odmítnutí vede.
Opravdu si myslíte, že moje sexuální orientace může ovlivnit můj pracovní výkon?
Promiňte, v tomto případě využiji mého práva na otázku neodpovídat. Osobně mi vadí, že lidé jsou posuzováni z hledisek, které nesouvisí s výkonem práce.
3. odpověď s důrazem na vykonávanou práci
Ano, mám dvě děti. A protože jsem pracovala v průběhu rodičovské dovolené, naučila jsem se dobře tyto dvě role sladit. Chod naší rodiny je uzpůsoben tak, abych byla časově i jinak k dispozici.
Myslím, že svobodný i ženatý muž může být dobrým pracovníkem, stejně jako špatným. Pro výkon práce jsou pro mě důležitější osobnostní a profesní kvality, jako třeba…
4. dialog ohledně tématu – odpověď protiotázkou (ale pozor, i zde je opět důležitý tón hlasu a volba slov)
Mohu se zeptat, jak to souvisí s danou pozicí?
Abych pravdu přiznal, na otázky zcela soukromého charakteru jsem nebyl/a připraven/a. Mohu se zeptat, jak to může ovlivnit můj pracovní výkon?
Jak prodat své rodičovství nebo „jiná znevýhodnění“ (vyšší věk, zdravotní postižení)? Příklady toho, co můžete zaměstnavateli nabídnout:
- loajálnost – ocenění vstřícnosti zaměstnavatele
- odpovědnost – získává se právě rodičovstvím
- nadhled – pro rodiče je práce jedním, nikoliv jediným aspektem jejich života
- stabilita – zralý věk, rodičovství, často i zdravotní omezení přispívá ke zrání osobnosti, a tím i jasnějším životním preferencím; zaměstnanec nemá tendence k fluktuaci, chce si udržet pracovní místo
- finanční příspěvek státu – pro podporu zaměstnávání znevýhodněných osob (žádá o něj zaměstnavatel)
Související článek:
Pět zákeřných otázek při pracovním pohovoru
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.