Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Úlevy pro zdravotně postižené z hlediska daní a poplatků

Úlevy pro zdravotně postižené z hlediska daní a poplatků

Jaké existují výhody, úlevy a osvobození pro zdravotně postižené lidi? Podívejte se na některé z nejčastějších daňových úlev a poplatků, které může osoba se zdravotním postižením využít.

Výhody, na které má osoba se zdravotním postižením nárok, mohou značným způsobem usnadnit život a alespoň částečně kompenzovat handicap, se kterým se musí tito lidé vyrovnávat. Díky těmto úlevám mohou lidé ušetřit také nemalé finanční prostředky. Jak už to však často bývá, řada takových výhod bývá „běžnému smrtelníkovi“ utajena. Proto se nyní na většinu významných úlev z této oblasti zaměříme.

Průkaz osoby se zdravotním postižením

Jednou z hlavních úlev, která značným způsobem usnadňuje život zdravotně postižených, jsou průkazy mimořádných výhod, které postupně nahrazuje nový institut „průkaz osoby se zdravotním postižením“. V poslední době se kolem těchto průkazů rozšířila vlna debaty, a to v souvislosti s pojmem sKarta.

Legislativní úpravu nalezneme v zákoně č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, a to od § 34. Zde je uvedeno, že: „Osobám, kterým byl podle zákona o sociálních službách přiznán příspěvek na péči, a osobám, kterým byl přiznán příspěvek na mobilitu nebo příspěvek na zvláštní pomůcku, vydává krajská pobočka Úřadu práce podle jiného právního předpisu kartu sociálních systémů, která současně v zákonem stanovených případech slouží jako průkaz osoby s těžkým zdravotním postižením (průkaz TP) nebo průkaz osoby se zvlášť těžkým zdravotním postižením (průkaz ZTP) anebo průkaz osoby se zvlášť těžkým zdravotním postižením s potřebou průvodce (průkaz ZTP/P).“

Dále tento zákon též připouští možnost, že průkaz osoby se zdravotním postižením může náležet i osobě, která je starší 1 roku a která z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu není schopna zvládat základní životní potřeby v oblasti mobility nebo orientace nebo je uznána závislou na pomoci jiné osoby podle zákona o sociálních službách.

A jak určit, na který typ průkazu má zdravotně postižená osoba nárok? Ze zmíněného zákona vyplývá, že:

  • průkaz TP náleží osobám, jež jsou podle zákona o sociálních službách považovány pro účely příspěvku na péči za osoby závislé na pomoci jiné osoby ve stupni I (lehká závislost),
  • průkaz ZTP náleží osobám, které jsou podle zákona o sociálních službách považovány pro účely příspěvku na péči za osoby závislé na pomoci jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), a osobám starším 18 let, jež nejsou schopny zvládat základní životní potřeby v oblasti mobility nebo orientace z důvodu úplné nebo praktické hluchoty,
  • průkaz ZTP/P náleží osobám, které jsou opět dle zákona o sociálních službách považovány pro účely příspěvku na péči za osoby závislé na pomoci jiné osoby ve stupni III (těžká závislost), případně stupni IV (úplná závislost). Dále pak náleží osobám, u kterých bylo pro účely příspěvku na mobilitu zjištěno, že nejsou schopny zvládat základní životní potřeby v oblasti mobility nebo orientace, s výjimkou osob, které jsou uvedeny v podmínkách pro získání průkazu ZTP.

Samozřejmostí je, že oprávněná osoba má nárok na vydání pouze jednoho průkazu osoby se zdravotním postižením. To je důležité zejména v případě, kdy má takováto osoba více druhů zdravotního postižení. V takovém případě má tedy takovýto občan nárok na průkaz, který označuje závažnější zdravotní postižení, popřípadě doplněné o symbol označení osoby s úplnou nebo praktickou hluchotou nebo osoby hluchoslepé anebo osoby úplně nebo prakticky nevidomé.

Stávající podoba papírových průkazů TP, ZTP a ZTP/P tedy bude postupně zcela nahrazena. Zmíněný nový systém bude však tyto ustálené zkratky a benefity z nich plynoucí přebírat. Občané se zdravotním postižením se tedy nemusí bát, že o výhody spojené s těmito průkazy přijdou. Níže uvádíme současné možnosti spojené s držením těchto průkazů. Zároveň připomínáme, že průkaz osoby se zdravotním postižením není samostatnou listinou, ale bude součástí karty sociálních systémů. Jednou z funkcí karty je právě zmíněná funkce průkazu osoby se zdravotním postižením.

Využití průkazu osoby se zdravotním postižením v praxi

Poté, co jsme si uvedli teoretické informace, které jsou nezbytné pro správné pochopení této problematiky, přichází na řadu jejich praktické využití. O nich hovoří stejný zákon, konkrétně § 36. Je zde uvedeno, že osoba, která je držitelem průkazu TP, má nárok na vyhrazené místo k sedění ve veřejných dopravních prostředcích pro pravidelnou hromadnou dopravu osob, s výjimkou dopravních prostředků, v nichž je místo k sedění vázáno na zakoupení místenky, přednost při osobním projednávání své záležitosti, vyžaduje-li toto jednání delší čekání, zejména stání. Za takovéto osobní projednávání záležitostí se však nepovažuje nákup v obchodech nebo obstarávání placených služeb či ošetření a vyšetření ve zdravotnických zařízeních.

Osoba, které náleží průkaz ZTP, má nárok na stejné výhody jako osoba, která je držitelem průkazu TP. Dále pak může využít bezplatné dopravy pravidelnými spoji místní veřejné hromadné dopravy (tramvajemi, trolejbusy, autobusy, metrem), slevu 75 % jízdného ve druhé vozové třídě osobního vlaku a rychlíku ve vnitrostátní přepravě a slevu 75 % v pravidelných vnitrostátních spojích autobusové dopravy.

Pokud jde o osobu, jež je držitelem průkazu ZTP/P, ta má nárok na stejné výhody, které náleží držitelům průkazu TP a ZTP. Vzhledem k závažnému zdravotnímu postižení má dále nárok na bezplatnou dopravu průvodce (této osoby) veřejnými hromadnými dopravními prostředky v pravidelné vnitrostátní osobní hromadné dopravě, bezplatnou dopravu vodicího psa, je-li úplně nebo prakticky nevidomá, pokud ji nedoprovází průvodce.

Zároveň platí, že osobě, která je držitelem průkazu ZTP nebo průkazu ZTP/P, a průvodci držitele průkazu ZTP/P, může být poskytnuta sleva ze vstupného na divadelní a filmová představení, koncerty a jiné kulturní a sportovní akce. Tato výhoda však bývá zcela závislá na konkrétním provozovateli a nelze se dožadovat práva na její poskytnutí.

Slevy na dani z příjmů fyzických osob

Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, § 35ba uvádí slevy na dani, které (kromě ostatních, zde stanovených) může navíc osoba se zdravotním postižením využít. První z uvedených výhod se vztahuje na slevu na manželku nebo manžela, který je držitelem průkazu ZTP/P, a jež žije s poplatníkem v domácnosti, pokud nemá příjem přesahující na příslušné zdaňovací období částku 68.000 Kč. Sleva činí v takovémto případě dvojnásobek základní slevy, kterou si mohou uplatnit ostatní osoby, tzn. 24.840 x 2 = 49.680 Kč. Uvedený předpis dále upravuje, jaké příjmy se do tohoto příjmu nezahrnují.

Další slevou na dani, kterou mohou handicapované osoby využít, je uvedena pod písmeny c) a d) odst. 1 uvedeného paragrafu. Pobírá-li poplatník invalidní důchod pro invaliditu prvního nebo druhého stupně z důchodového pojištění podle zákona o důchodovém pojištění, nebo zanikl-li nárok na částečný invalidní důchod z důvodu souběhu nároku na výplatu tohoto invalidního důchodu a starobního důchodu, může si uplatnit slevu ve výši 2.520 Kč.

Pokud pobírá poplatník invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně nebo jiný důchod z důchodového pojištění podle zákona o důchodovém pojištění, u něhož jednou z podmínek přiznání je, že je invalidní ve třetím stupni, nebo zanikl-li nárok na plný invalidní důchod z důvodu souběhu nároku na výplatu invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně a starobního důchodu, nebo je poplatník podle zvláštních předpisů plně invalidní, avšak jeho žádost o plný invalidní důchod byla zamítnuta z jiných důvodů než proto, že není plně invalidní, uplatní si takováto osoba slevu ve výši 5.040 Kč.

A pokud jde o poplatníka, který je držitelem průkazu ZTP/P, má možnost uplatnit si slevu na dani ve výši 16.140 Kč.

Osvobození od některých správních poplatků

Další významné výhody upravuje zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích. V přílohách k tomu předpisu jsou jednotlivé poplatky rozčleněny do kategorií, které mají svá přidělená číselná označení.

U položky č. 5 nalezneme první osvobození. Týká se ověření podpisu nebo otisku razítka na listině nebo na jejím stejnopisu. Od tohoto poplatku jsou osvobozeni občané se zvlášť těžkým zdravotním postižením, kteří jsou držiteli průkazu ZTP nebo ZTP/P. Dané osvobození se týká pouze případů, kdy k tomuto úkonu dochází na matrice (úřadě) a nikoliv např. u notáře či kontaktních místech Czech POINT.

Další osvobození můžeme nalézt u položky č. 12 písm. c) a d). Jedná se o poplatek za vydání povolení uzavřít manželství mimo stanovenou dobu nebo mimo úředně určenou místnost a vydání povolení učinit prohlášení o vstupu do registrovaného partnerství před jiným než příslušným matričním úřadem. Zákon stanoví, že od těchto poplatků jsou osvobozeny osoby těžce zdravotně postižené.

Položka č. 17 obsahuje výčet poplatků za vydání stavebního povolení. Pod odst. 1 písm. f) je uveden poplatek za vydání stavebního povolení ke změně vyjmenovaných staveb (nástavby, přístavby nebo stavební úpravy), čistírny odpadních vod, přípojky na veřejnou rozvodnou síť a na kanalizaci pro uvedené stavby.

Od tohoto poplatku je osvobozeno vydání stavebního povolení ke změně stavby pro bydlení z důvodu ztíženého užívání této stavby občanovi se zvlášť těžkým zdravotním postižením, který je držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P, má-li ve stavbě pro bydlení místo trvalého pobytu.

Pod položkou č. 26 je mimo jiné uveden poplatek za zápis do registru vozidel, jde-li o motorové vozidlo s nejméně čtyřmi koly a za vydání řidičského průkazu. Od nich jsou osvobozeni občané se zvlášť těžkým zdravotním postižením, kteří jsou držiteli průkazu ZTP nebo ZTP/P.

Položka č. 27 zahrnuje kromě jiného také poplatek za schválení technické způsobilosti vozidla po přestavbě nebo schválení technické způsobilosti jednotlivě vyrobeného nebo dovezeného samostatného technického celku anebo za schválení užití vozidla k výcviku v autoškole. Od této položky jsou osvobozeni občané se zvlášť těžkým zdravotním postižením, kteří jsou držiteli průkazu ZTP nebo ZTP/P.

Posledním poplatkem, na který se vztahuje osvobození podle tohoto zákona, je uveden v položce 36. Zde je zmíněn poplatek za vydání povolení ke zvláštnímu užívání dálnice, silnice a místní komunikace na veškeré uvedené doby platnosti. I od této položky je osvobozeno povolení ke zřízení parkovacího místa pro občany se zvlášť těžkým zdravotním postižením, kteří jsou držiteli průkazu ZTP nebo ZTP/P.

Osvobození od daně ze staveb

Posledním poplatkem, který si v tomto článku uvedeme z hlediska daní, je osvobození od daně ze staveb. Toto vyplývá z ustanovení zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí, konkrétně § 9 odst. 1 písm. n), kde je uvedeno, že „od daně ze staveb jsou osvobozeny obytné domy ve vlastnictví fyzických osob, které pobírají příspěvek na živobytí nebo jsou osobou společně posuzovanou s osobou, která příspěvek na živobytí pobírá a jsou držiteli průkazu ZTP a ZTP/P, a to v rozsahu, v jakém slouží k jejich trvalému bydlení.“

Dále je v písm. o) uvedeno osvobození od daně ze staveb pro stavby pro individuální rekreaci ve vlastnictví fyzických osob, jež pobírají příspěvek na živobytí nebo jsou osobou společně posuzovanou s osobou, která příspěvek na živobytí pobírá a zároveň jsou držiteli průkazu ZTP, a stavby pro individuální rekreaci ve vlastnictví držitelů průkazu ZTP/P.

Související článek:
Daňová a další zvýhodnění pro osoby se zdravotním postižením

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • Ladislav Kandler
    25. 06. 2014, 17:28

    Co se týče zpětného uplatnění slevy na dani z příjmů, doporučujeme zkonzultovat Vaši konkrétní situaci se svým správcem daně (finančním úřadě). Ten má k dispozici veškeré potřebné údaje potřebné k posouzení této možnosti. Zároveň Vám sdělí, jak konkrétně ve Vašem případě postupovat. Pokud jde o osvobození od daně z nemovitosti, veškeré možnosti jsou uvedeny v závěru článku. Ostatní osvobození, jako např. osvobození z daně z nabytí (převodu) nemovitosti není z důvodu vlastnictví průkazu ZTP/P možné.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Eliška
    24. 06. 2014, 13:26

    Dobrý den synovi -10let byl pŕiznán od 10 měsíce 2013 průkaz ZTP/P dověděli jsme se to až nyní lze uplatnit slevu na dani zpětně? A ještě jeden dotaz: můžeme na základě jeho průkazu dostat slevu na dani z prodeje nemovitosti? Jedná se o byt který prodáváme a stěhujeme se do většího děkuji za informaci hrzký den

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • jruzi
    06. 04. 2014, 17:25

    Dobrý den,jsem vlastníkem bytu v panelovém domě. Neberu žádné příspěvky, pouze důchod 8.300,-Kč a příspěvek na péči. Rozumím tomu dobře mě se žádná úleva na platbě z nemovitosti netýká? Děkuji

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Ladislav Kandler
    10. 02. 2014, 17:12

    Dobrý den, kromě jiných slev na dani můžete využít slevy na dani na dítě – držitele průkazu ZTP/P – 23.208 Kč, a to za každé takovéto dítě. Dále zákon umožňuje uplatnit si slevu na dani na manžela/manželku, který je držitelem průkazu ZTP/P ve výši 49.680 Kč. Nicméně toto z Vašeho dotazu nevyplývá. Kompletní výčet slev na dani lze nalézt v zákoně o daních z příjmů § 35ba a násl.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Lena
    09. 02. 2014, 13:43

    Dobrý den,jsem zaměstnaná, zároveň pečuji o maminku ZTP/P a nesvéprávného syna/pobírá invalidní důchod 3. stupně, dalšího syna, který rovněž pobírá invalid. důchod /oba schizofrenici/. Často si musím brát volno v práci z důvodu péče. Zajímá mne, zda mám nárok na úlevu na daních z mého příjmu. Děkuji za odpověď.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Vyplácení přeplatků na daních začne po 1. dubnu 2025

    |

    Finanční správa začne vyplácet přeplatky na daních z příjmů po 1. dubnu 2025. Pokud poplatník podá daňové přiznání do tohoto data a požádá o vrácení přeplatku, částka mu bude zaslána na účet do 2. května 2025. U přiznání podaných po 1. dubnu běží 30denní lhůta pro vrácení až od data podání. Přeplatek nelze vrátit bez žádosti, kterou lze podat elektronicky přes portál MOJE daně, datovou schránkou nebo v papírové podobě na finanční úřad. Právnické osoby a podnikatelé musí uvést bankovní účet registrovaný u finanční správy.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících