V roce 2017 se stalo nejméně smrtelných pracovních úrazů za posledních 15 let, a to 95. Mezi nejčastější příčiny úmrtí patří špatně nebo nedostatečně odhadnuté riziko, následuje používání nebezpečných postupů či způsobů práce.
V roce 2017 zaznamenaly Státní úřad inspekce práce a Český báňský úřad dohromady 95 smrtelných pracovních úrazů, což je nejméně za posledních 15 let.
Od roku 2002, kdy došlo celkem ke 206 úmrtím při plnění pracovních povinností, postupně klesal jejich počet, až se v loňském roce zastavil poprvé pod hranicí 100 smrtelných pracovních úrazů během jednoho kalendářního roku.
Od roku 2002 se počet nehod a úrazů snižoval až do roku 2006, kdy se jich stalo 152. V letech následující hospodářské konjunktury opět o něco vzrostl a poté v roce 2009 výrazně klesl na 105 případů.
V následujících letech se počet smrtelných nehod pohyboval mezi 110–120 případy, v roce 2016 klesl na 104 a loni na již zmiňovaných 95 případů.
Obr.: Vývoj počtu smrtelných pracovních úrazů v letech 2002–2017
Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Podle místa, kde k úrazu došlo, se nejvíce smrtelných pracovních úrazů stalo ve Středočeském kraji – 15, následuje Moravskoslezský s dvanácti případy a Jihomoravský s deseti. Naopak v Libereckém kraji se nestal žádný smrtelný úraz.
Zdroje a příčiny nehod
Nejčastějším zdrojem úrazu byla pozemní vozidla a ostatní dopravní prostředky (29 případů), převážně šlo o dopravní nehody. Státní úřad inspekce práce se zabývá pouze těmi smrtelnými nehodami, které se staly při provozu dopravních prostředků na účelových komunikacích a v neveřejných prostorách, nikoli na veřejných pozemních komunikacích.
Druhým nejpočetnějším zdrojem vzniku smrtelných pracovních úrazů byly budovy, konstrukce, povrchy, kdy se jedná hlavně o pády z výšky a do hloubky.
Podobně jako v roce 2016 i loni se nejvíce smrtelných pracovních úrazů stalo v důsledku špatně nebo nedostatečně odhadnutého rizika, a to v téměř 55 % případů (52 úmrtí). Celkem třináct smrtelných úrazů pak zapříčinilo používání nebezpečných postupů nebo způsobů práce včetně jednání bez oprávnění, proti zákazu či prodlévání v ohroženém prostoru.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.