Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Všechny reformy byly během pětatřiceti minut schváleny


Bc. Michaela Sobotková
7. 11. 2011
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Všechny reformní zákony, které Senát vrátil, koalice prosadila v původním znění. Opozice zvažuje žalobu u Ústavního soudu.


 
Po šesti dnech obstrukcí se povedlo všechny vládní reformy, které vrátil k novému hlasování Senát, schválit. Už čekají jen na podpis prezidenta. Na změny se musíme připravit v oblasti zdravotnictví, nezaměstnanosti, v důchodech, daních, stavebním spoření i v práci.
 
Jaké zásadní změny můžeme očekávat?
1. DPH
Nižší sazba DPH se od roku 2012 zvedne z 10 na 14 procent. Základní zůstane zatím na 20 procentech. Rok 2013 by měl přinést další změnu – obě sazby by se měly sjednotit na 17,5 procent. V návrzích padla také čísla 19 nebo 20 procent. Sněmovnou prošel ale zatím návrh na postupné sjednocování.
 
Zvýšení dolní sazby bude mít vliv na zdražení potravin, knih, časopisů, dětských plen i autosedaček, léků, vstupného na kulturní akce nebo ubytovacích služeb.
2. Stavební spoření
Reforma se promítne do snížení státního příspěvku na stavební spoření. Maximálně to budou dva tisíce korun za rok. Stát si navíc ve spoření ubere 15 procent z každého připsaného úroku. Změny se dotknou i již uzavřených smluv.
3. Penze
Promění se i penzijní systém. Od roku 2013 zavede důchodová reforma druhý pilíř, který bude dobrovolný. Zájemci o tento systém budou moci vyvádět tři procenta ze sociálního pojištění, které činí dnes zhruba 28 procent hrubé mzdy. Další dvě procenta ze základu pro výpočet odvodu na sociální pojištění budou ale muset přidat povinně ze svého.
 
Jestliže do druhého pilíře lidé jednou vstoupí, už z něj nebudou moci odejít. Lidé se pro něj budou moci rozhodnout do 35 let. Těm, kterým bude v době začátku reformy více, musí se rozhodnout, jestli se zapojí do nového důchodového pilíře do 31. prosince 2012.
4. Zdravotnictví
Zdravotní reforma zavádí rozdělení poskytovaných služeb na standardní a nadstandardní. Za každý den strávený v nemocnici si lidé připlatí 40 korun. Nově bude denní sazba tedy 100 korun.
 
Léky do 50 korun a doplňkové a podpůrné přípravky si pacienti budou hradit ze svých peněženek. Třicetikorunový poplatek se bude nově platit za recept, ne za každou položku na receptu zvlášť. Z pojištění nebudou hrazené léky, které si lidé mohou koupit bez receptu.
 
Novela počítá také s hrazením očkování proti rakovině děložního čípku dívkám ve věku od 13 do 14 let. Pojišťovny budou ženám platit čtyři pokusy při asistované reprodukci místo tří. Ale jen v případě, že v prvních dvou pokusech se bude používat pouze jedno embryo.
5. Nezaměstnanost
Pokud budete brát od roku 2012 podporu v nezaměstnanosti déle jak dva měsíce, může vám úřad práce nabídnout výkon veřejné služby až na 20 hodin týdně. Pokud nabídku nepřijmete, připravíte se o další pobírání podpory nebo o dávky v hmotné nouzi. Ministerstvo ale přislíbilo, že tato možnost bude využívána citlivě. Především u dlouhodobě nezaměstnaných, u kterých se předpokládá, že systém zneužívají.
6. Práce
Změní se výše odstupného v zaměstnání. Bude závislé na tom, kolik let lidé u jednoho zaměstnavatele odpracují. Po jednom roku na jednom místě budou mít nárok na jeden plat, po dvou letech na dva odstupné platy, a teprve po třech letech a více na tříplatové odstupné.
 
Mění se mimo jiné i pravidla pro dohodu o provedení práce a nově může zaměstnavatel také zahrnout práci přesčas do základní mzdy. Zaměstnavatel bude muset zaplatit přesčas po odpracování prvních 150 přesčasových hodin v daném kalendářním roce, pokud se na tom dohodne se zaměstnancem.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Od července již nebude povinné testování ve firmách

17. 6. 2021 | Od 1. července nebude nadále nutné testovat zaměstnance. Stejné opatření bude platit také pro osoby samostatně výdělečně činné, které se dosud také musely testovat. V současné době se již nemusí nosit roušky v zaměstnání, pokud zaměstnanec pracuje na jednom pracovním místě a setkává se pouze se spolupracovníky.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
TJ SLAVOJ VELKÉ PAVLOVICE
Turistická ubytovna TJ Slavoj Vám nabízí nejlevnější ubytování v místě
www.ubytovani-velke-pavlovice.cz

TRIDES s.r.o.
Prodej hadic, koncovek, spojek, spon, objímek, pryže, příslušenství

Daňový kalendář

25. 6. 2021 Přiznání DPH (za květen 2021)
25. 6. 2021 Kontrolní hlášení (za květen 2021)
25. 6. 2021 Souhrnné hlášení (za květen 2021)
1. 7. 2021 Přiznání k dani z příjmů za rok 2020 (prodloužený termín)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,52 Kč
0,010 Kč
21,45 Kč
0,079 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 18.06.2021

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru