Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Zvíře už nebude věc a rozšíří se okruh dědiců. Seznamte se s novým občanským zákoníkem


Bc. Michaela Sobotková
4. 1. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Občanský zákoník přestane od roku 2014 považovat zvíře za věc.

Foto: Fotolia.eu

 

Novelizovaný občanský zákoník začne platit až za dva roky, ale přinese s sebou zásadní změny. Děti budou mít například zákonem danou povinnost pečovat v dospělosti o své rodiče a lidé, kteří koupí v dobré víře kradenou věc, si ji budou moci nechat.


 
Moderního občanského zákoníku se dočká Česká republika po padesáti letech. Od roku 2014 přinese stovky změn ze tří základních okruhů – rodiny, vlastnictví a smlouvy. Zákonodárci se při jeho inovaci inspirovali Německem, Rakouskem, Švýcarskem, Itálií či Nizozemím.
 
Cílem změny bylo upravit naprostou většinu soukromoprávních vztahů v jednom kodexu a upravit nebo zpřesnit některá pravidla, která současné soukromé právo neřeší nebo je upravuje jen okrajově.
 
Dojde mimo jiné ke změnám práv dítěte. Nově by mělo mít dítě v dospělosti povinnost pečovat o rodiče a naopak v dětství poslouchat rodiče. Umístění do ústavní péče se bude každé tři roky přehodnocovat.

Změny v oblasti podnikání

I práva otce budou posílena. Otcové dětí narozených v manželství budou mít právo popřít otcovství do šesti let od narození dítěte místo současných šesti měsíců. Nově se upravuje také adopce dítěte odnošeného náhradní matkou neplodnými páry, která není nijak zakotvena. Zákon nově umožní adoptovat i zletilou osobu.
 
Důležité změny čekají i oblast podnikání. Už v šestnácti letech může dítě požádat o přiznání zletilosti. Po uznání soudem může potom uzavírat smlouvy a podnikat bez omezení.
 
V dědickém právu bude nově moci být majetek odkázaný s podmínkou. Okruh dědiců se rozšíří ze čtyř tříd na šest. Budou moci dědit i prarodiče zemřelého, jeho sestřenice a bratranci nebo stát. Bude možné odkázat části majetku konkrétním lidem nebo institucím. Rodič bude také moci převést část majetku do svěřeneckého fondu, o který se bude starat správce. Dědici budou muset ale zaplatit dluhy zemřelého v plné výši, zatímco dnes platili jen do výše zděděného majetku. A než starý člověk nechá svůj dům napsat na děti, bude si moci pojistit, aby ho v něm nechaly dál bydlet.

Posílení práv pronajímatele

K posílení občanských práv dojde i díky takzvané „ceně zvláštní obliby“, kterou bude muset poškozenému zaplatit ten, kdo úmyslně zničí věc, která měla pro poškozeného obrovskou, byť jen subjektivní, hodnotu. V případě, že si někdo koupí v dobré víře kradenou věc, bude možné, aby si ji i nadále ponechal.
 
Nový zákoník také zcela ruší tabulky, které určují pevné částky, jež lidé dostanou za újmu na zdraví. Bude tedy pouze na úvaze soudů, kolik postižený dostane, a může to být i mnohonásobně více než podle tabulek.
 
U problematiky bydlení se posílí práva pronajímatele. Ten bude mít například právo požadovat, aby žil v bytě počet osob přiměřený velikosti bytu nebo právo vědět, že nájemník v bytě delší dobu nepobývá. Majitel bude moct dát výpověď nájemníkovi, který se vůči němu dopustí trestného činu nebo hrubého porušení povinností a nemusí mu shánět náhradní ubytování. Přechod nájmu bytu na příbuzné bude však složitější než doposud.
 
Kromě mnoha dalších změn získají práva také zvířata, která jsou podle současné úpravy chápána pouze jako věc.
Hlavní změny:
  • ústavní péče dětí jen v krajních případech,
  • zvíře již nebude věcí,
  • posílení postavení kupujícího,
  • tvrdší sankce za porušení osobnostních práv,
  • rovnoprávnější vztah pronajímatele a nájemce bytu.


Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Dana Doleželová
25. 12. 2016 20:38:06
Dobrý den, mám dotaz .
Bydlím v městském bytě a máme doma fenku labradora .
Někdo z nájemníků prý sepsal petici a já byla předvolaná na Domovní správu města Kde mi bylo ,po podání vysvětlení ohledně štěkání naší fenky , že pokud jí do konce roku nedáme z domu , nebude nám prodloužena nájemní smlouva. Jsem z toho s dětmi velice nešťastná . Proto se dotazuji , mám jako nájemník městského bytu , se domáhat nějakého práva , aby jsme o fenku nepřišli ??
Děkuji za odpověď. Doleželová Dana
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Splatnost zálohy na daň z příjmů

2. 6. 2020 | Záloha na daň z příjmů splatná 15. 6. 2020 se nemusí platit v daném termínu. Nedochází však k prominutí samotné daně, ta bude případně uhrazena až s podáním přiznání. Více informací na webu společnosti pro daňové poradenství KODAP.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
ATES spol. s r.o.
Výroba a konstrukce jednoúčelových strojů a zařízení, dopravníků, auto
www.ates.cz

Jindřich KREIS
Prodej a servis travních traktorů, sekaček, elektrokol a elektropohonů
www.elektromotokola.cz

Daňový kalendář

15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)
22. 6. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
25. 6. 2020 Přiznání DPH (za květen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,66 Kč
0,010 Kč
23,82 Kč
-0,035 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 03.06.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru