Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Příspěvek na dojíždění za prací je již pro všechny

Příspěvek na dojíždění za prací je již pro všechny

Od listopadu mohou požádat úřad práce o poskytnutí příspěvku na dojíždění za prací lidé ze všech koutů republiky. Nově mohou lidé žádat také o příspěvek na přestěhování. Jaké podmínky musíte splnit a jak o příspěvky zažádat?

Od listopadu mohou požádat úřad práce o poskytnutí příspěvku na dojíždění za prací lidé ze všech koutů republiky. Do té doby měli uchazeči a zájemci o zaměstnání tuto možnost pouze v rámci pilotního provozu v šesti krajích ČR, a to v Ústeckém, Jihomoravském, Olomouckém, Moravskoslezském, Karlovarském a Královéhradeckém. Nyní se tato možnost otevřela pro všechny.
 
O příspěvek mohou žádat uchazeči o zaměstnání, kteří budou do nového zaměstnání dojíždět mimo svou obec a jsou v evidenci úřadu práce déle než pět měsíců. Zároveň musí mít uzavřen pracovní poměr na dobu neurčitou nebo na dobu určitou delší než 6 měsíců. Žádost je nutné podat ještě v době, kdy je člověk v evidenci úřadu práce.
 
„Prostřednictvím příspěvku na dojíždění chceme podpořit zaměstnanost uchazečů ze skupin ohrožených dlouhodobou nezaměstnaností. Nově o něj tedy mohou žádat například zájemci, kteří jsou bez práce kratší dobu, ale není možné jim zprostředkovat zaměstnání v místě bydliště kvůli jejich zdravotnímu stavu, nedostačující praxi nebo péči o dítě,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
 
Možnost požádat o příspěvek na dojíždění mají podle jejích slov i lidé, kteří o práci přišli či o ni přijdou v důsledku hromadného propouštění. Příspěvek bude úřad práce poskytovat po dobu trvání pracovního poměru, maximálně však 12 měsíců.
 
Žádost o příspěvek na podporu regionální mobility podalo od dubna do konce září 2016 celkem 555 zájemců. Nejvíce v Moravskoslezském (192), Olomouckém (188) a Jihomoravském (66) kraji. Podpoření uchazeči nejčastěji dojíždí do práce 10 až 25 kilometrů. Jsou mezi nimi lidé různých profesí, např. administrativní pracovníci, asistenti, učitelé, dělníci ve výrobě, pokojské nebo pokladní.
 
Výše příspěvku se pohybuje v rozmezí od 1 000 Kč do 3 500 Kč měsíčně podle dojezdové vzdálenosti. Přitom minimum je 10 kilometrů. Na nejvyšší částku pak dosáhnou ti, kteří budou za prací dojíždět více než 50 km. Příspěvek je určen na úhradu nákladů, které zaměstnanci vzniknou v souvislosti s dojížděním do práce. Peníze tedy může použít např. na zaplacení jízdného, nákup pohonných hmot, ubytování nebo třeba hlídání dětí.

Nově bude možné požádat i o jednorázový příspěvek na přestěhování

Nově bude možné požádat o jednorázový příspěvek na přestěhování se za prací ve výši 50 000 Kč. Žádat o něj může uchazeč, který nastoupil do práce mimo místo svého bydliště nebo se případně už přestěhoval. Dále je nutné, aby byl uchazeč v evidenci úřadu práce déle než pět měsíců, a to půl roku před podáním žádosti. Další podmínkou je vzdálenost přestěhování, která musí být vzdušnou čarou delší než 50 kilometrů.
 
Příspěvek není možné poskytnout v případě přestěhování do zahraničí.
 
Žádost je třeba podat na krajské pobočce úřadu práce, v jejímž územním obvodu se nacházela původní adresa žadatele a kde byl dotyčný v evidenci. Zájemce pak musí ještě doložit adresu původního pobytu, pracovní smlouvu a kupní nebo nájemní smlouvu.
 
Úřad práce může příspěvek opakovaně poskytnout stejnému žadateli jedenkrát za tři roky, a to jen tehdy, pokud odpracoval v zaměstnání, na které dostal původní podporu, minimálně 12 měsíců.
 
„Nejedná se o nárokovou dávku, ale o příspěvek v rámci aktivní politiky zaměstnanosti, který vhodně doplňuje stávající příspěvek na dojížďku. Jde o další cestu, jak odstranit bariéru, která snižuje šance dlouhodobě nezaměstnaných na získání práce. Jeho poskytnutí bude vždy záležet na konkrétní situaci na lokálním trhu práce a na dohodě mezi žadatelem a úřadem práce,“ shrnuje generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.
 
Formuláře žádostí („Žádost o příspěvek na regionální mobilitu přestěhování“ a „Žádost o příspěvek na regionální mobilitu dojíždění“) jsou k dispozici na Integrovaném portálu Ministerstva práce a sociálních věcí. Zájemcům jej také poskytnou zaměstnanci kontaktních pracovišť úřadů práce.
 
 
Související článek:
Na „příspěvek na dojíždění“ dosáhne více lidí

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • Veronika
    16. 12. 2016, 17:11

    Podala jsem žádost o tento příspěvek, veškeré podmínky jsem splnila a příspěvek mi stejně nebyl schválen. Takovéto články zbytečně dávají lidem naději, že jim úřad práce do začátku pomůže, ale není tomu tak. V článku se také hovoří o tom, kolik lidí podalo žádost o příspěvek, ale už vůbec ne o tom, kolik lidí ho skutečně dostalo, zřejmě jen minimum z těch 555 zájemců.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • NRB spouští program na podporu nájemního bydlení

    |

    Národní rozvojová banka spustila program „Dostupné nájemní bydlení“ s rozpočtem 2,25 miliardy Kč, zaměřený na podporu větších projektů výstavby či rekonstrukce bytů k pronájmu pod tržní cenou. Od 15. 5. 2025 nabídne zvýhodněné úvěry až do 80 % nákladů. Program cílí na veřejný i soukromý sektor, zejména města, kraje a velké investory. Cílem je posílit dostupnost bydlení pro klíčové profese, mladé rodiny i seniory.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících