Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Založení „eseróčka“ pouze za korunu. Už za dva roky


Bc. Michaela Sobotková
20. 2. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Zákon o obchodních korporacích, který nahradí stávající obchodní zákoník, začne platit už od roku 2014. Zpřísní například odpovědnost členů statutárních orgánů a akciovým společnostem umožní zřídit pouze jediný orgán - správní radu.


 

Senátoři schválili nový zákon o obchodních korporacích a nepodpořili tak návrh ústavně právního výboru odložit tento zákon až na rok 2016. Zákon začne platit stejně jako občanský zákoník už od roku 2014. Právě s občanským zákoníkem a se zákonem o mezinárodním právu soukromém tvoří novou úpravu soukromého práva. Zákon podepsal už i prezident.

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila navazuje zákon o obchodních korporacích na nový občanský zákoník, proto by měl začít platit ve stejnou dobu. Zákon také nahradí současný obchodní zákoník. „Obchodní zákoník, který vznikl v roce 1991, měl svůj význam v devadesátých letech. Svoji historickou roli už ale naplnil a nyní, dvacet let po změně společenských poměrů, je dobré mít korporátní právo, které bude svou kvalitou a obsahem srovnatelné s jinými úpravami západní Evropy,“ podotkl Jiří Pospíšil.

Nový zákon upraví například strukturu firem, orgány firem i jejich fungování. Zpřísní také odpovědnost členů statutárních orgánů společností. Řeší odpovědnost za újmu způsobenou firmou či jejími zástupci. Současní i bývalí členové statutárních orgánů firmy by měli ručit svým majetkem v případě úpadku, který by zavinili svým nesprávným rozhodováním. Opatření by tak mělo chránit věřitele.

Zákon neřeší anonymní akcie

Návrh zákona podle ministra Pospíšila vychází vstříc podnikatelům. Umožňuje jim například více variant, jak zakládat obchodní společnosti, jak upravit podíl ve společnosti s ručením omezeným či jak jednoduše tento podíl převést. „Je zde i nová úprava akciových společností. Do budoucna si bude moci zvolit ten, kdo zakládá akciovou společnost, nejenom dualistický model, který u nás existuje v současné době. To znamená, že akciová společnost má dva klíčové orgány – představenstvo a dozorčí radu. U malých akciových společností umožní zákon také zřízení pouze jediného orgánu, takzvané správní rady. To dnes není možné. Nicméně tento model mají třeba v Německu nebo Rakousku,“ popsal Jiří Pospíšil.

Pokud se podnikatelé rozhodnou založit společnost s ručením omezením, nemuseli by už podle nové právní úpravy složit základní kapitál ve výši 200 tisíc korun. Pro založení „eseróčka“ by jim nově měla stačit minimální výše vkladu pouze jedna koruna, pokud společenská smlouva neurčí vyšší výši vkladu.

Nový zákon ale neřeší anonymní akcie. Ty by měl řešit až zákon o transparentnosti akciových společností. Ministr Jiří Pospíšil senátory ujistil, že by měl tento zákon vstoupit do legislativního procesu už za dva měsíce. Anonymní akcie by se zrušily v okamžiku, kdy zákon nabude platnosti.Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Zakázková truhlárna
Zabýváme se zakázkovou výrobou dle přání zákazníka +prodej materiálů
www.truhlarstvipohan.cz

LeonTax s.r.o.
Registrovaná daňová a účetní kancelář
www.leontax.cz

Daňový kalendář

25. 5. 2020 Přiznání DPH (za duben 2020)
25. 5. 2020 Souhrnné hlášení (za duben 2020)
25. 5. 2020 Kontrolní hlášení (za duben 2020)
1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,21 Kč
-0,005 Kč
24,95 Kč
0,212 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 22.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru