Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Zvýšení minimálních odvodů na zdravotní pojištění

Zvýšení minimálních odvodů na zdravotní pojištění

Minimální mzda vzroste na 8 500 korun. Kvůli tomu se zvýší také minimální odvody pojistného na zdravotní pojištění z 1 080 korun na 1 148 korun. Jelikož zvýšení platí od 1. srpna, musí být platba pojistného navýšena již za srpen.

Kvůli zvýšení minimální mzdy od 1. 8. 2013, o kterém v minulých dnech rozhodla vláda, si budou muset někteří lidé změnit odvody na zdravotní pojištění. Jde například o studenty nad věkovou hranicí 26 let nebo o některé nezaměstnané. Každý měsíc budou muset odvést na zdravotní pojištění o 68 korun více než doposud.
 
Na změnu musí zareagovat také všichni zaměstnavatelé, kteří jsou povinni upravit odvody na pojistné u svých zaměstnanců.

Osoby bez zdanitelných příjmů

Minimální mzda je vyměřovacím základem pro odvody zdravotního pojištění u tzv. osob bez zdanitelných příjmů. To jsou ti lidé, kteří celý kalendářní měsíc nejsou zaměstnáni, nemají příjem z podnikání, nebo za ně neplatí pojistné stát.
 
Do kategorie osob bez zdanitelných příjmů se řadí například:

  • žena v domácnosti, která nepečuje celodenně osobně a řádně o dítě do 7 let nebo o dvě děti do 15 let, nepobírá žádný důchod z českého důchodového zabezpečení, ani není v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, a ani z jiného důvodu za ni není plátcem pojistného stát,
  • student, který studuje na škole, která nebyla Ministerstvem školství označena jako soustavná příprava na budoucí povolání (některé jazykové školy, většina škol v cizině atd.), případně student starší 26 let,
  • pojištěnec, který má jen takové příjmy, které nepodléhají dani z příjmů nebo jsou zdaňovány jen podle § 8, § 9 nebo § 10 zákona o daních z příjmů,
  • nezaměstnaný, který není v evidenci úřadu práce,
  • student, který po ukončení školy nenastoupí ihned po prázdninách do zaměstnání nebo nezačne podnikat,
  • osoba, která ukončí pracovní poměr a nestane se nejpozději v nejbližším kalendářním měsíci zaměstnancem ve smyslu zákona o veřejném zdravotním pojištění (tj. v jiném přípustném vztahu podle § 6 zákona o daních z příjmů) a nemá příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, ani za ni není plátcem pojistného stát,
  • chovanec psychiatrické léčebny, který nepobírá žádný důchod atp.,

pokud tyto skutečnosti trvají (ať už samostatně nebo v přímé návaznosti na sebe), po celý kalendářní měsíc.
 
Všechny osoby bez zdanitelných příjmů si musí po zvýšení minimální mzdy zvýšit odvody na zdravotní pojištění o 68 korun. Minimální mzda vzroste z 8 000 na 8 500 korun. Proto se z ní vypočítaná částka pojistného (13,5 %) zvýší z 1 080 na 1 148 korun.
 
Jelikož zvýšení platí od 1. srpna, musí být platba pojistného navýšena již za srpen. Ta je u osob bez zdanitelných příjmů splatná nejpozději 9. září 2013.

Jak je to u zaměstnanců a podnikatelů?

U zaměstnanců je minimální mzda minimálním vyměřovacím základem pro odvod pojistného. Dojde tím ke zvýšení doplatků do minimálního vyměřovacího základu či ke zvýšení platby za každý den neplaceného volna. V tomto případě jde ale o povinnost zaměstnavatele, zaměstnanci se nemusí sami o nic starat. Odvod pojistného za srpen je u zaměstnavatelů splatný do 20. září 2013.
 
Pro podnikatele se zvýšením minimální mzdy odvody na zdravotní pojištění nemění, stejně jako se nemění platba státu za státní pojištěnce.
 
Naposledy byla minimální mzda zvýšena od 1. ledna 2007, a to ze 7 955 Kč na 8 000 Kč. V posledních letech stagnovala a z ní vypočítané pojistné zůstávalo na výši 1 080 Kč. Naopak průměrná mzda, z níž se mimo jiné vypočítává minimální pojistné osob samostatně výdělečně činných, každoročně narůstá. V roce 2013 je minimální záloha na pojistné u OSVČ 1 748 Kč.

Související článek:
Vláda zvýšila minimální mzdu na 8 500 korun

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • Verča
    16. 12. 2013, 12:31

    Dobrý den, pokud si u obou dohod o provedení práce vyděláte měsíčně do 10 000 Kč (limit platí pro každou DPP zvlášť), zdravotní pojištění (ani sociální) vůbec platit z těchto dohod nemusíte. Jako OSVČ samozřejmě zálohy na zdravotní odvádět musíte.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Pavel Hendrych
    10. 11. 2013, 14:12

    Dobrý den,
    Jsem student s věkem nad 26 let. Chtěl bych se zeptat jestli musím nějak nahlásit na zdravotní pojišťovnu (a tím i zvýšit odvod zdravotního pojištění) pokud jsem momentálně vedený jako OSVČ – odvádím měsíčně 1148 Kč a mám DPP u jednoho zaměstnavatele (zde mam podepsany růžový papír) a zároveň chci uzavřít ještě další DPP u jiného zaměstnavatele (opět do 10 tisíc max.).

    Jde mi o to jestli se tyto příjmy z dohod nějak promítnou do velikosti odváděné částky na zdravotní pojištění. Popřípadě co by to mohlo pro mě ještě znamenat ohledně nějakého placení něčeho někam o čem nevím :-).

    Moc děkuji za odpověď.
    Pavel

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Vláda chce zrušit srážkovou daň, tisíce zaměstnanců čeká podání přiznání

    |

    S plánovaným zavedením jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatelů dojde i ke zrušení srážkové daně u fyzických osob. Od roku 2026 se změna dotkne nerezidentů, od roku 2027 pak všech zaměstnanců. Nově budou muset desítky tisíc lidí s vedlejšími příjmy, například předsedové SVJ, brigádníci či členové dozorčích rad, podávat daňové přiznání. Ministerstvo financí si od změny slibuje snížení administrativy a větší participaci poplatníků na daňových povinnostech. Kritici však varují před zbytečnou zátěží pro zaměstnance i finanční správu. OSVČ s paušální daní se změny nedotknou. V budoucnu by mohlo dojít i ke zrušení ročního zúčtování daně.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících