Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Firmy budou od příštího roku trestně odpovědné


Bc. Michaela Sobotková
27. 10. 2011
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Firmy budou od roku 2012 odpovědné za trestné činy spáchané jejich jménem, v rámci jejich činnosti nebo v jejich zájmu.

Foto: Fotolia.eu

 

Senát podpořil zákon o trestní odpovědnosti právnických osob. Firmy tak budou odpovědné za trestné činy spáchané jejich jménem, v rámci jejich činnosti nebo v jejich zájmu.


 
Pokuta, zabavení majetku nebo dokonce zrušení hrozí firmám v případě, že je soud uzná od příštího roku vinnými z trestné činnosti. Trestní odpovědnost na právnickou osobu dopadne i tehdy, pokud trestný čin spáchají její jednatelé, manažeři i samotní zaměstnanci, pokud by tím firma získala nějaký prospěch. Právnická osoba má být odpovědná i v případě, že se konkrétní viník nenajde.
 
Změna trestního práva má přispět k boji proti organizovanému zločinu a korupci. Firmy mohou být stíhány pro zhruba osm desítek trestných činů. Nechybí padělání peněz, krácení daní, provozování nepoctivých her a sázek, kuplířství, pohlavní zneužití nebo dětská pornografie.
 
„Konečně se zařadíme k mezinárodnímu společenství, které není ochotno tolerovat ani praní špinavých peněz, ani korupci, ani obchod s lidmi anebo sexuální zneužívání dětí. Odmítání právní úpravy trestní odpovědnosti právnických osob totiž znamenalo, že Česká republika doposud nemohla přistoupit k mnoha mezinárodním úmluvám, které tyto věci ošetřují,“ vyjádřila se k novele místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková.
 
Podle novely dostanou Češi zápis do rejstříku trestů, pokud budou odsouzení jinde v Evropské unii. Výjimku dostanou pouze prohřešky, které nejsou v České republice trestným činem. Zvýší se i poplatek za výpis z rejstříku trestů z 50 na 100 korun.


Zdroj: Senát PČR
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
i-servis.cz
Tvorba, optimalizace a provoz webů, redakční systémy a e-shopy.
www.i-servis.cz

Luna Ateliér s.r.o.
Výrobce reklamy, digitální tisk, LED osvětlení
www.luna.cz

Daňový kalendář

20. 7. 2019 Daňové přiznání MOSS (2. čtvrtletí 2019)
25. 7. 2019 Kontrolní hlášení (za červen 2019 a 2. čtvrtletí 2019)
25. 7. 2019 Přiznání DPH (za červen 2019)
25. 7. 2019 Přiznání DPH (za 2. čtvrtletí 2019)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,58 Kč
0,000 Kč
22,80 Kč
0,102 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 16.07.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru