Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Týraná zvířata budou mít větší zastání


Bc. Michaela Sobotková
17. 1. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Lidem, kteří opakovaně týrají svá zvířata, hrozí úplný zákaz chovu. Policie bude moci vstupovat také do obydlí majitelů týraných zvířat, pokud si to situace vyžádá. Novela zákona na ochranu zvířat proti týrání by měla začít platit od ledna 2013.


 
Propadnutí zvířete, zákaz chovu nebo povolení vstupu policie do obydlí, pokud je to nezbytné pro ochranu zvířat, čeká od příštího roku na nezodpovědné chovatele zvířat. Umožní to novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, kterou schválila počátkem ledna vláda. Právní předpisy by měly začít platit od roku 2013, jinak hrozí České republice ze strany Evropské unie finanční a obchodní sankce.
 
V souvislosti se zvyšujícími se požadavky Evropské unie na kvalifikaci osob, které zvířata usmrcují, nebo s pokusnými zvířaty pracují, novela upřesňuje požadavky na vzdělání a odbornou přípravu včetně požadavků na školicí pracoviště.

„Nově je tak upravena kompetence Ministerstva zemědělství vydat, pozastavit nebo odejmout těmto pracovištím akreditaci. Dosud jsme neměli možnost ovlivnit kvalitu školicích pracovišť, ani možnost odmítnout s nimi spolupracovat, pokud by nepracovala kvalitně,“ říká ministr zemědělství Petr Bendl.
 
Díky nové sankci zákazu chovu bude možné zabránit lidem, kteří zvířata opakovaně týrali, v dalším chovu. Dalším novým postihem je propadnutí týraného zvířete. Zvíře bude tedy možné majiteli odebrat a předat osobě, která mu zajistí řádnou péči.
Možnost vstupovat do bytů či domů
„V tomto případě chovateli zanikne vlastnické právo k týranému zvířeti. Dosud bylo možné pouze umístit zvíře do náhradní péče,“ dodal ministr Bendl. Majitelé však za ni mnohdy nebyli ochotni platit, a náklady tak nesl obecní úřad obce s rozšířenou působností, který o umístění zvířete do náhradní péče rozhodl.
 
Novela dále upřesňuje právní úpravu zvláštního opatření, především umísťování týraných zvířat do náhradní péče. Na základě poznatků z praxe, kdy je současná úprava kritizována jako časově náročná, se zavádí předběžná náhradní péče, díky které bude možné rychle a efektivně zabránit dalšímu týrání zvířete.
 
Pokud je to nezbytné pro ochranu zvířat a věc nesnese odkladu, budou nově moci policisté vstupovat i do bytů či domů majitelů týraných zvířat. Zatím mohli jen na pozemek, do nebytových prostor, provozoven a automobilů.

„Vstup budou mít umožněný výhradně policisté, nikoliv obecní policie, pracovníci krajských veterinárních správ nebo obecních úřadů obcí s rozšířenou působností, ani pracovníci ochranářských organizací,“ upřesňuje Kateřina Böhmová, ředitelka odboru komunikace na ministerstvu zemědělství.


Zdroj: Ministerstvo zemědělství
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Sleep Centrum
Prodejny zboží a eshop s postelemi a matracemi pro zdravý spánek.
www.sleepcentrum.cz

AskNet s.r.o.
Komplexní podpora Vašeho podnikání v oblasti účetnictví a mezd.
asknetcz.cz

Daňový kalendář

26. 8. 2019 Souhrnné hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Kontrolní hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Přiznání DPH (za červenec 2019)
2. 9. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,77 Kč
-0,020 Kč
23,27 Kč
0,013 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 23.08.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru