Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Uchazeči o funkci insolvenčního správce budou muset doložit alespoň tříletou praxi


Bc. Michaela Sobotková
3. 4. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Podmínky pro výkon funkce insolvenčního správce budou náročnější. Uchazeči budou muset doložit minimálně tříletou odbornou praxi a zpřísní se také insolvenční zkoušky. Vláda schválila novelu zákona o insolvenčních správcích.


 

Do budoucna budou podmínky pro všechny uchazeče o funkci insolvenčního správce stejné. Advokáti ani daňoví poradci, kteří nemuseli například skládat zkoušku z práva, už nebudou mít u těchto zkoušek žádné výhody. Insolvenční zkoušky se výrazně zpřísní. Aby se mohl zájemce stát insolvenčním správcem, bude muset doložit také minimálně tříletou odbornou praxi.

Povolení vykonávat činnost insolvenčního správce získávají podle ministerstva spravedlnosti, které novelu připravilo, i lidé, kteří nemají dostatek zkušeností. Skládají zkoušku, která nezkontroluje dostatečně jejich odborné znalosti. Proto resort navrhl náročnější písemnou část testu. Zahrnovat by měla mimo jiné i vypracování případové studie, aby uchazeč prokázal, že je schopný řešit právní problémy.

Rozšíří se nároky na bezúhonnost insolvenčních správců. Dosud žadateli o funkci stačilo doložit, že nebyl v minulosti odsouzen za úmyslný trestný čin. Nově bude muset prokázat, že se nedopustil ani nedbalostního trestného činu.

Pětileté funkční období

Omezí se také doba, po kterou bude možné tuto funkci vykonávat, a to na dobu pěti let. Pokud budou chtít správci povolení prodloužit, budou muset zaplatit správní poplatek. „Časovým omezením chceme učinit kontrolu po určité době a chceme předejít takzvaným „mrtvým správcům“, kteří jsou formálně vedeni v seznamu, ale reálně funkci nevykonávají,“ říká ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Ministerstvo spravedlnosti chystá také zlepšení dohledu nad správci. Úřad by měl mít podobnou roli, jakou má například vůči exekutorům. V současnosti vykonávají dohled nad insolvenčními správci krajské soudy. „Nebude na škodu, když to bude dělat také ministerstvo,“ dodal Jiří Pospíšil.

Novinkou bude zavedení možnosti uložení sankce. Insolvenčním správcům bude hrozit nejen finanční postih až do výše 200 tisíc korun, ale i ukončení činnosti. Úřad nyní povoluje vykonávat funkci insolvenčního správce 342 lidem. V evidenci má 630 nevyřízených žádostí o vykonání zkoušky.Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
BKP FINANCE s.r.o.
Vedení účetnictví, daně, poradenství, lektorská činnost.
www.ucetnictvibezstarosti.cz

iPodnik
Vaše kancelář v cloudu
www.ipodnik.cz

Daňový kalendář

26. 8. 2019 Souhrnné hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Kontrolní hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Přiznání DPH (za červenec 2019)
2. 9. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,77 Kč
-0,020 Kč
23,27 Kč
0,013 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 23.08.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru