Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Spotřebitelské úvěry budou mít přísnější pravidla


Bc. Michaela Sobotková
30. 8. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

U lidí, kteří si budou chtít vzít spotřebitelský úvěr, budou muset věřitelé zjišťovat, zda ho budou schopni splácet.

Foto: Fotolia.eu

 

Novela zákona o spotřebitelském úvěru z dílny ministerstva financí má zamezit některým neférovým praktikám poskytovatelů úvěrů. Novela, kterou už schválila vláda, počítá s celkovým zlepšením postavení spotřebitelů těchto úvěrů.


 
Ještě před tím, než spotřebitel dostane úvěr, bude muset věřitel zjistit schopnost spotřebitele úvěr splácet. Teprve poté mu bude moci úvěr poskytnout. Nově to uloží zákon o spotřebitelském úvěru.
 
Návrh obsahuje také zákazy, které mají přispět k zamezení neférových praktik některých zprostředkovatelů spotřebitelských úvěrů. Splácet či zajistit úvěr směnkou nebo šekem už nebude možné. Cílem je zabránit vyplňování bianco směnek, jedné z dosavadních častých praktik.
 
„Snažíme se tímto návrhem výrazným způsobem zvýšit ochranu spotřebitele. Doufáme, že to přispěje k větší ochraně těch, kteří se někdy pro velmi malý úvěr, který si v tísni nebo nerozvážnosti vzali, dostali do těžkých existenčních problémů,“ řekl ministr financí Miroslav Kalousek.
 
Vláda schválila také zákaz používání drahých telefonních linek pro nabízení, sjednávání nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru. Týká se to těch čísel, které začínají číslicí devět a jejich sazby jsou výrazně předražené.
 

Jistit malý úvěr nepoměrně velkým majetkem už nepůjde

 
Neférovou praktikou některých dnešních zprostředkovatelů úvěrů je snaha získat na základě zástavního práva majetek, jímž spotřebitel ručí úvěr, který je však svou hodnotou ve zjevném nepoměru. Takovou praktiku novela zákona už také nedovolí.
 
„Berete si spotřebitelský úvěr na 20 tisíc a věřitel po vás chce jištění vaším rodinným domem. To je zcela zjevný nepoměr a něco takového nebude možné,“ dodal ministr Kalousek. Zákon má také zakazovat smluvní sankce, jež jsou ve zjevném nepoměru k objemu poskytnutého úvěru.
 
Zákon definuje i podmínky pro uzavření smlouvy. Ta například nebude muset být uzavřená písemně a spotřebitel bude mít nově možnost od této smlouvy odstoupit bez udání důvodu do dvou týdnů. Smlouva musí obsahovat také ujednání o odměně zprostředkovatele, pokud ji platí spotřebitel.
 
Před tím, než bude mít zprostředkovatel nárok na zaplacení odměny za zprostředkování, bude muset spotřebiteli předložit vyrozumění o výsledku své zprostředkovatelské činnosti. „Nejprve předloží výsledek své práce, pak teprve bude moci dostat zaplaceno,“ podotkl Miroslav Kalousek.
 
Zákon za porušení těchto pravidel stanoví sankce, a to do výše až 20 milionů korun. Dohled nad dodržováním zákona bude vykonávat Česká národní banka a Česká obchodní inspekce. Spotřebitel se může svých práv domáhat u finančního arbitra.


Zdroj: Vláda
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Kompenzační bonus pro společníky malých s. r. o.

28. 5. 2020 | Společníci malých s. r. o. si budou moci podávat žádost o kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně za období od 12. 3. do 8. 6. 2020. Sněmovna dnes přehlasovala Senát.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Nářadí Šťastný
Firma zabývající se prodejem nářadí, zahradní technikou, výrobou klíčů
www.naradi-stastny.cz

Účetnictví je služba
komplexní služba, za kterou u nás platíte jen jednu dohodnutou cenu
www.trykonto.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,02 Kč
-0,035 Kč
24,52 Kč
-0,088 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 28.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru