Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Za čtyři roky budou povinné pravidelné revize kotlů na tuhá paliva


Bc. Michaela Sobotková
31. 5. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Zákon zachovává znečišťovatelům povinnost platit poplatky.

Foto: Fotolia.eu

 

Nový zákon o ochraně ovzduší se dočkal prezidentova podpisu. Zákon se zaměřuje na několik zásadních oblastí – kompenzační opatření, emisní požadavky na kotle pro vytápění domácností nebo nízkoemisní zóny.


 

Klíčový zákon, který do českého právního řádu zavede mimo jiné i povinné revize kotlů v domácnostech, podepsal už i prezident Václav Klaus. Má zajistit nejen lepší kvalitu ovzduší, ale také snížit zdravotní rizika pro lidi.

Zákon zachovává znečišťovatelům povinnost platit poplatky. Do roku 2016 poplatky zůstanou na současné výši, postupně se ale budou zvyšovat. Po roce 2021 by znečišťovatelé platili za tunu tuhých znečišťujících látek v ovzduší 14 700 korun, za tunu oxidu siřičitého 4 900 korun, za oxidy dusíku 3 900 korun a za těkavé organické látky 9 800 korun. 

Nová právní úprava zajistí, že v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší nebudou uvedeny do provozu nové zdroje znečišťování, dokud neprokáží nebo nepřijmou opatření, která budou nové znečištění vyvažovat. Kompenzační opatření, která jsou v zákoně nově obsažena, budou investičního i provozního charakteru.

Nově se také do zákona zařazuje nástroj ke snížení dopadů provozu motorových vozidel ve městech – takzvané nízkoemisní zóny (dopravní opatření, které může být využito v centru sídel k omezení vjezdu automobilů zařazených do určitých emisních tříd). Možnost vymezit nízkoemisní zónu bude ve znečištěných městech, lázních a obcích v chráněných územích. Záležet bude na jednotlivých samosprávách, zda budou či nebudou chtít takovou zónu vymezit.

Pravidelné revize kotlů na tuhá paliva v domácnostech začnou platit od roku 2016. Lidé budou předkládat obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností na vyžádání doklad, který potvrdí, že kotel je instalován, provozován a udržován v souladu s pokyny výrobce a zákonem.Zdroj: Ministerstvo životního prostředí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
AUDEA s.r.o., Tábor
Komplexní služby v oblasti účetnictví, DE, mezd, archivní služby
audea.cz

ATES spol. s r.o.
Výroba a konstrukce jednoúčelových strojů a zařízení, dopravníků, auto
www.ates.cz

Daňový kalendář

26. 8. 2019 Souhrnné hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Kontrolní hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Přiznání DPH (za červenec 2019)
2. 9. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,74 Kč
-0,145 Kč
23,24 Kč
0,025 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 16.08.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru