Před zahájením a po zahájení pracovního poměru musí zaměstnavatel splnit několik zákonem daných povinností, které jsou spojeny s dokladováním vzniku nového pracovního poměru. Jaké povinnosti vás čekají při přijetí nového zaměstnance?
Před samotným přijetím zaměstnance do pracovního poměru vyžaduje zaměstnavatel od zájemce o práci jeho osobní údaje. Tyto údaje lze získat při osobním pohovoru nebo vyplněním osobního dotazníku. Zaměstnavatel smí vyžadovat pouze takové informace, které bezprostředně souvisejí s uzavřením pracovní smlouvy.
Zákoník práce zakazuje, aby zaměstnavatelé vyžadovali informace týkající se některých výslovně uvedených skutečností (např. národnost, těhotenství, rodinné a majetkové poměry, sexuální orientace, původ, členství v politických stranách nebo odborových organizacích, příslušnost k církvi atp.). Více se dozvíte v článku Diskriminační otázky u pracovního pohovoru.
Pro účely přijetí zaměstnance do pracovního poměru musí zaměstnavatel znát tyto údaje:
- jméno a příjmení, případně titul,
- rodné příjmení,
- datum a místo narození,
- rodné číslo (s ohledem na pravidla k jeho užívání),
- adresu trvalého pobytu, popř. jinou doručovací adresu, je-li odlišná od trvalého pobytu,
- rodinný stav,
- státní občanství.
Budoucí zaměstnanec by zároveň před podpisem pracovní smlouvy měl doložit:
- doklady o předchozím pracovním poměru a jeho ukončení,
- potvrzení o zaměstnání (tzv. zápočtový list),
- údaje o dosažené kvalifikaci (popřípadě kopie příslušných vysvědčení, osvědčení nebo diplomů),
- údaje o školeních nebo přezkušování u vybraných profesí, pokud jsou stanoveny právními předpisy.
Dalšími údaji potřebnými k uzavření pracovního poměru jsou:
- údaje o zdravotní způsobilosti k výkonu práce – lékařský posudek ze vstupní prohlídky,
- údaj o zdravotní pojišťovně,
- záznam o tom, zda budoucí zaměstnanec pobírá důchod, pokud ano, tak i druh důchodu a číslo rozhodnutí o pobírání důchodu,
- údaj, zda je to osoba se zdravotním postižením.
Pro vybrané profese je nutné předložit potvrzení o bezúhonnosti, které se dokládá výpisem z rejstříku trestů. Povinností zaměstnavatele před uzavřením pracovní smlouvy je seznámit zaměstnance s právy a povinnostmi vyplývajícími z pracovní smlouvy a se mzdovými či platovými podmínkami.
Přihlášení zaměstnance na zdravotní pojišťovnu a OSSZ
Nejpozději v den nástupu do práce musí zaměstnavatel uzavřít se zaměstnancem pracovní smlouvu (v písemné formě) a předat mu mzdový či platový výměr, pokud není součástí pracovní smlouvy. Zaměstnance musí také seznámit s pracovním řádem platným u zaměstnavatele, s kolektivní smlouvou (pokud existuje) a s vnitřními předpisy zaměstnavatele.
Zaměstnavatel je povinen provést se zaměstnancem školení o bezpečnosti práce, seznámit zaměstnance s právními a ostatními předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, jež musí při své práci dodržovat.
Se zaměstnancem, který je starší 18 let, a převezme odpovědnost za schodek na svěřených hodnotách, který je povinen vyúčtovat (např. hotovost, ceniny, zboží, zásoby nebo jiné hodnoty), může uzavřít písemnou dohodu o hmotné zodpovědnosti.
Zaměstnavatel nechá zaměstnanci vyplnit tiskopis Prohlášení k dani z příjmů (tzv. růžový papír), který lze získat na příslušném finančním úřadu či územním pracovišti, případně lze použít tiskopis dostupný na webových stránkách České daňové správy.
Po podpisu pracovní smlouvy a nástupu zaměstnance do zaměstnání čekají na zaměstnavatele další povinnosti vyplývající ze zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, a ze zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti.
Z uvedených zákonů vyplývá, že je zaměstnavatel povinen nejpozději do 8 dnů od vzniku skutečnosti, která se oznamuje (v našem případě vznik pracovního poměru), provést u příslušné zdravotní pojišťovny a příslušné Okresní správy sociálního zabezpečení přihlášení zaměstnance.
Přihlášení lze provést na tiskopisech, které jsou dostupné na portálech jednotlivých zdravotních pojišťoven (tyto tiskopisy jsou pro každou pojišťovnu rozdílné – viz tabulka níže) a webu České správy sociálního pojištění.
Tab.: Přehled existujících zdravotních pojišťoven a odkazů ke stažení tiskopisu Hromadné oznámení zaměstnavatele k datu 1. 1. 2013:
Název pojišťovny | Kód | Odkaz pro tiskopis Hromadné oznámení zaměstnavatele |
Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR | 111 | http://www.vzp.cz/uploads/document/tiskopisy-pro-zamestnavatele-hromadne-oznameni-zamestnavatele-verze-2-pdf-56-kb.pdf |
Vojenská zdravotní pojišťovna ČR | 201 | http://www.vozp.cz/opencms/export/sites/vozp/.content/galerie-souboru/formulare/Zamestnavatele/Hromadne-oznameni-zamestnavatele-za-mesic/HOZ.pdf |
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna | 205 | http://www.cpzp.cz/pdf/tiskopis_HOZ.pdf |
Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví | 207 | http://www.ozp.cz/files/formulare/44-pdf-File-HOZ_2011_v3.2_OZP_web.pdf |
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda | 209 | http://www.zpskoda.cz/wysiwyg/hoz.pdf |
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR | 211 | http://www.zpmvcr.cz/_sys_/FileStorage/download/1/97/hoz-formular-k-vyplneni-na-pc-brezen-2011.pdf |
Revírní bratrská pokladna | 213 | http://www.rbp-zp.cz/userdata/pages/9/hoz_2011_v3.2_rbp_web.pdf |
Pokud zaměstnavatel splnil tyto náležitosti, které vyplývají z uzavření nového pracovního poměru, jeho povinnosti tím zdaleka nekončí. Jestliže zaměstnanec vyplnil Prohlášení k dani z příjmů a z vyplněných údajů vyplývá, že chce uplatňovat slevu na dani pro invaliditu, soustavně se připravuje na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem či chce uplatnit daňové zvýhodnění na vyživované děti, musí zaměstnavateli doložit do 30 dnů od nástupu do zaměstnání:
- rozhodnutí o přiznání důchodu, ze kterého bude patrný druh důchodu, číslo rozhodnutí a doba, odkdy je důchod poskytován,
- potvrzení o studiu, nebo
- jméno, příjmení a rodné číslo dítěte, včetně potvrzení, že nikdo další daňové zvýhodnění na dítě neuplatňuje (od zaměstnavatele manžela/manželky, druha/družky, nebo čestné prohlášení, pokud druhý rodič není zaměstnán).
Tak a teď je nový zaměstnanec přihlášený a už nezbývá nic jiného, než mu řádně přidělovat práci, vyplácet mzdu a při tomto pravidelně se opakujícím kolotoči se snažit dodržovat další zákonné předpisy a nařízení, které vyplývají ze zákoníku práce a veškerých souvisejících předpisů.
Související články:
Povinnosti zaměstnavatele při ukončení pracovního poměru
Náležitosti pracovní smlouvy a jejich úskalí
Vzory smluv v pracovněprávní oblasti
Komentáře
lenka
28. 03. 2023, 15:12Je problém ukončit pracovní smlouvu 31.3.2023 a nastoupit 3.4.2023? 1.4-2.4 je sobota a nedělě. Co prosím pojištění?
Jarda
04. 04. 2016, 20:55Byl jsem zaměstnan 3 roky u jednoho zaměstnavatele.Prvni rok celý a pak po 2 smlouvach na pul roku.Mam narok na odstupné?Dik