Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Investiční pobídky můžou čerpat i firmy zabývající se výzkumem a vývojem


Bc. Michaela Sobotková
26. 10. 2011
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Vláda schválila nový zákon o investičních pobídkách. Nově nabízí podporu i pro služby a výzkum.


 
Společnosti zabývající se výzkumem a vývojem nebo strategickými službami, například vývojem softwaru, budou nově moct čerpat investiční pobídky. Doba, po kterou mohou společnosti využít slevu na dani, se také prodlouží z pěti na deset let. To jsou hlavní změny, které navrhlo Ministerstvo průmyslu a obchodu v novele zákona o investičních pobídkách.
 
Novela zavádí mimo jiné i nový institut strategického investora, který bude moct získat přímou investiční dotaci.
 
„Cílem novely je přilákat do České republiky firmy zaměřené na náročné technologie nebo služby, jako jsou například vývojové laboratoře velkých firem nebo významná softwarová centra,“ vysvětluje důvody pro změny v systému investičních pobídek ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.
 
V globalizované ekonomice nejsou v lákání investic konkurenty České republiky jen země střední Evropy. „Investorovi typu velké softwarové firmy je do značné míry lhostejné, zda zakotví u nás, v Singapuru nebo třeba ve Velké Británii. Právě takový typ podniků k nám chceme lákat a právě jim musíme být schopni nabídnout dostatečně atraktivní podmínky, což změny navržené v novele zákona umožňují,“ podotýká Petr Očko, ředitel sekce fondů EU, výzkumu a vývoje Ministerstva průmyslu a obchodu.
 
Právě v mezinárodním srovnání už český systém pobídek přestával být konkurenceschopný, což se potom odráží i v rozhodování investorů. „Desetiletou dobu na uplatnění slevy na dani nabízí třeba Maďarsko. Flexibilnější systémy než u nás jsou dnes například v Polsku nebo v Německu a navrhovaná přímá kapitálová podpora investic je obvyklá v Kanadě, v Německu nebo třeba na Slovensku,“ nabízí mezinárodní srovnání Miroslav Křížek, generální ředitel agentury CzechInvest.
 
Základní parametry investičních pobídek zůstanou i po přijetí novely Parlamentem zachované. Firmy tedy budou moci dál získat až 40 procent ze svých nákladů na expanzi do České republiky zpět v podobě investičních pobídek.
Investice aspoň 100 milionů korun
„Maximální výše podpory je vždy přesně daná a není ji možné překročit. Ani navrhované prodloužení slevy na dani tedy nijak nezmění její maximální výši, která zůstane stejná jako doposud. Firmy ale získají větší flexibilitu při plánování svých projektů,“ říká Petr Očko.
 
Pro získání investičních pobídek musejí výrobní podniky v České republice investovat alespoň sto milionů korun. Případně jen polovinu, pokud se rozhodnou jít do regionu s vysokou nezaměstnaností.
 
„Vedle lákání investic s vysokou přidanou hodnotou bude systém pobídek investory stále motivovat k tomu, aby u nás vytvářeli nová pracovní místa, a to zvlášť v regionech, kde je to nejvíc potřeba,“ dodává ministr Kocourek. Podle aktuálních statistik u nás investoři podpoření pobídkou vytvořili už přes 135 tisíc nových pracovních míst. Nejvíc jich vzniklo v Ústeckém kraji.
 
Společnosti, které se v České republice rozhodnou vybudovat nebo rozšířit své technologické centrum, musí pro získání investičních pobídek vytvořit alespoň 50 nových pracovních míst, a do svého podnikání musí vložit nejméně 10 milionů korun. Pokud chtějí na pobídky dosáhnout firmy ze sektoru strategických služeb, musí vytvořit alespoň 40 nových pracovních míst, když budují centrum pro vývoj softwaru, nebo nejméně 100 nových pracovních míst, pokud se věnují jiné činnosti.
 
„Díky inovovanému systému investičních pobídek tak bude Česká republika schopná podpořit podnikání napříč všemi klíčovými obory podnikání i velikostí firem. Zatímco pobídky odpovídají na potřeby spíše větších podniků, pro ty malé a střední můžeme nabídnout podporu z evropských fondů, zejména z Operačního programu Podnikání a inovace. A pro ty nejmenší, pro ty, které možná ještě ani nevznikly, připravujeme k brzkému spuštění speciální seed fond růstového kapitálu, který se zaměří na podporu vzniku vysoce inovativních firem,“ uzavírá ministr Kocourek.


Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Účetnictví a mzdy
Vedení účetnictví, mezd a daňové evidence.
www.kamilanavratilova.cz

Bassau CZ
Prodej vonných esencí pro sauny, parní lázně, servis bazénů, vířivek
www.bassau.cz

Daňový kalendář

16. 9. 2019 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
25. 9. 2019 Přiznání DPH (za srpen 2019)
25. 9. 2019 Souhrnné hlášení (za srpen 2019)
25. 9. 2019 Kontrolní hlášení (za srpen 2019)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,85 Kč
0,015 Kč
23,29 Kč
-0,279 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 13.09.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru