Jaké slevy na dani dle § 35ba zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, a v jaké výši mohou poplatníci využít? Jaké podmínky musí splňovat, aby si je mohli uplatnit? Dozvíte se v tomto článku.
Sleva na poplatníka
- 24.840 Kč ročně
- 2.070 Kč měsíčně
Od 1. 1. 2013 nelze uplatnit tuto slevu u poplatníka, který k 1. 1. zdaňovacího období pobírá starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního pojištění stejného druhu.
Slevu na poplatníka mohou uplatnit daňoví rezidenti i nerezidenti. Sleva na poplatníka se uplatňuje vždy v celé roční výši bez ohledu na to, zda v nějakém měsíci poplatník měl nebo neměl zdanitelné příjmy.
Sleva na manželku/manžela
- 24.840 Kč ročně
- dvojnásobek (tj. 49.680 Kč), jsou-li manželka či manžel držiteli průkazu ZTP/P
- měsíčně nelze uplatnit
Slevu lze za rok 2013 uplatnit pouze na manžela/manželku. Od 1. 1. 2014 bude možné slevu uplatnit i na registrovaného partnera.
Sleva na manželku/manžela se krátí a poskytuje se ve výši 1/12 za každý měsíc, na jehož počátku jsou splněny podmínky. Tuto slevu lze uplatnit na manželku žijící s poplatníkem ve společné domácnosti za podmínky, že vlastní příjem manželky nepřesáhne 68.000 Kč za rok.
Do vlastních příjmů manželky se nezahrnují:
- dávky státní sociální podpory (přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, porodné, pohřebné),
- rodičovský příspěvek,
- dávky pěstounské péče s výjimkou odměny pěstouna,
- dávky osobám se zdravotním postižením,
- dávky pomoci v hmotné nouzi,
- příspěvek na péči, sociální služby,
- státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem, státní příspěvky na doplňkové penzijní spoření,
- státní příspěvky podle zákona o stavebním spoření,
- stipendium poskytované studujícím soustavně se připravujícím na budoucí povolání,
- příjem plynoucí z důvodu péče o blízkou osobu,
- u manželů, kteří mají majetek ve společném jmění manželů, se nezahrnuje příjem, který plyne druhému z manželů (např. příjmy plynoucí manželovi v rámci jeho podnikání z majetku zahrnutého do obchodního majetku), nebo se pro účely daně z příjmů považuje za příjem druhého z manželů (např. příjmy z nemovitosti ve společném jmění se zdaňují jen u jednoho z manželů – pokud se zdaňují u manžela, nepočítají se do příjmů manželky).
Do vlastích příjmů manželky se započítávají:
- hrubé mzdy, odměny z dohod,
- příjmy OSVČ nesnížené o výdaje,
- příjmy z pronájmu nesnížené o výdaje, příjmy z finančního majetku a ostatní příjmy,
- osvobozené příjmy,
- příjmy zdaněné srážkovou daní,
- příjmy, které nejsou předmětem daně, pokud nejsou výslovně uvedené jako příjmy, které se nezapočítávají,
- dávky nemocenského pojištění, vč. nemocenské za rizikové těhotenství,
- peněžitá pomoc v mateřství,
- dávky od úřadu práce.
Slevu na manželku nemůže uplatnit poplatník, který uplatní u příjmů z podnikání nebo příjmů z pronájmu paušální výdaje a součet dílčích základů daně, u nichž byly uplatněny paušální výdaje, je vyšší než 50 % celkového základu daně.
Sleva na pobírání invalidního důchodu pro invaliditu I. nebo II. stupně
- 2.520 Kč ročně
- 210 Kč měsíčně
Pro uplatnění slevy u zaměstnavatele je třeba doložit zaměstnavateli výměr o přiznání důchodu a potvrzení o výplatě důchodu. Potvrzení o výplatě důchodu se zaměstnavateli předkládá každoročně do 15. února. Podmínkou pro uplatnění slevy je, že důchod je nejen přiznán, ale i skutečně vyplácen.
Sleva se uplatní i v případě, že nárok na invalidní důchod poplatníkovi zanikl z důvodu souběhu starobního a invalidního důchodu. Sleva se uplatní v poměrné části, a to za každý měsíc, na jehož počátku jsou splněny podmínky.
Sleva na pobírání invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně
- 5.040 Kč ročně
- 420 Kč měsíčně
Sleva se uplatní v poměrné části, a to za každý měsíc, na jehož počátku jsou splněny podmínky. Stejně jako u invalidity I. a II. stupně je třeba pro uplatnění slevy doložit zaměstnavateli výměr o přiznání důchodu a potvrzení o výplatě důchodu. Potvrzení o výplatě důchodu se zaměstnavateli předkládá každoročně do 15. února.
Sleva pro držitele průkazu ZTP/P
- 16.140 Kč ročně
- 1.345 Kč měsíčně
Sleva se uplatní v poměrné části, a to za každý měsíc, na jehož počátku jsou splněny podmínky. Tuto slevu lze použít i u poplatníka, který nepobírá invalidní důchod. Pokud poplatník pobírá invalidní důchod, slevy se sčítají.
Nárok na slevu u zaměstnavatele se prokazuje průkazem ZTP/P. Slevu nelze uplatnit na průkaz TP nebo ZTP.
Pro účely uplatnění slevy na dani je třeba prověřovat, zda průkazu ZTP/P nevypršela platnost. V případě vypršení platnosti musí zaměstnanec zaměstnavateli předložit nový průkaz. Jinak není možné slevu uplatnit.
Sleva na studium
- 4.020 Kč ročně
- 335 Kč měsíčně
Sleva se uplatní v poměrné části, a to za každý měsíc, na jehož počátku jsou splněny podmínky. Slevu mohou uplatnit studenti po dobu, po kterou se soustavně připravují na budoucí povolání studiem, a to až do dovršení věku 26 let, nebo v případě prezenční formy studia v doktorském studijním programu do dovršení 28 let. Sleva se uplatní naposledy v měsíci, ve kterém student dosáhl předepsaného věku.
Uplatnění slevy na studenty nebrání současnému uplatnění slevy na vyživované dítě u rodiče, u kterého dítě žije ve společné domácnosti. Pro uplatnění slevy u zaměstnavatele je třeba předložit potvrzení o studiu na příslušný rok či semestr.
Slevu nemůže uplatnit student střední školy, který školu studuje dálkově nebo večerně, pokud je při studiu zaměstnán, podniká, nebo pobírá podporu v nezaměstnanosti.
Slevy na dani u nerezidentů
Daňový nerezident může u zaměstnavatele měsíčně uplatňovat pouze slevu na poplatníka a na studenta. Ostatní slevy může uplatnit, pouze pokud si sám podá přiznání, a to jenom za podmínky, že příjmy z ČR činí 90 % všech jeho celosvětových příjmů (s výjimkou příjmů, které nejsou předmětem daně nebo jsou od daně osvobozeny či byly zdaněny srážkovou daní).
Související článek:
Daňové zvýhodnění na dítě
Článek byl připravený ve spolupráci s Účetnictvím bez starostí.
Komentáře
Martina
17. 03. 2014, 10:15Dobrý den, do 30.9.2013 jsem byla zaměstnaná, slevu na dani jsem uplatňovala měsíčně, stejně tak slevu na dani za 1 nezletilé dítě. Od 15.10.2013 jsem v evidenci ÚP, pobírám podporu v nezaměstnanosti. Prosím, v daňovém přiznání mám či nemám odečítat slevu na poplatníka a nezletilé dítě, když jsem ji již uplatňovala měsíčně? Děkuji
Zuzana Bartůšková
25. 02. 2014, 17:44To Monika: ano základní sleva na poplatníka se uplatňuje v celé výši bez ohledu na to kolik měsíců poplatník pracoval
Monika
25. 02. 2014, 16:52Dobrý den, můžu uplatnit celou slevu 24.840,- poplatníkovi, který byl do 31.8. student a od 1.9.2013 je zaměstnán. Musí se sleva krátit jenom za 4 měsíce nebo ji můžu použít celou? děkuji za odpověď Monika
Zuzana Bartůšková
20. 02. 2014, 15:17Dobrý den, záleží jestli je manžel daňový rezident nebo nerezident v ČR. Daňovým rezidentem v ČR jste pokud zde máte bydliště nebo se zde zdržujete alespoň 183 dnů v roce. Bez ohledu na státní příslušnost. Jako český daňový rezident můžete uplatnit veškeré daňové slevy a zvýhodnění jako český občan. Pokud jste v ČR daňový nerezident máte nárok pouze na základní slevu na poplatníka a na vlastní studium. Další slevy může nerezident uplatnit pouze v rámci vlastního přiznání a to za podmínky, že je rezidentem jiného členského státu EU a zároveň 90% všech jeho celosvětových příjmů je z ČR. Nerezident musí potvrdit výši celosvětových příjmů předepsaným tiskopisem zahraničního správce daně.
Lenka
20. 02. 2014, 11:03Dobrý deň. Ja mám takú otázku…sme slováci, manžel ale pracuje pod českou firmou, teda daňové priznanie podávame v čechách…ja dostávam len rodičovský príspevok, nemám žiadny príjem…chcem vedieť, či si manžel môže požiadať na mňa aj na deti..Ďakujem veľmi pekne. Lenka