Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Novela zabrání zneužívání agenturního zaměstnávání


Redakce
10. 11. 2016
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Agentura práce bude muset zajistit, aby zaměstnanec nebyl dočasně přidělen k výkonu práce u firmy, u které je současně zaměstnán v základním pracovněprávním vztahu.

Foto: Shutterstock

chystase
 

Nově by měl licenci na agenturní zaměstnávání získat jen subjekt, který složí peněžitou kauci. Návrh má dále za cíl bránit zneužívání tzv. řetězení smluv u agenturních zaměstnanců a lépe definuje a upravuje přestupky a správní delikty v této oblasti.


 
Nově by měl licenci na agenturní zaměstnávání získat jen subjekt, který složí peněžitou kauci. Pro prokázání finanční způsobilosti novela zákona o zaměstnanosti zavádí jednotnou kauci ve výši 500 000 Kč. Stávající agentury práce budou muset kauci zaplatit do tří měsíců od nabytí účinnosti zákona, jinak o své povolení přijdou.
 
Jestliže dojde k pravomocnému odejmutí povolení ke zprostředkování zaměstnání, kauce propadne státu.
 
„Kaucí chceme eliminovat účelové zakládání agentur práce, jejichž prostřednictvím dochází k obcházení zákonů v oblasti zdravotního pojištění a sociálního zabezpečení,“ objasnila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
 
Ministerstvo práce a sociálních věcí změnami reaguje na současný vývoj v oblasti agenturního zaměstnávání. V novele zákoníku práce se pak objevuje nové ustanovení, podle kterého je agentura povinna zajistit, aby zaměstnanec nebyl dočasně přidělen k výkonu práce u firmy, u které je současně zaměstnán v základním pracovněprávním vztahu anebo koná v témže měsíci práci na základě dočasného přidělení jinou agenturou.
 
Porušení se hodnotí jako správní delikt, resp. přestupek. Za to je možné uložit pokutu až do výše jednoho milionu korun. Při opakovaném porušení může dojít k odejmutí povolení agentuře. Pokuta může být nově uložena jak agentuře práce, tak i firmě, pro kterou agenturní zaměstnanec pracuje.
 
Díky zavedení nových skutkových podstat přestupků a odpovídajících sankcí, včetně postihu firem, budou mít agentury práce snazší přístup k informacím o pracovních a mzdových podmínkách srovnatelného zaměstnance.

Zajišťování vyšší úrovně ochrany soukromí zaměstnanců

Návrh také zavádí opatření k zajišťování vyšší úrovně ochrany soukromí zaměstnanců. V posledních letech výrazně přibylo nejrůznějších druhů kamerových systémů či jiných sledovacích zařízení na pracovištích. A to i na takových místech, kde to zasahuje do soukromí zaměstnanců, třeba v kantýně nebo v šatně.
 
„Jsou místa, kde kamery mají svůj význam a mohou přispět k ochraně zdraví zaměstnanců nebo majetku zaměstnavatele. Zaměstnavatel musí ale obezřetně situaci vyhodnotit, než se rozhodne systém instalovat,“ vysvětlila ministryně Marksová. Oprávněná je instalace kamerového systému v bance nebo na benzínce, zaměstnanci ale musí být informováni o tom, kde se jednotlivá zařízení nacházejí.
 
Každý případ se bude posuzovat individuálně. Na oblastních inspektorátech práce a Státním úřadu inspekce práce se věnují této problematice inspektoři – specialisté, ale když nedisponují žádnou účinnou sankcí, nezřídka se setkávají s laxností zaměstnavatelů a neochotou k odstranění nebo úpravě sledovacího zařízení. Navrhované změny povedou mimo jiné k účinnějšímu provádění kontrol na pracovištích.


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Kompenzační bonus pro společníky malých s. r. o.

28. 5. 2020 | Společníci malých s. r. o. si budou moci podávat žádost o kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně za období od 12. 3. do 8. 6. 2020. Sněmovna dnes přehlasovala Senát.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Dopler Studio s.r.o.
Prodej průmyslových a dekorativních barev. Distribuce pásek tesa
www.dopler.eu

Právní, daňové a ekon.sl.
daně, ekonomika, účetnictví, offshore, znalec, likvidace, posudek

Daňový kalendář

15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)
22. 6. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
25. 6. 2020 Přiznání DPH (za květen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,86 Kč
-0,055 Kč
24,16 Kč
-0,005 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 01.06.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru