Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Jedinečné řemeslo: perličková manufaktura

Jedinečné řemeslo: perličková manufaktura

S foukáním skleněných perlí a výrobou perličkových vánočních ozdob se můžete setkat v Poniklé, kde má řemeslo tradici už od roku 1902. Rautis je poslední firmou na světě, které se podařilo zachovat staré technologie a udržet výrobu stále aktuální a živou.

Od té doby, co se skleněné perličky foukaly skoro v každé ponikelské chalupě (obec Poniklá se nachází v okrese Semily v Libereckém kraji – pozn. red.), uplynulo už mnoho času. Ale ozdůbkářské řemeslo je živé dodnes – všechna jeho tajemství pečlivě střeží poslední manufaktura na výrobu perličkových vánočních ozdob na světě, firma Rautis.

Na to, jaké to je, mít v dnešní digitální době manufakturu, jsme se zeptali jejího majitele, Marka Kulhavého: „Spousta lidí, kteří se k nám přijíždějí podívat, si už vůbec neumí představit, že je v každé ozdobě ukryto tolik mravenčí práce. Všechno se u nás vyrábí ručně. Ze skleněné trubice se nejprve musí vyfouknout perličky, které se potom stříbří, barví a malují. Teprve potom je možné z nich navléknout vánoční ozdobu.“

Většina postupů byla vymyšlena přibližně před sto dvaceti lety, jejich principy se od té doby moc nezměnily. „Používané technologie jsou velmi jednoduché, takže nejvíc stejně záleží na šikovnosti jednotlivých řemeslníků a jejich lásce k této křehké vánoční kráse,“ dodává Marek Kulhavý.

Jedinečné perlařské řemeslo má v obci Poniklá tradici již od roku 1902.
Foto: Archiv Rautis


Přestože tvary některých dodnes vyráběných ozdob byly vymyšleny už začátkem 20. století, kdy se u nás teprve začínaly zdobit vánoční stromky, nežijí v Rautisu minulostí a snaží se, aby jejich řemeslo bylo stále živé a aktuální. Důkazem může být letošní novinka – kolekce Miracle, kterou pro manufakturu navrhla designérka Tereza Drobná.

Inspirací pro kolekci byl samotný základ vánočních svátků – narození Ježíše Krista v Betlémě. Současný design se spojil se sklem, kameny a ocelí, čímž se ozdoby posunuly až ke šperkům, tentokrát ale pro vánoční strom.

Manufaktura z pomezí Krkonoš a Jizerských hor se snaží, aby se s unikátním řemeslem mohlo seznámit co nejvíc lidí. Každý den probíhají exkurze přímo do jednotlivých perlařských dílen a při výrobě vlastní perličkové ozdůbky si zde můžete vyzkoušet vlastní zručnost i vy.

Výroba perličkových vánočních ozdob byla v roce 2015 zapsána na Seznam nehmotného kulturního dědictví ČR a v prosinci 2020 dokonce na Seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Rychlé zprávy

  • Pozor na zdanění výher z hazardních her: Co se mění od roku 2024

    |

    Od roku 2024 se mění pravidla pro zdaňování výher z hazardních her. U loterií a tombol se nově každá výhra nad 50  000  Kč daní srážkovou daní ve výši 15 %, kterou odvádí provozovatel – výherce už ji do daňového přiznání neuvádí. U ostatních hazardních her, jako jsou kurzové sázky, automaty nebo živé hry, se posuzuje roční rozdíl mezi výhrami a vklady. Pokud tento rozdíl u jednoho druhu hry přesáhne 50 000 Kč, je nutné ho uvést do daňového přiznání za rok 2024 a zaplatit daň. Každý typ hazardní hry se posuzuje samostatně.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících