Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Splatnost faktur se omezí na 60 dnů


Bc. Michaela Sobotková
8. 8. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Novela chce zlepšit platební morálku mezi podnikateli.

Foto: Fotolia.eu

chystase
 

Malí a střední dodavatelé  by měli být od března 2013 lépe chráněni před pozdními platbami za dodané zboží a služby. Vláda schválila novelu obchodního zákoníku, která má zlepšit platební morálku firem. Omezí se doba splatnosti faktur a úrok z prodlení bude vyšší.


 
Zlepšit platební morálku v obchodních vztazích si dala za cíl navrhovaná právní úprava. Novela obchodního zákona, která vychází z evropské směrnice, navrhuje nastavit maximální dobu splatnosti na 60 dnů. V případech, kdy je obsahem vzájemného závazku dodat zboží nebo službu za úplatu veřejnoprávní korporaci, je lhůta 60 dnů stanovena jako maximální možná lhůta splatnosti. U jiných obchodních vztahů je možné šedesátidenní splatnost překročit pouze ve výjimečných případech.
 
Pokud novelu zákonodárci schválí, změna by čekala také sazbu úroku z prodlení – měla by být ve výši minimálně osmi procentních bodů nad referenční sazbou národní centrální banky (místo dnešních sedmi procent). U států, které jsou členy eurozóny, se tato sazba bude odvíjet od referenční sazby Evropské centrální banky.
 
„Cílem je boj proti nešvaru, kterým je, že mnohé dodané zboží či služby jsou zaplaceny mnohem později, než bylo ujednáno. Taková praxe má negativní dopad na likviditu a komplikuje finanční řízení podniku. Důsledkem může být druhotná platební neschopnost dodavatelů zboží a služeb. Riziko se zvyšuje v dobách hospodářské krize, kdy je financování podnikatelských subjektů mnohem obtížnější,“ zdůvodňuje novelu ministerstvo spravedlnosti, které novou právní úpravu připravilo, ve své zprávě.

Náklady na vymožení pohledávky zaplatí dlužník

 
Věřitelé by měli mít také možnost vymáhat po dlužníkovi částku, která představuje náklady na vymožení pohledávky v paušální výši. Zároveň je stanovena i maximální doba trvání přejímky zboží či služeb, která by neměla v členských státech Evropské unie překročit lhůtu 30 dnů.

Překročit třicetidenní dobu by mělo být možné například v případě zvlášť složitých smluv, pokud je to výslovně dohodnuto ve smlouvě nebo v zadávací dokumentaci a pokud to není ve vztahu k věřiteli nespravedlivé.

Pokud novela projde celým legislativním procesem, začne platit od března roku 2013.


Zdroj: Vláda, Ministerstvo spravedlnosti
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Radek
22. 4. 2013 16:52:04
To je sice hezké, že se upravila doba splatnosti faktur ale osobně si nejsem jistý, že to nečemu pomůže. Spíše bych snižil ochranu dlužníků fyzických osob aby se mohli dlužníci bezproblému zveřejňovat třeba někde na internetu.

Co se týká právnických osob, tak pokud mi někdo neproplatí fakturu včas, tak ho upomenu dopisem a pak ho ihned zveřejním na webu www.dluzis.cz
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Accountant consulting Pra
Vedení účetnictví a daňové evidence
www.acprague.cz

Fa Milan Šulovský
prodloužená záruka o 3 roky
www.sulovskymilan.cz

Daňový kalendář

26. 8. 2019 Souhrnné hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Kontrolní hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Přiznání DPH (za červenec 2019)
2. 9. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,77 Kč
-0,020 Kč
23,27 Kč
0,013 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 23.08.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru