Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Novela zákoníku práce změnila také pravidla pro dovolenou


Bc. Michaela Sobotková
10. 1. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Pro dovolenou platí od roku 2012 jiná pravidla.

Foto: Pixmac.com

 

Novela zákoníku práce myslí také na dovolenou. Pokud zaměstnavatel neurčí svému zaměstnanci čerpat starou dovolenou do poloviny následujícího roku, může si o ní zaměstnanec rozhodnout sám.


 

Několik změn navrhla novela zákoníku práce od roku 2012 také v oblasti dovolené. Podle nových pravidel bude muset zaměstnavatel určit dovolenou tak, aby se nárok za daný rok vyčerpal v aktuálním roce. A to i v případě, že by pracovní poměr netrval celý kalendářní rok a vznikl tak nárok na dovolenou nižší než čtyři týdny.

Pokud čerpání staré dovolené nebude zaměstnavatelem určeno do 30. června následujícího roku, rozhodne zaměstnanec o době čerpání sám. Zaměstnavateli pouze písemně oznámí termín alespoň čtrnáct dní dopředu. Pracovník tak získá právo rozhodnout si o čerpání své dovolené, i když současně právo a povinnost určit čerpání dovolené bude mít i zaměstnavatel.

Výjimkou v čerpání volna na zotavenou budou pouze naléhavé provozní důvody, nebo překážky v práci na straně zaměstnance. V takovém případě je zaměstnavatel povinen nevyčerpanou dovolenou určit zaměstnanci tak, aby byla vyčerpána nejpozději do konce následujícího kalendářního roku.

Výjimkou je například případ, kdy dovolená nemohla být vyčerpána do konce následujícího kalendářního roku proto, že zaměstnanec byl uznán dočasně práce neschopným nebo z důvodu čerpání mateřské či rodičovské dovolené. V takovém případě je zaměstnavatel povinen určit dovolenou až po skončení těchto překážek v práci.

Náhrada mzdy za nevyčerpanou dovolenou se zaměstnancům poskytne pouze v případě ukončení pracovního poměru.

Dovolená podle předchozích pravidel

Předchozí právní úprava říkala, že zaměstnavatel určuje pracovníkovi, jehož pracovní poměr trval celý kalendářní rok, vyčerpat celé čtyři týdny dovolené, pokud na ni zaměstnanci vzniklo právo. Jestliže zaměstnanec loňskou dovolenou do konce následujícího roku nevyčerpal, tyto čtyři týdny mu bez náhrady propadly. Případný další nárok, nejčastěji to býval pátý týden, mu zaměstnavatel mohl proplatit, nebo převedl do třetího roku.

Aby nedošlo k propadnutí dovolené, měl zaměstnanec právo první pracovní den v listopadu nastoupit na dovolenou a vyčerpat ji. Výjimku tvořily ženy na mateřské či rodičovské dovolené, kterým ani stará dovolená nepropadala.

Náhrada mzdy za nevyčerpanou dovolenou se v minulosti poskytovala buď při ukončení pracovního poměru, nebo z týdnů, které převyšovaly zákonný čtyřtýdenní nárok.

WX_tip2.pngChcete mít zákony v aktuálním znění pohromadě a na jednom místě? Zkuste WINLEX - právní systém obsahující klíčové zákony a související právní předpisy České republiky především z oblastí daňového, obchodního, občanského a pracovního práva.Zdroj: WINLEX
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
PAREXPO, s.r.o.
Nabízíme reklamní a marketingový servis.
www.parexpo.cz

EPADUS s.r.o.
Kompletní účetní služby včetně mezd a poradenství.
www.epadus.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,28 Kč
0,065 Kč
25,00 Kč
0,050 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 25.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru