Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Za roztrhané bankovky si nic nekoupíte


Bc. Michaela Sobotková
15. 7. 2011
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Od července platí nová úprava zákona o oběhu bankovek a mincí v oblasti výměny poškozených peněz.


 
Ohořelé, popsané nebo pomalované bankovky nemají od července už žádnou cenu. Lidé si za ně nic nekoupí, protože je v obchodě odmítnou, banky je rovnou bez náhrady zabaví.
 
Cílem úpravy zákona č. 136/2011 Sb. je především zlepšení kvality oběživa, stanovení postupů při zadržování bankovek a mincí podezřelých z padělání nebo pozměňování a stanovení práv a povinností subjektů, které působí v peněžním oběhu.
 
Zákon o oběhu bankovek a mincí nově upravuje postupy při výměně tuzemských bankovek a mincí. Banky provádějící pokladní operace a Česká národní banka (ČNB) zdarma vyměňují tuzemské bankovky a mince opotřebované oběhem či běžně poškozené, a to v případě, že:
 • Jsou celé (nechybí žádná část bankovky, případně chybí pouze části jejího okraje nebo obvodu) a skládají se nejvýše ze dvou částí, které nepochybně patří k sobě.
 • Jsou celistvé (bankovka tvořící souvislý celek) a celková plocha takové bankovky je větší než 50 procent.
Nestandardně poškozené české bankovky a mince zadržují banky provádějící pokladní operace a ČNB bez náhrady. Instituce, která takovou bankovku či minci zadržuje, vyplní potvrzení o zadržení bankovek a mincí. Vzor potvrzení je k dispozici ke stažení na internetových stránkách České národní banky.
Co je nestandardně poškozená bankovka?
 • Bankovka, jejíž obrazec je nečitelný, deformovaný nebo proděravělý.
 • Bankovka ohořelá nebo zetlelá.
 • Bankovka popsaná, pomalovaná, přetištěná, potištěná, obarvená, odbarvená, poškozená biologickým nebo jiným materiálem, nejde-li o nepatrná poškození, která nebrání dalšímu oběhu. Rozhodující, u těchto typů poškození je, zda je poškozená jen jedna, nebo obě strany bankovky. Nestandardně poškozené jsou bankovky, které jsou poškozené na obou stranách. Výjimkou jsou obarvené a odbarvené bankovky, které jsou obvykle poškozeny oboustranně. U obarvených a odbarvených bankovek záleží na tom, zda jsou rozeznatelné ochranné prvky. Pokud je obarvení průhledné, takže je rozeznatelný obrazec bankovky a její ochranné prvky, jde o běžně poškozenou bankovku. Když je barva neprůhledná, zakrývá obrazec bankovky a ztěžuje identifikaci ochranných prvků, jde o nestandardně poškozenou bankovku. Podobně se postupuje u odbarvených bankovek. Pokud je na bankovce rozeznatelný obrazec a ochranné prvky, jde o běžně poškozenou bankovku. Jestliže je odbarvená natolik, že jsou pochybnosti o její pravosti, jde o nestandardně poškozenou bankovku.
 • Bankovka poškozená nástražným zařízením na ochranu proti krádeži.
 • Bankovka skládající se z více než dvou částí.
Co je nestandardně poškozená mince?
 • Mince, jejíž obrazec nebo reliéf je nečitelný, její tvar je deformovaný.
 • Mince nastřižená nebo proděravělá.
 • Mince vyrobená z více částí, jejíž jednotlivé části jsou oddělené.
 • Mince, která je podélně rozštěpená v hraně na část s lícní a část s rubovou stranou.
 • Mince poškozená nástražným zařízením na ochranu proti krádeži.
Ve výjimečných a odůvodněných případech (například živelní pohroma nebo poškození nešťastnou náhodou) může ČNB rozhodnout o poskytnutí náhrady za nestandardně poškozené bankovky a mince. S žádostí o náhradu za nestandardně poškozenou bankovku nebo minci se jejich držitelé mohou obrátit na ČNB. Vzor žádosti je k dispozici ke stažení na webu ČNB a v pobočkách ČNB.
 
Pokud je nestandardně poškozená bankovka nebo mince zadržena bez náhrady obchodní bankou nebo pobočkou ČNB, a předložitel při vyplnění potvrzení o zadržení bankovek a mincí uvede okolnosti, jak k poškození došlo nebo zda poškozené peníze přijal od někoho jiného, bude ČNB potvrzení o zadržení považovat za podání žádosti o náhradu.
 
Poškozené bankovky a mince v cizí měně ČNB nepřijímá a nevyřizuje ani žádosti o výměnu poškozených cizozemských bankovek a mincí.


Zdroj: Česká národní banka
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
KAMAP s.r.o.
Počítačový servis a internetový obchod "vše pro domácnost a kancelář".
www.kamap.cz

MUNARO Trade s.r.o.
Vše pro kanceláře a sklady.

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,07 Kč
-0,205 Kč
24,66 Kč
-0,342 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 26.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru