Zaměstnavatel má povinnost poskytovat zaměstnancům bezplatně na pracovištích nápoje. A to nejen kvůli pitnému režimu, ale také kvůli bezpečnosti. Jaká je daňová uznatelnost nápojů? Jsou tyto nápoje předmětem daně z příjmů u zaměstnanců?
Vysoké teploty jsou náročné a zatěžující pro lidský organismus a také zhoršují pracovní podmínky. Nutností je dodržovat pitný režim, se kterým musí, za každého počasí, pomoci zaměstnavatel. Podle zákona má povinnost poskytovat zaměstnancům bezplatně na pracovištích nápoje. A to nejen kvůli pitnému režimu, ale také kvůli bezpečnosti.
„Zaměstnavatelé mají povinnost zajistit pro zaměstnance nápoje na pracovišti, to ale neznamená, že musí nakupovat speciální nápoje. Stačí normální pitná voda. Firmám ale nic nebrání, aby třeba v rámci benefitů zaměstnancům poskytovaly například ovocné nápoje nebo minerální vody,“ říká mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová.
Nabídku pitné vody na pracovišti musí zaměstnavatel zajistit kvůli dodržování pitného režimu, ale také pro případ, že by došlo ke zranění a zaměstnanec by potřeboval první pomoc (například při poleptání). Na pracovišti musí být k dispozici vždy, nezávisle na teplotě.
Poskytování ochranných nápojů
Speciální kategorií jsou ochranné nápoje. Jsou určeny například řidičům veřejné hromadné dopravy, zaměstnancům hutí apod. Tedy na pracoviště, kde není technicky možné odstranit tepelnou zátěž.
I na takových místech musí zaměstnavatel zajistit dodržování přípustných mikroklimatických podmínek a přijmout opatření, která na minimum sníží nepříznivé dopady vysokých teplot. Mezi ně patří i bezplatné poskytování vhodných ochranných nápojů podle vlastního seznamu zaměstnavatele.
Seznam ochranných nápojů vypracovává zaměstnavatel po dohodě se závodním lékařem. Vychází přitom z vyhodnocení rizik, podmínek práce a znalosti zdravotního stavu konkrétních zaměstnanců. Podle toho volí vhodné ochranné nápoje u lidí, kterým by se kvůli práci v nepříznivých pracovních podmínkách mohl zhoršit zdravotní stav.
Ochranný nápoj se poskytuje na pracovišti nebo v jeho bezprostřední blízkosti tak, aby byl snadno a bezpečně dostupný. O formě a množství ochranných nápojů zaměstnavatel rozhoduje podle kritérií, která stanovuje § 8 v nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci. Nařízení také přesně vyjmenovává kategorie zaměstnanců, kterým se ochranné nápoje poskytují.
Ochranné nápoje poskytované zaměstnancům jsou daňovým výdajem zaměstnavatele dle § 24 odst. 2 písm. j) bodu 1 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (ZDP). Pro zaměstnance je to příjem, který není předmětem daně z příjmů (dle § 6 odst. 7 písm. b) ZDP). Nezahrnuje se ani do pojistných vyměřovacích základů.
Poskytování ostatních nealkoholických nápojů
Všechny ostatní případy poskytování nealkoholických nápojů zaměstnancům ke spotřebě na pracovišti (např. káva, čaj, džus, horká čokoláda atp.) jsou daňově neúčinné. Zaměstnanci jsou při spotřebě těchto nápojů plně osvobozeni od daně z příjmů ze závislé činnosti (dle § 6 odst. 9 písm. c) ZDP) a spotřeba nepodléhá ani pojistným odvodům.
Pokud zaměstnanci za poskytované nápoje zaměstnavateli platí (např. 5 Kč za každou kávu), bude hodnota nápoje daňově uznatelná jen do výše těchto příjmů dle § 24 odst. 2 písm. zc) ZDP a nepůjde o zdanitelný příjem zaměstnance.
Související článek:
Poskytování občerstvení a nealko nápojů na pracovišti formou nepeněžního plnění
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.