Nízká nezaměstnanost nahrává vyšší fluktuaci. Co jsou však hlavní důvody, kvůli kterým Češi opouští své zaměstnavatele a hledají nové? A co je naopak přiměje zůstat věrnými? Dozvíte se v následujícím článku.
Příliš nízká odměna, nedostatek uznání a omezený kariérní růst – kvůli tomu nejčastěji lidé opouští svoji dosavadní práci. Naopak jistota zaměstnání, finanční zdraví zaměstnavatele, mzda a zajímavý obsah práce patří k důvodům, kvůli kterým Češi zůstanou k stávajícímu zaměstnavateli loajální. Vyplynulo to z nedávného průzkumu zaměstnaneckých preferencí, který provedla personálně poradenská společnost Randstad.
„Stále důležitějším faktorem se pro Čechy stává rovnováha mezi pracovním a soukromým životem. Svědčí o tom i skutečnost, že více než čtvrtina respondentů našeho průzkumu, kteří uvedli, že v minulém roce změnili práci nebo ji plánují změnit v příštím roce, kvůli ní opustila svého zaměstnavatele a hledala nového, který by ji umožnil,“ vysvětluje Alžběta Honsová, marketingová manažerka Randstad.
Podle Honsové je zajímavé pozorovat i rozdíly mezi preferencemi mužů a žen. „Například výše platu je důležitějším faktorem pro muže než pro ženy,“ doplňuje. V případě příliš nízkého platu v porovnání s konkurencí odchází od stávajícího zaměstnavatele 57 % mužů. Naopak pro ženy je výrazným faktorem doba dojíždění do práce. Čtvrtina žen odejde od svého zaměstnavatele, pokud je doba dojíždění do práce příliš dlouhá.
Rozdíly u různých věkových skupin
Rozdíly lze zaznamenat i v případě různých věkových skupin. Například mladší pracující ve věku od 18 do 24 let odchází od zaměstnavatele častěji v případě, že postrádají možnost kariérního postupu. Pracovníci ve věku 25 až 44 let zase častěji odejdou z důvodu absence uznání nebo odměny než zaměstnanci mladší 25 let. Věková skupina 45 až 64 let se zase častěji rozhodne zaměstnavatele opustit kvůli výši mzdy, pokud je nižší než u jiných firem.
Respondenti s vyšším vzděláním častěji odejdou od zaměstnavatele, pokud postrádají možnosti kariérního postupu, pracující se středním vzděláním z důvodu absence uznání nebo odměny a zaměstnanci s nízkým vzděláním, pokud je doba dojíždění do práce příliš dlouhá.
Top pět důvodů, proč Češi odcházejí od svého zaměstnavatele:
- příliš nízká odměna (52 %)
- nedostatek uznání/ocenění (36 %)
- omezený kariérní růst (33 %)
- rovnováha mezi pracovním a soukromým životem (26 %)
- špatné vedení (25 %)
„Jak pro udržení stávajících zaměstnanců, tak i pro nábor nových lidí musí zaměstnavatelé pochopit, co Češi považují za důležité. Na prvním místě je to i dnes, v době velmi nízké nezaměstnanosti, jistota zaměstnání, na druhém pak finanční zdraví firmy a na třetím místě plat a benefity,“ konstatuje Alžběta Honsová.
Stabilita a úspěch je tedy pro zaměstnance atraktivním atributem značky – Češi chtějí pracovat pro známé a úspěšné firmy.
I v případě důvodů pro setrvání u stávajícího zaměstnavatele lze pozorovat rozdíly v preferencích jednotlivých věkových skupin. Věková skupina 18–24 let považuje za velmi důležitý aspekt kariérní postup, věková skupina 25–44 let atraktivní plat a benefity a pracující ve věku 45–64 let zůstanou u svého současného zaměstnavatele, pokud jim nabídne dlouhodobou jistotu zaměstnání.
Respondenti s vyšším vzděláním častěji zůstávají u svého zaměstnavatele, pokud jim poskytuje dobrou rovnováhu mezi osobním životem a prací, pracující se středním vzděláním kvůli dobré poloze a zaměstnanci s nízkým vzděláním, pokud má zaměstnavatel dobrou pověst.
Pět důvodů, proč Češi setrvávají u stávajícího zaměstnavatele:
- jistota zaměstnání (54 %)
- finanční zdraví firmy (52 %)
- plat a benefity (48 %)
- zajímavý obsah práce (46 %)
- dobře dostupná lokalita (41 %)
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.