Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Evidence na úřadu práce a nekolidující zaměstnání

Evidence na úřadu práce a nekolidující zaměstnání

Ocitli jste se bez zaměstnání a čeká vás návštěva úřadu práce? Přečtěte si, jak a dokdy se evidovat na úřadu práce či o tom, zda můžete mít v nezaměstnanosti přivýdělek na brigádě. Připravte se na všechny možnosti, které vás mohou potkat.

Víte, že váš zaměstnavatel není v dobré ekonomické situaci a nevyhne se tedy asi ani propouštění zaměstnanců? Na nic nemusíte čekat, nemusíte být pasivní a můžete si hledat nového zaměstnavatele již při stávajícím zaměstnání.
 
Můžete dokonce využít i zákonné možnosti volna na hledání zaměstnání v rozsahu až dvou dnů v měsíci. Jedná se o tzv. důležitou osobní překážku v práci – vyhledání nového zaměstnání dle nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci.
 
„Pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu před skončením pracovního poměru se poskytne na nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 půlden v týdnu, po dobu odpovídající výpovědní době v délce dvou měsíců. Ve stejném rozsahu se poskytne pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu před skončením pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až e) zákoníku práce, nebo dohodou z týchž důvodů. Pracovní volno je možné se souhlasem zaměstnavatele slučovat.“
 
Pokud v hledání nebudete úspěšní před skončením pracovněprávního vztahu či ukončením podnikání, není ostudou požádat o pomoc. V takovém případě je vám k dispozici úřad práce, který kromě zprostředkování zaměstnání a vyplácení podpory nabízí pomocnou ruku i v dalších oblastech, jako jsou například poradenské činnosti, kariérové poradenství, rekvalifikace, příspěvek na podnikání či překlenovací příspěvek.
 
Podání žádosti o zprostředkování zaměstnání je dobrovolný krok. Pokud jej učiníte, musíte si být vědomi, že vám evidence na úřadu práce přináší řadu práv, ale i řadu povinností.
 
Dle zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, musíte podat žádost o zprostředkování zaměstnání u úřadu práce v místě svého trvalého bydliště a zákon nepřipouští jinou možnost podání než osobní. Doporučujeme evidovat se co nejdříve, nejlépe do tří dnů od skončení zaměstnání.
 
Doklady, které si s sebou na zaevidování vezměte:

  • platný občanský průkaz nebo jiný doklad, kterým prokážete svoji totožnost a místo trvalého pobytu,
  • doklad o ukončení pracovního poměru či jiné výdělečné činnosti,
  • potvrzení o době trvání účasti na důchodovém pojištění a o vyměřovacím základu,
  • doklad o ukončení náhradní doby (mateřská či rodičovská dovolená, invalidní důchod invalidity III. stupně atd.),
  • potvrzení od zaměstnavatele (tzv. zápočtový list),
  • potvrzení o výši průměrného výdělku a evidenční list důchodového pojištění.

 
Pokud splňujete zákonné požadavky pro zařazení do evidence, můžete zároveň požádat i o podporu v nezaměstnanosti.

Nekolidující zaměstnání

Ztráta zaměstnání je snad pro každého velkou životní zkouškou. Patříte-li mezi ten typ lidí, co by se doma bez práce „zbláznil“, hledáte si práci a jste rozhodnutí vzít úvazek i na pár hodin denně či týdně, je to určitě správný krok. Nejen že si budete udržovat pracovní návyky, ale i kratší úvazek může být cestou k získání dlouhodobé práce poté, co si vás zaměstnavatel vyzkouší v rámci brigády.
 
Ale pozor, pokud je člověk uchazečem o zaměstnání, přináší tzv. nekolidující zaměstnání povinnosti, na které se nevyplatí zapomenout či je odkládat. Proto se pokusíme v následujícím textu vysvětlit právě jednu z povinností, která vám vzniká, pokud si najdete při evidenci na úřadu práce brigádu.

Dle § 25 odst. 3 zákona o zaměstnanosti nebrání evidenci, pokud „uchazeč o zaměstnání vykonává činnost na základě pracovního nebo služebního poměru, pokud měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy nebo výkon činnosti na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, pokud měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne polovinu minimální mzdy“.
 
Jinými slovy, na jakýkoliv pracovněprávní vztah souběžně s evidencí si lze vydělat do 4.250 Kč za měsíc. Protože z pohledu zákona takovýto druh práce není plnohodnotným zaměstnáním, můžete být dále v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a musíte dále plnit součinnost k úřadu práce, tzn. docházet na pravidelné kontakty ke svému zprostředkovateli, či na jiné aktivity úřadem práce určené.
 
Tento pracovněprávní vztah, většinou se bude jednat o dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr, tedy dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti, jste povinni oznámit úřadu práce již při podání žádosti o zprostředkování zaměstnání, pokud je dohoda sjednaná.
 
Pokud si brigádu najdete až v rámci evidence na úřadu práce, máte oznamovací povinnost nejpozději v den nástupu k výkonu této činnosti. Praktický problém nastane, když se vám brigáda naskytne o víkendu a chtěli byste i okamžitě zahájit její výkon. Protože ale úřady o víkendech nemají úřední hodiny, a vy musíte oznámit brigádu ještě před jejím zahájením úřadu práce, nezbývá, než zaslat e-mailovou či faxovou formou oznámení o výkonu činnosti s přílohou kopie dohody vašemu zprostředkovateli.
 
Dostojíte tak svojí povinnosti a nehrozí vám sankční vyřazení z evidence úřadu práce. Ač se to může zdát zvláštní, tak tento postup vyplývá i z rozhodovací praxe Ministerstva práce a sociálních věcí.

Podpora v nezaměstnanosti a brigáda

Pokud jste si brigádu již dohodli před zařazením do evidence a požádali jste o podporu v nezaměstnanosti, úřad práce vám dle znění § 39 odst. 2 zákona o zaměstnanosti rozhodne o nepřiznání podpory v nezaměstnanosti, i když jste např. celý život pracovali u řádného zaměstnavatele a platili daně.
 
Je nutné si uvědomit i důsledky toho, že pokud jste si sjednali brigádu například v rozsahu čtyř hodin týdně (klasicky roznášení novin, rovnání zboží do regálu atp.), ale dohodu jste se zaměstnavatelem sepsali např. na jeden rok, nebudete mít nárok na podporu po celou dobu trvání tohoto právního vztahu.
 
Jiná situace nastane, když na dohodu nastoupíte až v průběhu vaší evidence na úřadu práce. Pokud vám již byla úřadem práce podpora v nezaměstnanosti rozhodnutím přiznána, nepřijdete o ni, ale výplata podpory v nezaměstnanosti se pozastaví po dobu trvání vaší brigády.

Příklad

Dne 3. 3. 2014 si uchazeč o zaměstnání podá žádost o zprostředkování zaměstnání a žádost o podporu v nezaměstnanosti. Splňuje zákonné požadavky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti v délce pěti měsíců.
 
Dne 31. 3. 2014 předloží dohodu o provedení práce, která bude pravděpodobně mít charakter nekolidujícího zaměstnání a je uzavřena na dobu od 1. 4. 2014 do 31. 8. 2014. Uchazeč tedy obdrží podporu v nezaměstnanosti pouze za měsíc březen.
 
V období od dubna do srpna mu bude výplata podpory pozastavena a za podmínky pokračující evidence bude uchazeči o zaměstnání od září znovu vyplácena po dobu zbývajících čtyř měsíců.


 
Jedinou výjimkou, kdy můžete pobírat podporu od státu a zároveň si přivydělat, je, pokud jste zařazeni do rekvalifikačního kurzu a pobíráte podporu při rekvalifikaci. Tak zákon nevyloučil možnost tzv. nekolidujícího zaměstnání s výdělkem.
 
Nezapomínejte také na nutnost dokládat každý měsíc výši měsíčního výdělku či odměny v termínu stanoveném úřadem práce. Pokud byste měli víc než jednu brigádu, výdělky se sčítají.
 
V případě, že by váš příjem z brigád přesáhl polovinu minimální mzdy za daný měsíc, jednalo by se z pohledu zákona o zaměstnanosti již o „normální zaměstnání“ a evidence na úřadu práce by vám byla ukončena. Nadále byste v evidenci mohli být vedeni jen jako zájemce o zprostředkování zaměstnání.

Související článek:
Nemůžete dlouhodobě najít práci? Zkuste rekvalifikaci

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • Lenka
    26. 06. 2014, 10:03

    Dobrý den, mám uzavřenou dohodu o provedení práce od 16.6.2014. Limit ve výši Kč 4230,- platí na celý kalendářní měsíc? Děkuji.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Mgr. Jana Doušová
    29. 04. 2014, 13:51

    Dobrý den, v případě, že jste uzavřel dohodu o provedení práce, na kterou začnete pracovat v průběhu Vaší evidence na úřadu práce a přitom pobíráte podporu v nezaměstnanosti, nárok na podporu samozřejmě neztratíte, ovšem výplata podpory bude pozastavena.

    Dle zákona o zaměstnanosti se totiž podpora v nezaměstnanosti neposkytuje po dobu trvání právního vztahu, na jehož základě uchazeč o zaměstnání vykonává, tzn. nekolidující zaměstnání – činnost na základě pracovního či služebního poměru nebo na základě dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti, pokud měsíční odměna nepřesáhne polovinu minimální mzdy.

    V současné době tedy měsíční odměna z takovéto dohody nesmí přesáhnout 4.250,-Kč. Znamená to tedy, že od okamžiku, kdy zahájíte činnost na základě Vámi uzavřené dohody o provedení práce, Vám po celou dobu po kterou tento právní vztah trvá, nebude vyplácena podpora v nezaměstnanosti.

    K výplatě dojde až poté, co přestanete pracovat na základě dohody o provedení práce, to znamená po uplynutí doby, na kterou byla dohoda o provedení práce sjednána, popřípadě poté, co pracovní vztah na základě dohody o provedení práce bude ukončen jiným způsobem.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Martin
    25. 04. 2014, 15:49

    Jsem evidován na úřadu práce, pobírám podporu a sehnal jsem si zaměstnání na dohodu o provedení práce. Pracovní doba je každý týden čtvrtek a pátek. Každou středu nahlásím na úřad práce, že mám zaměstnání na dva dny a doložím dohodu na provedení práce.
    Budu dostávat podporu za sobotu až středu. Výše mzdy za měsíc nepřesáhne 4000 Kč. Děkuji za odpověď. Martin

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Mgr. Jana Doušová
    11. 04. 2014, 07:48

    Dobrý den, jedná se o 4250,- Kč za měsíc v hrubém.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Weronika
    10. 04. 2014, 09:45

    Dobrý den,
    měla bych dotaz. Čásku 4 250,- si můžu vydělat již v čistém nebo v hrubém.
    Děkuji za odpověď

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Vyplácení přeplatků na daních začne po 1. dubnu 2025

    |

    Finanční správa začne vyplácet přeplatky na daních z příjmů po 1. dubnu 2025. Pokud poplatník podá daňové přiznání do tohoto data a požádá o vrácení přeplatku, částka mu bude zaslána na účet do 2. května 2025. U přiznání podaných po 1. dubnu běží 30denní lhůta pro vrácení až od data podání. Přeplatek nelze vrátit bez žádosti, kterou lze podat elektronicky přes portál MOJE daně, datovou schránkou nebo v papírové podobě na finanční úřad. Právnické osoby a podnikatelé musí uvést bankovní účet registrovaný u finanční správy.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících