Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Splatnost faktur se omezí na 60 dnů


Bc. Michaela Sobotková
8. 8. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Novela chce zlepšit platební morálku mezi podnikateli.

Foto: Fotolia.eu

chystase
 

Malí a střední dodavatelé  by měli být od března 2013 lépe chráněni před pozdními platbami za dodané zboží a služby. Vláda schválila novelu obchodního zákoníku, která má zlepšit platební morálku firem. Omezí se doba splatnosti faktur a úrok z prodlení bude vyšší.


 
Zlepšit platební morálku v obchodních vztazích si dala za cíl navrhovaná právní úprava. Novela obchodního zákona, která vychází z evropské směrnice, navrhuje nastavit maximální dobu splatnosti na 60 dnů. V případech, kdy je obsahem vzájemného závazku dodat zboží nebo službu za úplatu veřejnoprávní korporaci, je lhůta 60 dnů stanovena jako maximální možná lhůta splatnosti. U jiných obchodních vztahů je možné šedesátidenní splatnost překročit pouze ve výjimečných případech.
 
Pokud novelu zákonodárci schválí, změna by čekala také sazbu úroku z prodlení – měla by být ve výši minimálně osmi procentních bodů nad referenční sazbou národní centrální banky (místo dnešních sedmi procent). U států, které jsou členy eurozóny, se tato sazba bude odvíjet od referenční sazby Evropské centrální banky.
 
„Cílem je boj proti nešvaru, kterým je, že mnohé dodané zboží či služby jsou zaplaceny mnohem později, než bylo ujednáno. Taková praxe má negativní dopad na likviditu a komplikuje finanční řízení podniku. Důsledkem může být druhotná platební neschopnost dodavatelů zboží a služeb. Riziko se zvyšuje v dobách hospodářské krize, kdy je financování podnikatelských subjektů mnohem obtížnější,“ zdůvodňuje novelu ministerstvo spravedlnosti, které novou právní úpravu připravilo, ve své zprávě.

Náklady na vymožení pohledávky zaplatí dlužník

 
Věřitelé by měli mít také možnost vymáhat po dlužníkovi částku, která představuje náklady na vymožení pohledávky v paušální výši. Zároveň je stanovena i maximální doba trvání přejímky zboží či služeb, která by neměla v členských státech Evropské unie překročit lhůtu 30 dnů.

Překročit třicetidenní dobu by mělo být možné například v případě zvlášť složitých smluv, pokud je to výslovně dohodnuto ve smlouvě nebo v zadávací dokumentaci a pokud to není ve vztahu k věřiteli nespravedlivé.

Pokud novela projde celým legislativním procesem, začne platit od března roku 2013.


Zdroj: Vláda, Ministerstvo spravedlnosti
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Radek
22. 4. 2013 16:52:04
To je sice hezké, že se upravila doba splatnosti faktur ale osobně si nejsem jistý, že to nečemu pomůže. Spíše bych snižil ochranu dlužníků fyzických osob aby se mohli dlužníci bezproblému zveřejňovat třeba někde na internetu.

Co se týká právnických osob, tak pokud mi někdo neproplatí fakturu včas, tak ho upomenu dopisem a pak ho ihned zveřejním na webu www.dluzis.cz
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Jak bude fungovat kurzarbeit

29. 9. 2020 | Vláda schválila pravidla pro fungování kurzarbeitu, který má zaměstnavatelům pomoci tak, že stát převezme část jejich nákladů na zaměstnance v případě překážek v práci, které činí 20–80 % pracovní doby (tj. 1 až 4 dny v týdnu) u každého podpořeného zaměstnance po dobu maximálně 12 měsíců. Zaměstnancům bude finanční prostředky poskytovat Úřad práce prostřednictvím zaměstnavatele. Příspěvek státu za dobu nepřidělování práce činí 70 % předchozí čisté mzdy. Zaměstnavatel hradí za dobu nepřidělování práce pojistné na zdravotní pojištění v plné výši. Pojistné na sociální pojištění platí z částky odpovídající 70 % čisté mzdy.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Matrace Magniflex
Italské matrace nejvyšší kvality pro ty, kteří milují kvalitní spánek.
www.magniflex.cz

Agentura VIKA
Jazyková škola a vzdělávací agentura
www.vika.cz

Daňový kalendář

30. 9. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za srpen 2020
30. 9. 2020 Žádost o vrácení DPH z EU dle § 82 zákona o DPH
15. 10. 2020 Daň silniční (záloha za 3. čtvrtletí 2020)
20. 10. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti

Další termíny

Kurzovní lístek

27,15 Kč
0,045 Kč
23,20 Kč
-0,091 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 29.09.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru