Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Automobily by mohly mít značku na přání


Bc. Michaela Sobotková
5. 3. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích navrhuje i možnost zvolit si registrační značku na přání.

Foto: Fotolia.eu

 

Ministerstvo dopravy předloží vládě k projednání novelu zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Měla by zásadním způsobem změnit několik oblastí – registr a registraci vozidel, schvalování typu vozidla, stanici technické kontroly i stanici měření emisí.


 

Značka na přání by měla být jednou z novinek novely zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Lidé by měli mít možnost sami si zvolit jako registrační značku určitou kombinaci znaků. „Šli jsme vstříc přání veřejnosti, která vychází ze zkušenosti systému přidělování značek ze zahraničí. Zároveň jde o snahu, jak zabránit případné korupci,“ vyjádřil se ministr dopravy Pavel Dobeš.

Možností koupit si značku legálně, chce ministerstvo zabránit podplácení úředníků. Za značku podle vlastního přání zaplatí řidiči pro motorku pět tisíc korun, pro osobní auto jednou tolik. Lidé, kteří budou potřebovat i tabulku pro přívěs nebo nosič jízdních kol, zaplatí celkem 15 tisíc korun. Značku na přání by mělo být možné při každé změně auta přenášet. Neměla by být tedy vázána na konkrétní vozidlo nebo motorku, ale na majitele.

Úpravy se dočká také registrace a zápis změn údajů v registru. Zpřísní se požadavky na záznamy o změnách vlastníka nebo provozovatele vozidla i nová úprava vyřazení vozidel z provozu. Změna ve schvalování typu má zavést srozumitelnější úpravu schvalování typů silničních vozidel, systémů, konstrukčních částí a samostatných technických celků těchto vozidel.

V oblasti STK a SME by se mělo doplnit zejména chybějící vymezení povinností zúčastněných subjektů a jim odpovídající sankce. Za přetáčení tachometrů by hrozila pokuta až ve výši 50 tisíc korun. Za správní delikt podnikatele, například autoservisu, pokuta až pět milionů korun.

Novela zákona byla připravována průběžně už od roku 2007. „Dali jsme dostatečný prostor k připomínkám ze strany laické i odborné veřejnosti. Proto nás překvapuje reakce České asociace pojišťoven a České kanceláře pojistitelů, které přišli s výtkami doslova na poslední chvíli. Například ohledně toho, že registrační značka má být vázána na majitele vozidla,“ uvedl ministr Dobeš a dodal, že přidělování registračních značek konkrétním vlastníkům přinese nejvýhodnější a nejméně nákladné řešení.

Ministerstvo dopravy plánuje, že novela nabude platnosti již od letošního 1. července, pokud dojde k jejímu bezproblémovému schválení.Zdroj: Ministerstvo dopravy
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Majda-shop.cz
Internetové nákupní centrum vše pro Vaše děti, krásu, domov i kancelář
www.majda-shop.cz

ÚČETNICTVÍ PECH
Zpracování účetnictví, daňové evidence a mezd (nejen) pro Plzeň-sever
www.ucetnictvipech.cz

Daňový kalendář

26. 8. 2019 Souhrnné hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Kontrolní hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Přiznání DPH (za červenec 2019)
2. 9. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,74 Kč
-0,145 Kč
23,24 Kč
0,025 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 16.08.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru