Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Splatnost faktur se omezí na 60 dnů


Bc. Michaela Sobotková
8. 8. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Novela chce zlepšit platební morálku mezi podnikateli.

Foto: Fotolia.eu

chystase
 

Malí a střední dodavatelé  by měli být od března 2013 lépe chráněni před pozdními platbami za dodané zboží a služby. Vláda schválila novelu obchodního zákoníku, která má zlepšit platební morálku firem. Omezí se doba splatnosti faktur a úrok z prodlení bude vyšší.


 
Zlepšit platební morálku v obchodních vztazích si dala za cíl navrhovaná právní úprava. Novela obchodního zákona, která vychází z evropské směrnice, navrhuje nastavit maximální dobu splatnosti na 60 dnů. V případech, kdy je obsahem vzájemného závazku dodat zboží nebo službu za úplatu veřejnoprávní korporaci, je lhůta 60 dnů stanovena jako maximální možná lhůta splatnosti. U jiných obchodních vztahů je možné šedesátidenní splatnost překročit pouze ve výjimečných případech.
 
Pokud novelu zákonodárci schválí, změna by čekala také sazbu úroku z prodlení – měla by být ve výši minimálně osmi procentních bodů nad referenční sazbou národní centrální banky (místo dnešních sedmi procent). U států, které jsou členy eurozóny, se tato sazba bude odvíjet od referenční sazby Evropské centrální banky.
 
„Cílem je boj proti nešvaru, kterým je, že mnohé dodané zboží či služby jsou zaplaceny mnohem později, než bylo ujednáno. Taková praxe má negativní dopad na likviditu a komplikuje finanční řízení podniku. Důsledkem může být druhotná platební neschopnost dodavatelů zboží a služeb. Riziko se zvyšuje v dobách hospodářské krize, kdy je financování podnikatelských subjektů mnohem obtížnější,“ zdůvodňuje novelu ministerstvo spravedlnosti, které novou právní úpravu připravilo, ve své zprávě.

Náklady na vymožení pohledávky zaplatí dlužník

 
Věřitelé by měli mít také možnost vymáhat po dlužníkovi částku, která představuje náklady na vymožení pohledávky v paušální výši. Zároveň je stanovena i maximální doba trvání přejímky zboží či služeb, která by neměla v členských státech Evropské unie překročit lhůtu 30 dnů.

Překročit třicetidenní dobu by mělo být možné například v případě zvlášť složitých smluv, pokud je to výslovně dohodnuto ve smlouvě nebo v zadávací dokumentaci a pokud to není ve vztahu k věřiteli nespravedlivé.

Pokud novela projde celým legislativním procesem, začne platit od března roku 2013.


Zdroj: Vláda, Ministerstvo spravedlnosti
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Radek
22. 4. 2013 16:52:04
To je sice hezké, že se upravila doba splatnosti faktur ale osobně si nejsem jistý, že to nečemu pomůže. Spíše bych snižil ochranu dlužníků fyzických osob aby se mohli dlužníci bezproblému zveřejňovat třeba někde na internetu.

Co se týká právnických osob, tak pokud mi někdo neproplatí fakturu včas, tak ho upomenu dopisem a pak ho ihned zveřejním na webu www.dluzis.cz
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
PALABA a.s.
Společnost vlastnící a spravující areál Komerční zóny Slaný
www.palaba.cz

SLUTO - nejen účetnictví
Účetní kancelář roku 2019!
www.vedeni-ucetnictvi.cz

Daňový kalendář

25. 5. 2020 Přiznání DPH (za duben 2020)
25. 5. 2020 Souhrnné hlášení (za duben 2020)
25. 5. 2020 Kontrolní hlášení (za duben 2020)
1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,21 Kč
-0,005 Kč
24,95 Kč
0,212 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 22.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru