Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Podnikání na rodičovské dovolené

Podnikání na rodičovské dovolené

Považuje se podnikání při rodičovské dovolené vždy za vedlejší činnost? Je výhodnější „natáhnout“ si kvůli samostatné výdělečné činnosti rodičovský příspěvek až do čtyř let věku dítěte? Odpovídáme na další z vašich dotazů z online poradny.

 Dotaz:
Jsem matka na rodičovské dovolené a pobírám rodičovský příspěvek, který jsem si nastavila na nejkratší dobu 19 měsíců. Rodičovský příspěvek se mi tedy přestane vyplácet v dubnu 2015. Nyní uvažuji o otevření malého e-shopu a ráda bych ho měla jako vedlejší činnost. Bude se mi podnikání počítat jako vedlejší činnost až do 4 let věku dítěte, i když už nebudu pobírat rodičovský příspěvek, nebo by se tak počítalo pouze do toho dubna? Pokud by se mi podnikání od dubna počítalo jako hlavní činnost, bylo by pro mě tedy výhodnější si rodičovský příspěvek „natáhnout“ na delší dobu a dostávat pak menší částky, ale za cenu, že podnikání budu moci mít jako vedlejší činnost? Je nějak stanovena minimální výše rodičovského příspěvku, nebo můžu do 4 let dítěte pobírat jen symbolickou stokorunu, abych zůstala ve škatulce s rodičovským příspěvkem?
 


 Odpovídá Mgr. Jana Doušová, právnička:

Obecnou podmínkou pro nárok na rodičovský příspěvek je osobní celodenní a řádná péče o dítě, které je nejmladší v rodině, nejdéle do 4 let věku tohoto dítěte. A to nejdéle do doby, kdy byla na rodičovském příspěvku vyplacena z důvodu péče o totéž nejmladší dítě v rodině celková částka 220.000 Kč.
 
Volbu výše rodičovského příspěvku lze měnit. Volba výše rodičovského příspěvku se provádí na základě písemné žádosti u krajské pobočky Úřadu práce, která o rodičovském příspěvku rozhoduje. Minimální výši rodičovského příspěvku zákon nikterak neomezuje, proto v případě, že chcete podnikat v e-shopu, je možné si zažádat o prodloužení výplaty rodičovského příspěvku a bude Vám rozpočítána zbývající částka z ještě nevyplacených 220.000 Kč po zbytek rodičovské dovolené do 4 let věku dítěte.
 
Pokud byste o prodloužení na úřadu práce nepožádala, tedy nečerpala byste po dubnu 2015 již rodičovský příspěvek, přesto byla na rodičovské dovolené, stala by se z podnikání hlavní činnost a neplynuly by z ní výhody, které jsou rozebrány níže.
 
Samotnému podnikání při rodičovské (či dokonce mateřské) na „vedlejší činnost“ nic nebrání. Pro některé činnosti budete potřebovat živnostenské oprávnění (což pravděpodobně bude Vás případ), proto se informujte na živnostenském úřadě (s sebou si vezměte občanský průkaz, 1.000 Kč a potvrzení o pobírání rodičovského příspěvku).

Odvody na zdravotní a sociální pojištění

Momentálně za Vás jako za rodiče na rodičovské dovolené platí zdravotní pojištění stát. V případě, že začnete vykonávat samostatnou výdělečnou činnost během rodičovské dovolené (jako vedlejší činnost), čeká Vás povinnost platit pojistné. To se platí pouze dle skutečného hrubého zisku. V prvním roce podnikání tedy nemusíte odvádět zálohy na sociální ani zdravotní pojištění a nemusíte platit minimální vyměřovací základ výpočtu sociálního a zdravotního pojištění jako klasická osoba samostatně výdělečně činná.

Musíte počítat s tím, že budete platit z hrubého zisku (příjmy – výdaje) daň z příjmů fyzických osob a sociální a zdravotní pojištění zpětně dle toho, co jste si podnikáním v uplynulém roce skutečně vydělala. Při vedlejší činnosti se dokonce sociální pojištění neplatí do hrubého zisku 62.261 Kč za celý rok (platí pro rok 2014), v případě výkonu jen po část roku se limit poměrně snižuje dle počtu měsíců, kdy byla vedlejší samostatná výdělečná činnost vykonávána.
 
Na dani z příjmů fyzických osob se odvádí 15 % z hrubého zisku (můžete uplatnit výdajové paušály – ve Vašem případě pravděpodobně ve výši 60 %, který platí na všechny živnosti mimo řemeslné, při výpočtu se uplatní základní sleva na poplatníka ve výši 24.840 Kč). Může se tedy stát, že při nízkém hrubém zisku nebudete vůbec platit daň z příjmů fyzických osob a sociální pojištění.

Příklad

Paní Blanka podniká a dosáhne zisku za rok ve výši 120.000 Kč. Uplatní výdajový paušál 60 % a hrubý zisk paní Blanky bude 48.000 Kč.
 
Paní Blanka tedy zaplatí (částky jsou platné v roce 2014):
 

Pojistné, daň Výpočet
zdravotní pojištění 48.000 Kč / 2 = 24.000 * 13,5 % = 3.240 Kč
sociální pojištění 0 Kč, neboť hrubý zisk je nižší než 62.261 Kč
daň z příjmů 48.000 Kč * 15 % = 7.200 Kč – 24.840 Kč (základní sleva na poplatníka) = 0 Kč

 

Podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob je nutné do 1. dubna 2015. Nezapomeňte na přehledy pro zdravotní pojišťovnu a okresní správu sociálního zabezpečení.

Související články:
Podnikání na mateřské a rodičovské dovolené
Rozdíl mezi hlavní a vedlejší samostatnou výdělečnou činností – I. část
Rozdíl mezi hlavní a vedlejší samostatnou výdělečnou činností – II. část

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • nikola
    18. 02. 2021, 11:33

    dobrý den nerozumím v příkladu u zdravotního proc je částka dělena 2
    děkuji za odpověď

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Katka
    01. 10. 2015, 10:39

    Dobrý den, jak to funguje, pokud bych chtěla příležitostně prodávat výrobky v ČR i v zahraničí? Jsem na RD a uvažuji o založení ŽL.
    Děkuji za radu
    Koubová

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Petr
    10. 02. 2015, 19:17

    V roce 2014 jsem přihlásil manželku jako spolupracující osobu (od 1.8., takže na 5 měsíců) a teď na ní musím přerozdělit nějaké příjmy. Manželka byla celý rok na rodičovské a vykonává tak pouze vedlejší činnost. Jde mi teď především o vyplnění formuláře na ČSSZ, aby zaplatila co nejmíň a třeba nemusela platit další zálohy, tedy jestli je to vůbec na ČSSZ možné. Zkusil jsem na ní přerozdělit následující čísla Příjmy:56994, Výdaje:45595, takže základ daně 11399.
    Do formulář čssz tedy zaškrtnu těch 5 měsíců vedlejší činnosti, ř.26 Daňový základ 11399 a teď co dál??? Především řádek 33? Má tam být nula nebo nějaké číslo? V pokynech je, že vyplňuje pouze OSVč, jejíž daňový základ dosáhl alespoň rozhodné částky… Kolik je rozhodná částka, jinde zase je, že rozhodná částka je daňový základ….

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Hanka
    07. 01. 2015, 12:15

    Dobrý den, jsem matka na rodičovské dovolené. Pobírám 4 roky 4300. Teď chci odejít od přítele, vzít si do pronájmu byt. Mám založenoé vedlejší podnikání, které mi ale nevydělává. Chci se zeptat, mám nárok i přes podnikání na příspěvek na bydlení prosím? Děkuji

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Vláda chce zrušit srážkovou daň, tisíce zaměstnanců čeká podání přiznání

    |

    S plánovaným zavedením jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatelů dojde i ke zrušení srážkové daně u fyzických osob. Od roku 2026 se změna dotkne nerezidentů, od roku 2027 pak všech zaměstnanců. Nově budou muset desítky tisíc lidí s vedlejšími příjmy, například předsedové SVJ, brigádníci či členové dozorčích rad, podávat daňové přiznání. Ministerstvo financí si od změny slibuje snížení administrativy a větší participaci poplatníků na daňových povinnostech. Kritici však varují před zbytečnou zátěží pro zaměstnance i finanční správu. OSVČ s paušální daní se změny nedotknou. V budoucnu by mohlo dojít i ke zrušení ročního zúčtování daně.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících