Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Nový živnostenský zákon usnadní podnikání


Bc. Michaela Sobotková
23. 11. 2011
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Novela živnostenského zákona usnadní firmám i stěhování.

Foto: Fotolia.eu

 

Až čtvrt miliardy korun ušetří podnikatelům novela živnostenského zákona. Zjednodušuje řadu povinností spojených s administrativou, některé dokonce čeká rušení.


 
Odstranit některé povinnosti, které sníží administrativní zátěž podnikání, se chystá novela živnostenského zákona. Podnikatelé už nebudou muset například označovat provozovnu identifikačním číslem, což se využívalo jen pro úřední statistiku. Identifikační číslo ale úplně nezanikne, jen si toto označení úředníci povedou sami a podnikateli odpadnou starosti s tím spojené.
 
Rušením některých povinností podnikatelé uspoří více než 250 milionů korun ročně. „Jsou to peníze, které zůstanou podnikatelskému sektoru ve snížených nákladech na administrativní zátěž,“ uvedl předseda vlády Petr Nečas.
 
Veškeré změny údajů budou moci živnostníci oznamovat prostřednictvím centrálního registračního místa. Doteď museli tyto informace hlásit správě sociálního zabezpečení, finančnímu úřadu, úřadu práce a zdravotní pojišťovně. A to i v případě, že neplnili oznamovací povinnost vůči živnostenskému úřadu.
 
Novela živnostenského zákona počítá také s rozšířením nabídky služeb registračních míst, kam je možné změny nahlásit.
Usnadní stěhování firmy
Zákon upouští i od povinného oznamování změny adresy místa podnikání při současné změně bydliště živnostníka na totožnou adresu. Díky elektronizaci veřejné správy je totiž zbytečné, aby byli podnikatelé i nadále zatěžování těmito administrativními povinnostmi. Úřady a instituce si je totiž dokážou předat samy mezi sebou.
 
S usnadněním počítá i novela zákona o správních poplatcích. „Navazující novela zákona o správních poplatcích reaguje právě na skutečnost, že stávající úprava živnostenského zákona již nevyžaduje, aby podnikatel oznamoval změny, které jsou již zaznamenány v obchodním rejstříku nebo v jiných registrech veřejné správy,“ zmínil premiér Nečas.
 
Změna zákona o nemocenském pojištění pak navazuje na novou úpravu provedenou v živnostenském zákoně a zajišťuje věcnou provázanost obou předpisů.


Zdroj: Vláda
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Vyřešíme Vaše DLUHY
oddlužení dle zákona


AGV-Rathouský
Vrata, brány, stínění - dodávka a montáž
www.agv-rathousky.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,07 Kč
-0,205 Kč
24,66 Kč
-0,342 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 26.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru