Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Novela insolvenčního zákona má zabránit šikaně podnikatelů


Bc. Michaela Sobotková
3. 10. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Prezident podepsal novelu insolvenčního zákona. Novela reaguje na rozmáhající se praxi v podávání bezdůvodných insolvenčních návrhů ze strany věřitelů. Soudům umožňuje takové návrhy nejen odmítat, ale i pokutovat.


 

Všichni podnikatelé, kteří se setkali s nepravdivým obviněním, že je jejich společnost v úpadku, si mohou oddechnout. Zákonodárci chtějí dát těmto praktikám přítrž a odsouhlasili novelu insolvenčního zákona, která zpřísní „pravidla hry“.

I když má zahájení insolvenčního řízení pouze informační charakter a neznamená automaticky úpadek dlužníka (o něm rozhoduje až soud), může okolí tuto informaci vnímat tak, že se firma nachází ve finančních problémech a stává se nedůvěryhodnou. Toho někteří věřitelé rádi zneužívají a podávají bezdůvodné insolvenční návrhy, které mohou vést k likvidaci i těch firem, které jsou z ekonomického hlediska zdravé a žádné potíže s placením nemají.

„Někteří věřitelé podávají insolvenční návrhy na své konkurenty se záměrem poškodit je na pověsti a vyřadit je tak z konkurenčního boje. Cílem schváleného návrhu je proto zamezit takovému podávání návrhů na zahájení insolvenčního řízení ze strany věřitelů, které je vedeno nepoctivými úmysly,“ popsal už dříve bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Novela počítá s tím, že pokud soud uzná daný insolvenční návrh za bezdůvodný, bude za něj navrhovateli hrozit mnohatisícová pokuta. Soud bude muset do sedmi dnů přezkoumat, zda návrh na vyhlášení konkurzu není zcela bezdůvodný. Věřitelé budou muset také skládat určitou částku určenou na krytí případných škod, které by mohly návrhem vzniknout.

Insolvenční návrhy šikanózního charakteru jsou typické zejména pro sektory, které stojí na dlouhodobých a opakujících se vztazích. Nejčastějším terčem je obor stavebnictví. Častým cílem jsou ale také známé společnosti, které tak mohou ztratit dobrou reputaci.Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Strojírny Cheb a.s.
Zakázková výroba ocelových konstrukcí,technologických celků
www.strojcheb.cz

TRIDES s.r.o.
Prodej hadic, koncovek, spojek, spon, objímek, pryže, příslušenství

Daňový kalendář

16. 9. 2019 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
25. 9. 2019 Přiznání DPH (za srpen 2019)
25. 9. 2019 Souhrnné hlášení (za srpen 2019)
25. 9. 2019 Kontrolní hlášení (za srpen 2019)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,85 Kč
0,015 Kč
23,29 Kč
-0,279 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 13.09.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru