Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Zrušení dovolené zaměstnavatelem


Bc. Michaela Sobotková
2. 8. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Zaměstnavatel vás může z dovolené kvůli závažným provozním problémům klidně odvolat. Bude vám ale muset uhradit náklady, které vám předčasným návratem vzniknou.

Foto: Fotolia.eu

 

Může zaměstnavatel zrušit zaměstnanci dovolenou? Nebo ho z dovolené rovnou odvolat? Co když má už zaplacený zájezd? Je zaměstnavatel povinen mu uhradit vzniklé náklady? Dozvíte se z následujícího článku.


 
Zájezd máte už půl roku zaplacený a dovolenou stejně dlouho nahlášenou. Kufry jsou sbalené, v práci vše připravené na vaši nepřítomnost a už se vidíte na pláži nebo na Eiffelovce. Jenže ouha. Zaměstnavatel vám na poslední chvíli oznámí, že na dovolenou odjet nemůžete a musíte místo toho do práce. Může vám něco takového nařídit?
 
Odpověď je jednoduchá – může. Dle § 217 odst. 3 zákoníku práce je ale zaměstnavatel povinen nahradit zaměstnanci náklady, které mu bez jeho zavinění vznikly proto, že zaměstnavatel změnil jemu určenou dobu čerpání dovolené nebo že ho odvolal z dovolené.

Přestože zákoník práce v § 217 nevymezuje konkrétní důvody, pro které by měl být zaměstnanec z dovolené odvolán, mělo by se jednat jen o závažný provozní problém, který nebylo možné vyřešit jiným vhodným způsobem. Výdaje vynaložené na dřívější návrat z dovolené musí zaměstnavatel vždy proplatit (např. letenka, projetý benzín atp.).

Dovolená musí být předem písemně schválená

Vynaložené náklady na dovolenou, která se kvůli nařízení ze strany zaměstnavatele vůbec neuskuteční, musí zaměstnavatel uhradit ale pouze v případě, že měl zaměstnanec dovolenou předem schválenou. Pokud by byla dovolená uvedena pouze v rozvrhu či plánu dovolených, ale nebyla zaměstnavatelem na daný termín písemně určena či odsouhlasena, pracovník by v takovémto případě neměl na náhradu nákladů nárok.

Pokud měl tedy zaměstnanec dovolenou předem písemně schválenou, musí mu zaměstnavatel uhradit veškeré náklady, které mu nevyčerpáním dovolené vznikly. Například zaplacenou zálohu cestovní kanceláři, storno poplatky za zrušení zájezdu, pojištění atp.
 
Problémům se zrušenou dovolenou můžete předcházet. Než si zájezd zaplatíte, nechte si od svého přímého nadřízeného písemně potvrdit termín, po který budete dovolenou čerpat. Firma vám v případě jejího zrušení musí zaplatit stornovaný nebo propadlý zájezd.


Zdroj: zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Radana
19. 12. 2016 11:00:37
Dobrý den,má zaměstnavatel právo mi neposkytnout dovolenou?Věc se má tak,že 4 měsíce předem jsem oznámila své vedoucí,že v lednu mám zaplacenou dovolenou,a proto si nechávám letošní nevyčerpanou dov. na leden z důvodu odjezdu na zájezd.Přesto trvala na čerpání.Nyní jsem v pracovní neschopnosti a dovolená potřebná k uskutečnění zájezdu mi tedy zůstane.Problém je ale v tom,že u nás v podniku není zavedená praxe,kdy se o dov. žádá písemně.Může se mi tedy stát,že mi mi v daném termínu neposkytne.Vyplývají z toho tedy zaměstnavateli nějaké fin. povinnosti? Podotýkám,že se nejedná zrovna o zanedbatelnou částku.(cca 60000,-).Děkuji za odpověď.R
Hlášení závadného obsahu

Laďka
17. 5. 2016 8:00:28
Marcela: Myslím, že by měli otci nahradit celou dovolenou. Protože je jasné, že manželka asi nepojede sama.

§217 (3) Zákoník práce: Zaměstnavatel je povinen nahradit zaměstnanci náklady, které mu bez jeho zavinění vznikly proto, že zaměstnavatel změnil jemu určenou dobu čerpání dovolené nebo že ho odvolal z dovolené.
Hlášení závadného obsahu

Marcela
16. 5. 2016 14:57:03
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to v případě, že jsem zakoupila rodičům třídenní pobyt pro dvě osoby. Otci zaměstnavatel zrušil dovolenou týden předem a ze strany hotelu nám bylo sděleno, že voucher propadá. Když ovšem otec předal podklady k proplacení v práci, řekli mu, že mu proplatí pouze polovinu. Mají na toto právo? Děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Zbyněk
15. 6. 2015 15:44:46
Osobně se domnívám že zákonný nárok na navrácení částky za kulturní akci bohžuel nemáte. Ale zkuste se zeptat zaměstnavatele třeba Vám vyhoví a lístek proplatí.
Hlášení závadného obsahu

Jirka
11. 6. 2015 20:31:17
Chci se zeptat, zda má zaměstnanec nárok na navrácení finanční částky, kterou uhradil za vstup na kulturní událost v případě, že onu částku zaplatil v době, než mu zaměstnavatelem byla oznámena změna jeho harmonogramu z důvodu paragrafu jeho kolegy na opačné směně. Jednalo se tedy o mé volno, nikoli dovolenou, které mi bylo zrušeno právě z důvodu, který jsem zmínil.
Děkuji za případnou odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Kompenzační bonus pro společníky malých s. r. o.

28. 5. 2020 | Společníci malých s. r. o. si budou moci podávat žádost o kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně za období od 12. 3. do 8. 6. 2020. Sněmovna dnes přehlasovala Senát.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Ing. Alena Nováková
Profesionální účetní služby
www.alenanovakova.cz

www.knihovnicka.cz
brněnská digitální tiskárna s nabídkou expresního tisku nejen knih.
www.knihovnicka.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,02 Kč
-0,035 Kč
24,52 Kč
-0,088 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 28.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru