Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Profesionální pěstoun jako nové zaměstnání? Už od příštího roku


Bc. Michaela Sobotková
16. 12. 2011
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Od příštího roku by mohli v České republice dostávat profesionální pěstouni vyšší odměnu. Stali by se tak klasicky placeným zaměstnáním. Stát chce, aby bylo co nejméně dětí umístěno v ústavech a dětských domovech.


 
Řadu změn v oblasti pěstounské péče přináší novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí, kterou ve středu schválila vláda. Pokud ji schválí i parlament, získají pěstouni od července příštího roku nárok na podpůrné a doprovodné služby a ve většině případů se jim zároveň výrazně zvýší odměna za výkon pěstounské péče.
 
Minimální výše odměny pěstouna by měla být osm tisíc korun hrubého, oproti dnešním 3 126 korunám. Návrh předpokládá sjednocení systému příprav pěstounů a jejich dalšího vzdělávání. Zavádí se také pravidelné vyhodnocování pěstounské péče.
 
„Cílem novely je vytvoření zákonných podmínek pro systematickou práci s rodinami, která zajistí setrvání dítěte v rodinném, případně náhradním rodinném prostředí. Systém bude orientován na prevenci ohrožení dítěte a včasná řešení,“ popsala mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.
 
V současné době v České republice neexistuje dostatečná síť služeb pro práci s rodinami a nejsou stanovena přesná kritéria pro umístění dítěte do ústavní péče. Důsledkem je vysoký počet dětí (asi jedenáct tisíc) umístěných v institucionální výchově.
Odměna pevnou částkou
„Pěstounům se nově zajistí takové podmínky, aby mohli kvalitně poskytovat svoji službu. Týká se to i podpory při mnohdy problematických záležitostech, jako je zajišťování kontaktu s rodiči dítěte a pomoci při nejrůznějších problémech, které vývoj dětí provázejí,“ řekla Viktorie Plívová.
 
Odměny pěstounů a další dávky pěstounské péče budou stanoveny pevnými částkami. Průměrná odměna pěstouna po novele by měla být při plném úvazku 20 až 24 tisíc korun. Odměna poroste s počtem dětí.
 
V případě, kdy dítě nebude moci setrvat ve svém rodinném prostředí, bude jako další řešení v řadě nastupovat náhradní rodinná péče. S výjimkou případů, kdy bude institucionální výchova vyhodnocena jako nejlepší řešení v zájmu dítěte.
 
Pěstounská péče bude vykonávána na profesionálním základě, podmínky výkonu budou stanoveny rozhodnutím, případně dohodou o výkonu pěstounské péče. Systém příprav a výběru pěstounů bude sjednocený, bude stanoven minimální rozsah a témata příprav pěstounů. Pěstounům bude k dispozici síť podpůrných a odlehčovacích služeb.
Pěstounská péče je zabezpečena těmito dávkami pěstounské péče ze systému státní sociální podpory podle zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře:
  • odměna pěstouna
  • příspěvek na úhradu potřeb dítěte
  • příspěvek při převzetí dítěte
  • příspěvek na zakoupení motorového vozidla


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Computer services
Komplexní služby v oblasti IT podpory. Servery, notebooky a servis.
www.computerservices.cz

Právní, daňové a ekon.sl.
daně, ekonomika, účetnictví, offshore, znalec, likvidace, posudek

Daňový kalendář

2. 3. 2020 Vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti za zd. období 2019
2. 3. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za leden 2020
16. 3. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
20. 3. 2020 Vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti za zd. období 2019 - elektronické podání

Další termíny

Kurzovní lístek

25,35 Kč
0,120 Kč
23,31 Kč
0,039 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 26.02.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru