Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Vláda dala zelenou centrálnímu registru přestupků


Bc. Michaela Sobotková
28. 2. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Zavedení centrálního registru přestupků zpřísní postihy za drobnou majetkovou činnost. Opakování přestupků povede k přísnějším sankcím.


 
Výsledkem boje proti drobné majetkové činnosti bude vznik centrálního registru přestupků. Až dosud se jednotlivé přestupky pachatelům nesčítaly a chyběl tak účinný nástroj pro jejich potrestání. Registr má zpřísnit podmínky za přestupkovou recidivu. Tím by se měla omezit drobná kriminalita.
 
Zaznamenávat se budou takové přestupky, které by v případě opakování měly být trestným činem. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila klade vláda v tomto případě důraz zejména na oblast majetkových trestných činů.
 
Právě tento typ trestné činnosti se podle něj v poslední době stále rozšiřuje. Škody se navíc nesčítají a v případě, že je škoda nižší než pět tisíc korun, jedná se pouze o přestupek. „Státu pak chybí účinný nástroj proti takovému jednání,“ vysvětlil ministr spravedlnosti. O trestný čin se bude jednat až při třetím provinění. Měly by se za ně ukládat primárně alternativní tresty.
Uložení vyšších sankcí
Centrální ani místní registr všech přestupků v současnosti neexistuje. Fungují pouze dílčí evidence, které si vedou jednotlivé orgány řešící přestupky. Centrální registr umožní sdílet informace i dalším orgánům, které na základě záznamu o předchozích přestupcích pachatele mohou informace zohlednit a uložit vyšší sankce.
 
Registr přestupků má být zřízen při Rejstříku trestů jako informační systém veřejné správy. Zapisovat do něj bude mít možnost vždy ten správní orgán, který řešil přestupek v prvním stupni řízení.
 
Vláda schválila variantu vzniku a provozu registru, která vyšla na základě analýzy jako ekonomicky nejšetrnější. Náklady na provoz mají ročně činit 8,1 milionu korun, cena realizace systému se odhaduje ve výši 31 milionů korun.
 
Návrh klade velký důraz na transparentnost celého systému. Vystavená data bude proto moci měnit či mazat pouze ten, který údaje o přestupku zaslal do registru přestupků. Veškeré přístupy bude systém zaznamenávat, všechny informace pak budou snadno dohledatelné.


Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti, Vláda
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Kompenzační bonus pro společníky malých s. r. o.

28. 5. 2020 | Společníci malých s. r. o. si budou moci podávat žádost o kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně za období od 12. 3. do 8. 6. 2020. Sněmovna dnes přehlasovala Senát.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
ÚČETNICTVÍ UMB s.r.o.
Vedení účetnictví, mzdy, správa pohledávek, daňové poradenství.
www.umb.cz

RAZÍTKA a VIZITKY
EXPRESNÍ výroba razítek a vizitek
www.4321.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,92 Kč
-0,100 Kč
24,17 Kč
-0,353 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 29.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru