Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Nový živnostenský zákon usnadní podnikání


Bc. Michaela Sobotková
23. 11. 2011
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Novela živnostenského zákona usnadní firmám i stěhování.

Foto: Fotolia.eu

 

Až čtvrt miliardy korun ušetří podnikatelům novela živnostenského zákona. Zjednodušuje řadu povinností spojených s administrativou, některé dokonce čeká rušení.


 
Odstranit některé povinnosti, které sníží administrativní zátěž podnikání, se chystá novela živnostenského zákona. Podnikatelé už nebudou muset například označovat provozovnu identifikačním číslem, což se využívalo jen pro úřední statistiku. Identifikační číslo ale úplně nezanikne, jen si toto označení úředníci povedou sami a podnikateli odpadnou starosti s tím spojené.
 
Rušením některých povinností podnikatelé uspoří více než 250 milionů korun ročně. „Jsou to peníze, které zůstanou podnikatelskému sektoru ve snížených nákladech na administrativní zátěž,“ uvedl předseda vlády Petr Nečas.
 
Veškeré změny údajů budou moci živnostníci oznamovat prostřednictvím centrálního registračního místa. Doteď museli tyto informace hlásit správě sociálního zabezpečení, finančnímu úřadu, úřadu práce a zdravotní pojišťovně. A to i v případě, že neplnili oznamovací povinnost vůči živnostenskému úřadu.
 
Novela živnostenského zákona počítá také s rozšířením nabídky služeb registračních míst, kam je možné změny nahlásit.
Usnadní stěhování firmy
Zákon upouští i od povinného oznamování změny adresy místa podnikání při současné změně bydliště živnostníka na totožnou adresu. Díky elektronizaci veřejné správy je totiž zbytečné, aby byli podnikatelé i nadále zatěžování těmito administrativními povinnostmi. Úřady a instituce si je totiž dokážou předat samy mezi sebou.
 
S usnadněním počítá i novela zákona o správních poplatcích. „Navazující novela zákona o správních poplatcích reaguje právě na skutečnost, že stávající úprava živnostenského zákona již nevyžaduje, aby podnikatel oznamoval změny, které jsou již zaznamenány v obchodním rejstříku nebo v jiných registrech veřejné správy,“ zmínil premiér Nečas.
 
Změna zákona o nemocenském pojištění pak navazuje na novou úpravu provedenou v živnostenském zákoně a zajišťuje věcnou provázanost obou předpisů.


Zdroj: Vláda
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Účetní kancelář
Účetní kancelář Jana Jarochová
jarochova.webnode.cz

Sklenářství Limpido
Nabízíme veškeré sklenářské práce a rámování obrazů
www.sklenarstvi-vyskov.cz

Daňový kalendář

26. 8. 2019 Souhrnné hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Kontrolní hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Přiznání DPH (za červenec 2019)
2. 9. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,74 Kč
-0,145 Kč
23,24 Kč
0,025 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 16.08.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru