Petra Hubačová, výrazná osobnost české startupové scény, získala Řád za přínos českému podnikání. Titul si vysloužila tím, že pomáhá podnikatelům postavit se na vlastní nohy, rozvíjet nápady a nebát se vykročit.
Petra Hubačová stojí za startupovým projektem TechSquare (startup je nově vznikající projekt či začínající firma, často ještě ve fázi tvorby podnikatelského záměru – pozn. red.) i dalšími podnikatelskými aktivitami, jako je například organizování známých TEDx konferencí.
Jaké byly začátky Vašeho podnikání?
Krušné. Zpětně si říkám, jak jsem mohla být vlastně tak naivní. Když začínáte, je do toho třeba vložit maximum, věnovat se tomu naplno, sbírat co nejvíce vjemů. Já jsem začala v době, kdy jsem měla ročního syna, do toho ještě organizovala TEDx Prague a myslela si, jak všechno půjde jako po másle.
Samozřejmě, že nešlo. Rozjezd byl pomalý, co ho mohlo ztížit, ztížilo… Trošku jsme bojovali i s nepochopením trhu – nebyl tu zvyk posadit x projektů na jedno místo s tím, aby se dělily o prostor a služby. Mám poměrně štěstí na lidi kolem sebe a jejich podporu, díky které jsem to nějak zvládla. A proto vím, jak je to důležité. A proto se snažíme startupům s tím startem pomoci.
Na české startupové scéně se pohybujete od roku 2005, co se za posledních osm let změnilo?
Co se změnilo? Teď budu tak trochu proti sobě, ale díky pozornosti a péči, které se teď startupům dostává (včetně nás), mám pocit, že jsou trochu „rozmazlené“. Ví, že jsou zajímavé, a občas mám pocit, že spoléhají na to, že k nim všechno přijde samo.
Říkáte, že pomáháte podnikatelům postavit se na vlastní nohy, kdo pomohl Vám?
Maminka – bez její neuvěřitelné podpory, pochopení a pomoci s tehdy ročním synem by to bylo hodně těžké. Bohužel to mají pracující matky stále těžké. Systém jesliček a školek u nás není zrovna dokonalý a kolikrát nezbývá než vydělávat jen na to, aby mohly dítě umístit do soukromé školky (protože do státní se nedostane) a chodit do práce. Byl to i můj případ.
Investoři – bez jejich důvěry a financí by TSQ také nikdy neexistovalo.
Přátelé z byznysu – dávali mi zpětnou vazbu, kontakty, podporu.
Přátelé – podpora, pochopení, relax.
Co považujete za svůj největší úspěch?
Bude to znít jako klišé, ale že mám okolo sebe skvělé lidi – pracovně i osobně. Bez nich bychom dnes tento rozhovor asi nevedli. A jsem ráda, že je mám na obou frontách a že nemám jen ty pracovní, i když pracuji hodně.
V květnu jste dostala ocenění Řád za přínos českému podnikání, který je udílen v rámci soutěží Vodafone Firma roku 2013 a GE Money Bank Živnostník roku 2013. Co pro Vás toto ocenění znamená?
Moc si toho vážím a jsem ráda, že se ocenění dostalo naším směrem, kde stojíme na začátku projektů. Úspěch je kolikrát v naší společnosti hodnocen tím, kolik firma vydělá, nebo za kolik se prodá. Já považuji za úspěch právě to, jak se firma postaví na vlastní nohy, jak roste, jak se nenechá odradit prvním neúspěchem a jaké obří kroky na začátku udělá. A to, že byla oceněna žena, beru samozřejmě jako velkou poctu.
Jak hodnotíte soutěže Vodafone Firma roku 2013 a GE Money Bank Živnostník roku 2013?
Jsem ráda, že takové soutěže existují. Pro projekty/firmy na začátku je důležité vidět, že to jde, že je možné z ničeho vybudovat NĚCO, že i když to bolí a vede k tomu kolikrát strastiplná cesta, může se to povést. A jakékoliv ocenění a zviditelnění této snahy je motivující. A příběhy a zkušenosti těch, kteří toho dosáhli, jsou pro ně k nezaplacení.
Jaký je rozdíl mezi českými a světovými startupy?
Ten rozdíl tam opravdu cítím. Českým startupům chybí dravost, ambice a neumějí se prodat. Tím ale nechci říct, že všem.
Co vidíte jako největší překážku, se kterou se musí začínající podnikatelé v ČR potýkat?
Začít podnikat není dle mého názoru jednoduché z pohledu administrativní a daňové zátěže. Vždyť jen založení firmy trvá v lepším případě měsíc.
Snažíte se s podnikatelskými absurditami Vy nebo TSQ nějak bojovat?
Jsem ráda, že teď jsem s oceněním i blíže anketě Absurdita roku. A určitě plánuji zapojit startupy. Jinak nedávno jsme měli příležitost prezentovat poradnímu výboru Úřadu vlády český startupový ekosystém a předali jsme zpětnou vazbu startupů na téma: Co by měla vláda pro začínající podnikání udělat.
A co by podle Vás měla udělat?
Například zjednodušit založení společnosti a provádění změn, poskytnout daňové úlevy v prvních letech za podmínky, že se případný zisk investuje zpět do firmy, úlevy na odvodech za zaměstnance v prvních letech podnikání, kdy opravdu obracíte každou korunu, a zaměstnanecké odvody jsou vysoké a podobně. Mohli bychom pokračovat celkem dlouho.
Co byste vzkázala začínajícím podnikatelům?
V ČR se neodpouští to, když se někomu něco nepovede. A v byznysu to platí dvojnásob. Já bych naopak chtěla, aby to každý vzal jako lekci a poučení, ať už je to váš pád či pád někoho jiného. Chybami se člověk učí, a když je udělá někdo jiný a my se z nich můžeme poučit, měli bychom jim být ještě vděční a ne je za to odsuzovat.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.