Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Radniční noviny a časopisy nemají sloužit k jednostranné propagandě


Bc. Michaela Sobotková
1. 2. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Čtenáři tisku vydávaného obcemi a městy by měli být objektivně informováni o místním dění a nemělo by docházet k jednostranné propagandě vedení radnice. Takové novinky chce prosadit novela tiskového zákona.


 
Noviny a časopisy vydávané radnicemi by měly poskytovat objektivní a vyvážené informace, navrhuje nová právní úprava tiskového zákona. Vydavatel takového periodika bude muset poskytnout přiměřený prostor všem členům zastupitelstva dané obce, města, městské části či kraje pro vyjádření názoru.
 
Pokud by to vydavatel nedodržel, měl by člen zastupitelstva právo na uveřejnění doplňující informace. Navrhovaná právní úprava dává opozičnímu zastupiteli také možnost přezkumu svého požadavku soudní cestou.
 
Návrh novely vyplývá ze zkušenosti, kdy jsou tištěná periodika vydávaná radnicemi zneužívána k vlastní propagandě politické síly, která je aktuálně ve vedení města či obce. Radniční noviny či časopisy také obvykle neobsahují názory odlišné od názorů vedení úřadu.
Nekonfliktní témata
Radniční periodika bývají často zaplňována na úkor důležitých témat takzvanými nekonfliktními tématy. Například sportem či kulturními aktivitami. Řešení důležitých záležitostí obcí a rozhodnutí vedení radnic bývají většinou v ústraní. Dochází také k vyčleňování nesouhlasných příspěvků čtenářů, které nejsou publikovány.
 
„Novela hodlá upravit pravidla pro vydávání radničních periodik tak, aby veřejnost byla objektivně informována o případných diskusích na půdě poradních orgánů měst a obcí a jednotlivých názorových postojích členů této rady. Nikoli, aby byl lidem předsunut konečný výsledek těchto debat s tím, že se jedná o jediné možné řešení problému. Navíc bez možnosti znát opačný názor či jiné alternativy řešení,“ uvedl mluvčí vlády Jan Osúch.


Zdroj: Vláda
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
ÚčtujemeProVás.cz
Vedeme účetnictví, daňovou evidenci a zpracováváme daňová přiznání.
www.uctujemeprovas.cz

SOFTWATER s.r.o.
Máme řešení pro Vaši tvrdou vodu
www.softwater.cz

Daňový kalendář

26. 8. 2019 Souhrnné hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Kontrolní hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Přiznání DPH (za červenec 2019)
2. 9. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,78 Kč
0,045 Kč
23,22 Kč
-0,017 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 19.08.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru