Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Vyvlastnit pozemek půjde rychleji a jednodušeji


Bc. Michaela Sobotková
2. 4. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Vláda schválila novelu zákona o vyvlastňování, která by měla zjednodušit a hlavně zlevnit vyvlastňování pozemků. Právní úprava mění také způsob stanovení náhrady za vyvlastnění.


 

Efektivnější vyrovnání majetkových vztahů má zajistit dlouho očekávaná novela zákona o vyvlastňování. A to zejména v případě staveb veřejné dopravní a technické infrastruktury. Skončit by tak měly případné průtahy ze strany majitelů pozemků.

Právní úprava by měla změnit podmínky vyvlastnění, které by mělo být až tou poslední možností. Potřebná práva by měl stát získat spíše dohodou a vyvlastnění tak předejít. Návrh obsahuje i podrobně popsané postupy, především výčet náležitostí smluv nebo nutnost přiložení znaleckého posudku.

Změní se způsob stanovení výše náhrady za vyvlastnění. Až dosud měl majitel pozemku jistotu, že získá náhradu minimálně 420 korun za metr čtvereční. Nově by měla výše finančního odškodnění více odpovídat tomu, jak majitel pozemek skutečně využívá.

Soud bude moci také přihlédnout ke zvláštním okolnostem. „Pro lidi to bude výhodnější, protože budou moci získat vyšší cenu,“ vysvětlil předseda vlády Petr Nečas. Nebude tak docházet k rozhodování pouze na základě odhadní ceny. „Tam, kde se například jedná o pozemek, který je po několik generací v rukou svých majitelů, soud může přihlédnout k těmto zvláštním okolnostem a jeho cenu navýšit,“ dodal premiér. Zohledňuje se tak především nemajetková újma, ale i riziko, že znalec neposoudí hodnotu majetku správně.

Měl by se urychlit také průběh celého procesu vyvlastnění. Jestliže dojde k rozhodnutí o vyvlastnění, budou vysloveny dva samostatné výroky. Prvním je výrok o vyvlastnění práv při splnění náležitých podmínek k vyvlastnění. Druhým je výrok o náhradě za vyvlastnění, který určuje výši náhrady. Až nabude první výrok právní moci, bude možné zahájit například stavbu. A to i v případě, že bývalý vlastník bude v soudním řízení požadovat vyšší náhradu.

Novela zákona má za cíl zabránit spekulacím s vyvlastňovanými pozemky. Návrh počítá s takovým nastavením pravidel, které možnosti spekulace s pozemky zabrání. Návrh zákona, se kterým přišlo ministerstvo pro místní rozvoj, odpovídá modelu západoevropských zemí, například tomu německému.Zdroj: Vláda
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Marie
16. 8. 2018 10:41:28
Dobrý den,ajak dlouho celá záležitost trvá
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
PneuPremium.cz
Internetový obchod s pneumatikami, alu disky a příslušenstvím.
www.pneupremium.cz

Zmrzlinový stroj
Prodej, pronájem, servis zmrzlinových strojů na točenou zmrzlinu.
www.zmrzlinovy-stroj.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,28 Kč
0,065 Kč
25,00 Kč
0,050 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 25.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru