Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Nemocenská před mateřskou a nárok na dovolenou


Mgr. Jana Doušová
5. 2. 2015
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Foto: Fotolia

 

Má zaměstnankyně, která byla před nástupem na mateřskou dovolenou delší dobu v pracovní neschopnosti, nárok na dovolenou? Může vyčerpat také dovolenou ještě za rok 2013? Na dotaz z online poradny odpovídá odbornice na pracovní právo.


 
 Dotaz:
Naše zaměstnankyně byla od 1. 1. 2014 v pracovní neschopnosti, poté nastoupila na mateřskou dovolenou, která jí skončila 15. 12. 2014. Ihned nastoupila na rodičovskou dovolenou. Má nárok za rok 2014 na dovolenou na zotavenou a v případě, že ano, v jaké výši? Má také ještě nevyčerpanou dovolenou za rok 2013, lze ji vyčerpat po skončení mateřské dovolené?
 
 Odpovídá Mgr. Jana Doušová, právnička:

Otázku dovolené a její výměry řeší ustanovení § 211 a násl. zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce (dále jen „ZP“). Obecně zaměstnanci přísluší dovolená za kalendářní rok, pokud trval nepřetržitý pracovní poměr k témuž zaměstnavateli a zaměstnanec u něj konal práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce (popřípadě její poměrná část – za každý kalendářní měsíc 1/12, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku).
 
Z tohoto obecného pravidla se vylučují doby uvedené taxativně v § 216 odst. 2 ZP, pokud nejsou uvedeny v prováděcím předpise (tzn. nařízení vlády č. 590/2006 Sb.).
 
Nicméně druhá věta tohoto ustanovení hovoří o tom, že se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce doba čerpání mateřské dovolené a doba, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, a doba pracovní neschopnosti vzniklé v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání vzniklého při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním.
 
Proto je pro Váš případ rozhodné, z jakého důvodu zaměstnankyně byla v pracovní neschopnosti. Předpokládám, že pracovní neschopnost nesouvisela s výjimkou uvedenou výše, a proto se nebude pracovní neschopnost posuzovat za výkon práce. Oproti tomu čerpání mateřské je nutné posoudit dle uvedeného ustanovení zákona pro účely dovolené za výkon práce.
 
U Vaší zaměstnankyně v souladu s § 223 odst. 1 ZP dojde v důsledku tzv. omluvené nepřítomnosti zaměstnance v práci (pracovní neschopnost) ke krácení dovolené. A jak je způsob krácení stanoven konkrétně?
 
Jestliže zaměstnankyně nepracovala z těchto důvodů v kalendářním roce, za nějž se jí poskytuje dovolená, krátí se jí dovolená za prvních 100 takto zmeškaných pracovních dnů o 1/12 a za každých dalších 21 takto zmeškaných pracovních dnů rovněž o 1/12.

Čerpání dovolené po skončení mateřské dovolené

Poslední otázka se týká čerpání dovolené po skončení mateřské dovolené. Tuto situaci konkrétně řeší § 217 odst. 5 ZP, který dokonce zaměstnavateli stanovuje povinnosti v případě, že jej požádá zaměstnankyně o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené (a zaměstnanec zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou), jim vyhovět.
 
Pozor při tom na provazbu § 223 odst. 1 ZP. To znamená, že dovolenou takto vyčerpanou před nástupem rodičovské dovolené nelze z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

barbora111
3. 4. 2018 14:10:04
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak postupovat. Jsem aktuálně v 4 měsíci těhotenství, pracuji ve zdravotnictví s infekčními pacienty a z tohoto důvodu na základě vlastního rozhodnutí chci nastoupit v polovině května na nemocenskou. Tudíž budu nejprve čerpat nemocenskou a až pak mateřskou, termín porodu mám v polovině září. Mohu se zeptat na jakou část dovolené mám nárok a kdy si ji nejlépe vybrat? Mám klasicky 25 dní dovolené. Děkuji moc předem za odpověď, hezký den. Králiková
Hlášení závadného obsahu

Miluše
13. 12. 2017 13:00:48
Dobrý den,u zaměstnavatelky jsem měla smlouvu na dobu určitou od 2.1.2017 do 31.12.2017 od 15.3.2017 jsem nastoupila na nemocenskou z důvodu rizikového těhotenství do 11.9.2017.Dne 12.9.2017 jsem přešla na mateřskou dovolenou.Rodila jsem v 8 měsíci mrtvé miminko,tudíž mi náleží zkrácená mateřská dovolená 14 týdnů což je do 19.12.2017.Majitelka chce podnik zavírat proto už mi nechce prodlužovat smlouvu a nastoupila jsem do jiné práce.Moje otázka zní na kolik dní dovolené za rok 2017 mám tedy nárok?Děkuji za odpověď
Hlášení závadného obsahu

jana
26. 9. 2017 10:45:53
Dobrý den chtěla bych se zeptat jsem od listopadu na neschopence a od dubna jsem nastoupila na mateřskou dovolenou tak jestly mam nárok na proplacení dovolene zA rok 2017?
Hlášení závadného obsahu

mamina2017
24. 2. 2017 11:26:18
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda budu mít nárok na nějakou dovolenou před nástupem na MD. jsem dlouhodobě na neschopence od konce roku 2015. Vzhledem k tomu, že k 16.3.2017 vyčerpám nárok na neschopenku, tak od 17.3. nastoupím do práce. 1.6. půjdu na MD 8 týdnů před porodem a termín mám 27.7.2017. Mám nárok na nějakou dovolenou za rok 2017 a kolik? Předem děkuji za odpověd.
Hlášení závadného obsahu

Eva Jirečková
23. 9. 2016 10:41:16
Dobrý den, mám zaměstnankyni,která pracovala od 1.1.2016 a opracovala 60 dní, poté nastoupila na nemocenskou, kde byla 36 dní a pak nastoupila na MD, kterou ukončí k 15.11.2016. Zároveň má nevyčerpanou dovolenou z roku 2015 a to 8 dní. Jaký bude mít celkový nárok na čerpání dovolené po ukončení MD. Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Milena
15. 2. 2016 17:14:43
Nemocenská - Dovolená - Mateřská
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jaký mám nárok na dovolenou před nástupem na mateřskou v případě, že mám pracovní poměr na dobu určitou. Od 1.3. mám od své lékařky doporučený nástup na nemocenskou a od 4.4. mohu nastoupit na mateřskou dovolenou, což odpovídá 8 týdnům před porodem. Zajímá mě, kolik dní dovolené pro tento kalendářní rok mohu čerpat, respektive jestli nemocenská může nějak ovlivnit krácení dovolené.
Děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Vendulka
20. 10. 2015 8:16:07
Markéta: Nemocenská výši mateřské neovlivňuje.
Hlášení závadného obsahu

Markéta
19. 10. 2015 16:02:11
Dobrý den,
jsem v pátém měsící těhotenství.Chtěla bych se zeptat, zda se mi sníží mateřská, když jsem byla v posledních 3 měsících 2x nemocná (obojí 14 dní)?
Děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Vlaďka
30. 3. 2015 9:09:54
Bohužel, pokud má vnučka smlouvu na dobu určitou, není v "ochranné době" kvůli těhotenství a zaměstnavatel jí smlouvu nemusí po 30.6. prodlužovat, pokud nebude chtít.
Hlášení závadného obsahu

Blanka Venglářová
28. 3. 2015 12:02:19
dobrý de, maje vnučka má smlouvu na dobu určitou.Nyní otěhotněla a smlouva jí končí 30.6.2015. Může v těhotenctví přijít o práci? Jinak má domluvu o pokračování v práci na další období. Bojí se však,že jí ohledně těhotenctví smlouvu neobnoví. Děkujeme za odpověď-radu?
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik



 
 
Security code 
 

Užitečné informace




Firmy v Pohodě
 
GADEO.CZ
Česká značka textilních doplňků pro děti a do bytu.
www.gadeo.cz

Funkcniponozky.cz
Ponožky se stříbrem - velmi kvalitní české antibakteriální ponožky.
www.funkcniponozky.cz

Daňový kalendář

27. 5. 2019 Souhrnné hlášení (za duben 2019)
27. 5. 2019 Kontrolní hlášení (za duben 2019)
27. 5. 2019 Přiznání DPH (za duben 2019)
31. 5. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,79 Kč
0,015 Kč
23,09 Kč
-0,007 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 22.05.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru