Časový test pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů u FO se sjednotil na tři roky. Pokud tato doba nebude splněna, bude příjem z prodeje cenných papírů podléhat zdanění. Nová pravidla se budou týkat cenných papírů nabytých až po 1. 1. 2014.
Nová úprava cenných papírů od 1. 1. 2014
Nabytím účinnosti zákona č. 89/2012 Sb., nový občanský zákoník („NOZ“), byl zrušen mimo jiné také zákon o cenných papírech, což přineslo i změnu v pojetí cenných papírů. Vymezení cenných papírů obsahuje § 514 NOZ: „Cenný papír je listina, se kterou je právo spojeno takovým způsobem, že je po vydání cenného papíru nelze bez této listiny uplatnit ani převést“.
NOZ pak v § 525 definuje zaknihovaný cenný papír: „Je-li cenný papír nahrazen zápisem do příslušné evidence a nelze-li jej převést jinak než změnou zápisu v této evidenci, jedná se o zaknihovaný cenný papír“.
Vzhledem ke změně terminologie se ruší dosud užívané dělení cenných papírů na listinné a zaknihované, neboť podle NOZ není zaknihovaný cenný papír cenným papírem, jelikož zde chybí základní znak cenného papíru, kterým je listina.
Novela zákona o daních z příjmů od 1. 1. 2014
Z důvodu výše uvedené změny terminologie bylo do zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů („ZDP“), vloženo ustanovení § 21b odst. 3, které říká, že: „Ustanovení tohoto zákona upravující cenné papíry se pro účely daní z příjmů obdobně použijí i pro zaknihované cenné papíry“.
Pokud jde o zdanění příjmů z prodeje cenných papírů, dochází od 1. 1. 2014 k podstatné změně v oblasti osvobození těchto příjmů. Jednak dochází ke sjednocení časového testu z šesti měsíců a pěti let na tři roky. Dochází tedy k prodloužení časového testu pro osvobození příjmů z prodeje u drobných investorů (§ 4 odst. 1 písm. w) a naopak pro společníky držící významnější podíl ve společnosti se časový test zkracuje (§ 4 odst. 1 písm. r).
Na druhé straně byl zvýšen limit pro osvobození příjmů z prodeje, který je stanoven na 100 000 Kč (viz § 10 odst. 3 písm. c) ZDP). V této souvislosti je třeba pouze upozornit, že se jedná o skutečně dosažený příjem z prodeje, tedy nikoliv o rozdíl mezi prodejní cenou a pořizovací cenou.
Z uvedeného tedy vyplývá, že pokud poplatník prodá cenné papíry po třech letech od nabytí, bude příjem z prodeje těchto cenných papírů osvobozen od daně z příjmů fyzických osob, bez ohledu na částku, kterou poplatník obdržel.
V případě, že poplatník prodá cenné papíry do tří let od jejich nabytí, bude příjem z prodeje osvobozen, pokud příjmy z tohoto prodeje nepřesáhnou částku 100 000 Kč. V opačném případě bude uvedený příjem patřit do režimu § 10 ZDP a poplatník bude povinen z tohoto titulu podat daňové přiznání, a to i v případě, pokud nabývací cena papírů byla vyšší než dosažený příjem.
Přechodné ustanovení
Čl. II bod 5 zákonného opatření Senátu č. 344/2013 Sb. stanoví, že: „Osvobození příjmů z prodeje cenných papírů nabytých přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákonného opatření Senátu se postupuje podle § 4 odst. 1 písm. w) zákona č. 586/1992 Sb., ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákonného opatření Senátu.“
Z uvedeného vyplývá, že pro cenné papíry nabyté do 31. 12. 2013 platí úprava platná do 31. 12. 2013, tedy šestiměsíční časový test pro osvobození, a to i v případě, že tyto cenné papíry budou prodány až po 1. 1. 2014.
Problém však nastává u prodeje cenných papírů podle § 4 odst. 1 písm. r) ZDP, neboť přechodné ustanovení upravuje postup u příjmů z prodeje cenných papírů bez dalšího rozlišení. Vzhledem k tomu, že přechodné ustanovení odkazuje na znění § 4 odst. 1 písm. w), které platilo do 31. 12. 2013, z něhož vyplývá, že toto osvobození se vztahuje pouze na osoby, jejichž celkový podíl na základním kapitálu nebo hlasovacích právech společnosti nepřevyšoval v době 24 měsíců před prodejem cenných papírů 5 %. Pokud byl tento limit překročen, posuzovalo se osvobození příjmů podle § 4 odst. 1 písm. r) ZDP, ve znění účinném do 31. 12. 2013.
Je tedy možné dojít k závěru, že pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů, u kterých byl překročen limit 5 % základního kapitálu, se použije časový test podle § 4 odst. 1 písm. w) ZDP, ve znění účinném od 1. 1. 2014, což znamená, že by se při tomto výkladu zkrátil časový test z pěti let na tři roky.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.