Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Radniční noviny a časopisy nemají sloužit k jednostranné propagandě


Bc. Michaela Sobotková
1. 2. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Čtenáři tisku vydávaného obcemi a městy by měli být objektivně informováni o místním dění a nemělo by docházet k jednostranné propagandě vedení radnice. Takové novinky chce prosadit novela tiskového zákona.


 
Noviny a časopisy vydávané radnicemi by měly poskytovat objektivní a vyvážené informace, navrhuje nová právní úprava tiskového zákona. Vydavatel takového periodika bude muset poskytnout přiměřený prostor všem členům zastupitelstva dané obce, města, městské části či kraje pro vyjádření názoru.
 
Pokud by to vydavatel nedodržel, měl by člen zastupitelstva právo na uveřejnění doplňující informace. Navrhovaná právní úprava dává opozičnímu zastupiteli také možnost přezkumu svého požadavku soudní cestou.
 
Návrh novely vyplývá ze zkušenosti, kdy jsou tištěná periodika vydávaná radnicemi zneužívána k vlastní propagandě politické síly, která je aktuálně ve vedení města či obce. Radniční noviny či časopisy také obvykle neobsahují názory odlišné od názorů vedení úřadu.
Nekonfliktní témata
Radniční periodika bývají často zaplňována na úkor důležitých témat takzvanými nekonfliktními tématy. Například sportem či kulturními aktivitami. Řešení důležitých záležitostí obcí a rozhodnutí vedení radnic bývají většinou v ústraní. Dochází také k vyčleňování nesouhlasných příspěvků čtenářů, které nejsou publikovány.
 
„Novela hodlá upravit pravidla pro vydávání radničních periodik tak, aby veřejnost byla objektivně informována o případných diskusích na půdě poradních orgánů měst a obcí a jednotlivých názorových postojích členů této rady. Nikoli, aby byl lidem předsunut konečný výsledek těchto debat s tím, že se jedná o jediné možné řešení problému. Navíc bez možnosti znát opačný názor či jiné alternativy řešení,“ uvedl mluvčí vlády Jan Osúch.


Zdroj: Vláda
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Hasicí přístroje
revize-opravy-prodej
www.hasicipristroj.cz

KRAJAN
Radost z jídla. Výroba hotových teplých a chlazených jídel.
www.krajan.cz

Daňový kalendář

27. 5. 2019 Souhrnné hlášení (za duben 2019)
27. 5. 2019 Kontrolní hlášení (za duben 2019)
27. 5. 2019 Přiznání DPH (za duben 2019)
31. 5. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,83 Kč
0,010 Kč
23,09 Kč
-0,090 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 24.05.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru