Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Opakovaná doba určitá znovu na scéně. Ale jen pro někoho


Bc. Michaela Sobotková
23. 7. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Opakování pracovního poměru na dobu určitou se bude týkat pouze některých pracovníků, například v zemědělství.

Foto: Fotolia.eu

 

Zaměstnavatelé budou moci od 1. 8. 2013 znovu uzavírat opakovaně pracovní poměr na dobu určitou bez časového omezení. Ale jen u určitého okruhu zaměstnanců. Umožní to novela zákoníku práce.


 
Novela zákoníku práce od 1. 8. 2013 umožní znovu opakované uzavírání pracovních poměrů na dobu určitou. A nebude muset být dodržena ani tříletá lhůta od skončení předchozího pracovního poměru. Ovšem pouze za splnění určitých podmínek.
 
Řetězení pracovních smluv na dobu určitou se nebude týkat všech pracovníků. Této výhody budou moci využívat zejména sezónní zaměstnanci, např. v zemědělství či stavebnictví.
 
Nové ustanovení (§ 39 odst. 4 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce) dává firmám a podnikatelům možnost v případě vážných provozních důvodů nebo důvodů spočívajících v povaze práce uzavřít s odborovou organizací dohodu, která umožní opakovat pracovní poměr vícekrát, než je dosud povoleno.
 
Písemná dohoda zaměstnavatele s odborovou organizací musí obsahovat:
  • bližší vymezení důvodů,
  • pravidla jiného postupu zaměstnavatele při sjednávání a opakování pracovního poměru na dobu určitou,
  • okruh zaměstnanců zaměstnavatele, kterých se bude jiný postup týkat,
  • dobu, na kterou se tato dohoda uzavírá.

Písemnou dohodu s odborovou organizací je možné nahradit vnitřním předpisem jen v případě, že u zaměstnavatele nepůsobí odborová organizace. Vnitřní předpis musí také obsahovat výše uvedené náležitosti.
 
Pro ostatní stále platí pravidla zavedená v zákoníku práce od roku 2012. To znamená, že doba trvání pracovního poměru na dobu určitou mezi stejným zaměstnavatelem a zaměstnancem nesmí přesáhnout tři roky a může být opakována nejvýše dvakrát. Celkem tedy může zaměstnanec odpracovat u stejného zaměstnavatele maximálně devět let (smlouva až na tři roky, která se může až dvakrát prodloužit).
 
Novela také zkracuje nárok zaměstnanců na nepřetržitý odpočinek mezi směnami o jednu hodinu na 11 hodin. To však nebude platit pro pracovníky mladší 18 let.


Zdroj: zákon č. 155/2013 Sb., kterým se novelizuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Jana
20. 8. 2013 13:22:32
Pěkný den,zajímá mě, jaká je aplikace novely u pedagogických pracovníků ? V podstatě jsou to také sezónní pracovníci. Od září do června.Moc děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Michaela Sobotková
STORMWAREAutor článků
12. 8. 2013 9:44:40
Dobrý den,

smlouvu na dobu určitou můžete dostat až třikrát po sobě. Takže jestli Vám teď v září skončí smlouva na dobu určitou u tohoto zaměstnavatele např. poprvé, může s Vámi uzavřít smlouvu na dobu určitou ještě 2x. Potom už jen na neurčito.

Pokud se Vaše práce řadí mezi sezónní (např. odvětví zemědělství či stavebnictví), může Vám zaměstnavatel opakovat smlouvu i víckrát.
Hlášení závadného obsahu

Helena
9. 8. 2013 11:03:15
Dobrý den,četla jsem článek o opakování pracovních smluv.Jsem zaměstnaná u podnikatele a 3 září mi končí smlouva,teď ale nechápu jestli mi může zaměstnavatel prodloužit smlouvu.Pracuji v chráněné dílně a jelikož jsem si našla lepší placenou práci tak bych chtěla vědět jestli má na to nárok mi ji prodloužit? Děkuji za odpověď Helena
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Kompenzační bonus pro společníky malých s. r. o.

28. 5. 2020 | Společníci malých s. r. o. si budou moci podávat žádost o kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně za období od 12. 3. do 8. 6. 2020. Sněmovna dnes přehlasovala Senát.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
BO-IMPORT s.r.o.
Česká firma zabývající se prodejem kvalitního nářadí a nástrojů.
www.bo-import.cz

e-kolo-praha.cz
Prodej a servis elektrokol, přestavba na elektrokola.
www.e-kolo-praha.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,92 Kč
-0,100 Kč
24,17 Kč
-0,353 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 29.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru