Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Vláda dala zelenou registračním značkám na přání


Bc. Michaela Sobotková
1. 6. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Vláda schválila novelu zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Novela zavádí klíčové změny v oblasti registrace silničních vozidel, schvalování technické způsobilosti vozidel a kontroly technického stavu vozidel v provozu. O předpisu budou jednat ještě poslanci.


 
Do téměř všech pasáží zasahuje svým rozsahem novela zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Výjimku tvoří pouze okruh historických a sportovních vozidel. Je to první velká novela tohoto zákona od jeho přijetí a reaguje jak na problémy, které vzešly z praxe, tak na posuny legislativy Evropské unie.
 
Velkou novinkou v oblasti registrace vozidel bude zavedení registrační značky na přání. Lidé si budou moci zvolit za zvýšený správní poplatek jako registrační značku k autu vlastní kombinaci alfanumerických znaků. „Touto úpravou jsme jednak vyšli vstříc požadavkům veřejnosti a také si od toho slibujeme omezení korupce při přidělování registračních značek,“ uvedl ministr dopravy Pavel Dobeš.
 
Druhou oblastí, ve které dojde k zásadním změnám, je schvalování technické způsobilosti vozidel. Novela nově upraví zejména typové schvalování vozidel a schvalování vozidel jednotlivě dovezených. Tato změna zjednoduší procedury při dovozu vozidel ze zemí EU.
Konec přetáčení tachometrů
Dojde také ke zpřísnění a doplnění právní úpravy v oblasti stanic technické kontroly (STK) a stanic měření emisí (SME). Provozovatelé STK a SME a kontrolní technici a mechanici budou mít v zákoně zakotveny povinnosti, za jejichž porušení mohou očekávat odpovídající sankce.
 
Podle ministra Dobeše je významný zejména výslovný zákaz zasahování do stavu počítače ujeté vzdálenosti, tedy tzv. přetáčení tachometrů. „Novela zavádí kontrolu stavu tachometru jako povinné součásti technických prohlídek silničních vozidel a za porušení této povinnosti také stanovuje sankce. Pokud by stav tachometru pozměnila právnická či fyzická podnikající osoba, bude jí hrozit pokuta až do výše pěti milionů korun. Pokud by stav tachometru pozměnila fyzická osoba, mohla by jí být uložena pokuta do 50 tisíc korun,“ doplnil ministr Dobeš.
Propojení se systémy státní správy
Zásadním problémem technické podoby registru silničních vozidel byla skutečnost, že se jednalo o systém, který neumožňoval efektivně využít možností elektronických databází a propojení na ostatní systémy státní správy. Problémy dělala také ne zcela jasná úprava postupu při změně údajů o vlastníku nebo provozovateli vozidla, kdy nebylo garantováno, že změna bude do registru silničních vozidel zapsána odpovídajícím způsobem.
 
Podle ministra dopravy vytváří novela právní podklad pro nový moderní registr silničních vozidel, který bude jednotným systémem, propojeným se základními registry, policejní evidencí a rovněž příslušnými zahraničními evidencemi.

„Zjednoduší tedy správní postupy při zaznamenávání údajů o vozidle a jejich změn, zejména změny vlastníka a provozovatele už nebudou probíhat ve více krocích. Novela rovněž umožní i účinnější potírání trestné činnosti, zejména napojením na příslušné domácí i zahraniční evidence s údaji o odcizených vozidlech,“ dodal ministr Dobeš.
 
Novela rovněž nahrazuje dosavadní úpravu vyřazování vozidel z registru a zavádí vedle dočasného a trvalého vyřazení nový institut dlouhodobého vyřazení vozidla z provozu silničních vozidel. Pravidla se přitom nastavují tak, aby tato vozidla byla likvidována v souladu se zákonem o odpadech.


Zdroj: Ministerstvo dopravy, Vláda
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Hračky a dětské zboží
Originální a kvalitní hračky, dětská zavazadla a památeční předměty!
www.boom-vision.cz

APPIA Consult s.r.o.
Daňově poradenská společnost.
www.appia.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,07 Kč
-0,205 Kč
24,66 Kč
-0,342 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 26.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru