Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Novela chce umožnit doložení energetické náročnosti budovy vyúčtováním energií za tři roky zpět


Bc. Michaela Sobotková
14. 5. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Novela chce navrhovanými změnami pomoci zejména vlastníkům starších rodinných domů a bytů.

Foto: Fotolia.eu

chystase
 

Novela zákona o hospodaření energií zavedla od roku 2013 vlastníkům bytů a domů povinnost zpracovat průkaz energetické náročnosti budovy. Ministerstvo průmyslu a obchodu chce tyto povinnosti zmírnit.


 
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chce upravit zákon o hospodaření energií, který se týká povinnosti zpracování průkazu energetické náročnosti budovy. Vedle povinnosti zpracovat průkaz chce novela zákona zavést také možnost doložit energetickou náročnost budovy vyúčtováním energií za uplynulé tři roky. Navrhovanými změnami chce pomoci hlavně vlastníkům starších rodinných domů a bytů.
 
Zavedení povinnosti zpracovávat a dokládat průkazy vyplývají z implementace evropské směrnice o energetické náročnosti budov. Tato směrnice byla přenesena do zákona o hospodaření energií. Od 1. ledna 2013 pak začala platit povinnost mít průkaz při prodejích a pronájmech budov.
 
MPO se rozhodlo rozšířit stávající ustanovení v zákoně a dát možnost informovat o energetické spotřebě budovy pomocí vyúčtování. „Brusel na takovouto alternativu nemyslel, i když má stejnou informační hodnotu jako průkaz, a není potřeba za tuto informaci platit,“ uvedl k tomu ministr Martin Kuba.
 
V navrhované úpravě zákona bude tato možnost rozšířena i pro vlastníky budov, společenství vlastníků jednotek nebo vlastníky jednotky v případě prodeje a pronájmu budov.
 
„Navrhovanými změnami chceme pomoci hlavně vlastníkům starších rodinných domů a bytů, kterých se povinnost pořízení energetických štítků obzvlášť dotýká,“ dodal Martin Kuba.

Památkově chráněné budovy a budovy v památkových zónách

V dalším bodě navrhuje ministerstvo odstranit zbytečnou administrativu, kterou musejí podstoupit majitelé památkově chráněných budov a budov v památkových zónách. Pokud novela projde legislativním procesem, nebude potřeba dokládat tuto skutečnost, která je zřejmá z katastru nemovitostí, závazným stanoviskem orgánů památkové péče.
 
„Dospěli jsme k závěru, že pro naplnění rámce směrnice, to je ochrana zákazníka, je dostatečné umožnit dotčeným stranám zvolit si doložení energetické spotřeby budovy průkazem nebo vyúčtováním dodávek energií za uplynulé tři roky. Tímto opatřením zajistíme povinné poskytování informací o energetické náročnosti budovy, ale zároveň dáme lidem možnost volby,“ uzavřel ministr Kuba.


Související článek:
Průkaz energetické náročnosti budovy


Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Chlada
14. 5. 2013 8:49:26
Je fakt, že podle názoru odborníků vyúčtování o spotřebě energií ani zdaleka nemohou nahradit energetický průkaz budovy, neboť podávají jen informaci o tom, jak kdo doma šetří nebo "plýtvá" teplem, nikoli o tom, jak energeticky kvalitní je daná budova. Ale na druhou stranu získat energetický průkaz u složitých staveb se může velmi prodražit.
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
mihocar s.r.o.
Firma mihocar s.r.o. se zabývá prodejem použitých náhradních autodílů.
www.mihocar.cz

Ing. Bubniak - DKIB s.r.o
Daňově poradenská a účetní kancelář - "Překvapivě dobré řešení!"
www.bubniak.cz

Daňový kalendář

25. 5. 2020 Přiznání DPH (za duben 2020)
25. 5. 2020 Souhrnné hlášení (za duben 2020)
25. 5. 2020 Kontrolní hlášení (za duben 2020)
1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,28 Kč
0,065 Kč
25,00 Kč
0,050 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 25.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru